REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy zależy od średniego miesięcznego przychodu, który osiągnąłeś w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację zawodową. Zależy także od wynagrodzenia jakie otrzymujesz w czasie rehabilitacji.

Wysokość zasiłku jest różnicą pomiędzy kwotami tych uposażeń. Pracownikom, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej zasiłek wyrównawczy wypłaca zakład pracy, w którym prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, lub międzyzakładowy ośrodek rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy oblicza się według następujących kroków:

Krok 1 Obliczenie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed podjęciem rehabilitacji i powstaniem prawa do zasiłku wyrównawczego zgodnie z zasadami ustalania podstawy zasiłku chorobowego:

 • kwoty miesięcznego przychodu brutto zostaną pomniejszone o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) w części finansowanej przez Ciebie,
 • tak obliczone podstawy miesięczne zostaną zsumowane i podzielone przez 12,

Krok 2 Obliczenie wynagrodzenia otrzymywanego w danym miesiącu, podczas rehabilitacji zawodowej:

 • uzyskany przez Ciebie przychód brutto zostanie pomniejszony o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Ciebie,

Krok 3 Obliczenie kwoty zasiłku wyrównawczego

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • od obliczonego przeciętnego wynagrodzenia sprzed rehabilitacji zostanie odjęte wynagrodzenie otrzymane w danym miesiącu rehabilitacji zawodowej – wynik stanowi kwotę zasiłku.

Pracownik przed podjęciem we wrześniu 2008 r. rehabilitacji zawodowej uzyskiwał w ciągu 12 ostatnich miesięcy stały przychód w wysokości 2500,00 zł brutto miesięcznie. Jego wynagrodzenie w czasie rehabilitacji za wrzesień wyniosło 1800,00 zł.

Obliczenie kwoty zasiłku:

1. przeciętne wynagrodzenie za ostatnie 12 miesięcy:

- od września do grudnia 2007r.:

Wynagrodzenie 2500,00 zł minus składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika 392,75 zł (2500 x 15,71%) = 2107,25 zł

Wynagrodzenie 2107,25 x 4 miesiące = 8429,00 zł

- od stycznia 2008r. do sierpnia 2008r.:

Wynagrodzenie 2500,00 zł minus składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika 342,75 zł (2500 x 13,71%) = 2157,25 zł

Wynagrodzenie 2157,25 x 8 miesięcy = 17258,00 zł

- przeciętne miesięczne wynagrodzenie:

Wynagrodzenie od września do grudnia 8429,00 zł

Wynagrodzenie od stycznia do sierpnia 17258,00 zł

= suma wynagrodzeń 25687,00 zł

Suma wynagrodzeń 25687,00 zł : 12 miesięcy = 2140,58 zł

2. Wynagrodzenie otrzymane w czasie rehabilitacji za miesiąc wrzesień 2008r.:

Wynagrodzenie brutto w czasie rehabilitacji za miesiąc wrzesień 1800 zł

minus

składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika 246,78 zł (1800 x 13,71%) = 1553,22 zł

3. Kwota zasiłku wyrównawczego za wrzesień 2008r.:

2140,58 zł (przeciętne wynagrodzenie za 12 miesięcy sprzed rehabilitacji) minus 1553,22 zł (obniżone wynagrodzenie miesięczne otrzymane w trakcie rehabilitacji) = 587,36 zł

Zasiłek wyrównawczy zostanie Ci wypłacony również w proporcjonalnej wysokości za miesiące, w których przepracowałeś tylko część miesiąca wskutek nieobecności w pracy spowodowanej:

 • czasową niezdolnością do pracy,
 • sprawowaniem opieki,
 • pobieraniem zasiłku macierzyńskiego,
 • innymi usprawiedliwionymi przyczynami,

jeśli nie zachowałeś prawa do wynagrodzenia za ten okres.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA