REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alkohol, Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

WSA: Masz prawo otrzymać całość nagrania z policyjnego wideorejestratora

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie potwierdził, że materiały z policyjnego wideorejestratora stanowią informację publiczną. W związku z powyższym kierowca ma prawo żądać udostępnienia całości policyjnego nagrania, jednakże prawo to w pewnych okolicznościach może podlegać ograniczeniu.

Wielki protest policjantów - pouczenia zamiast mandatów i bardzo ,,precyzyjne'' kontrole drogowe

Pouczenia zamiast mandatów, bardzo ,,precyzyjne'' kontrole drogowe - to działania podejmowane w ramach protestu należących do NSZZ Policjantów. Policjanci domagają się podwyżek, odmrożenia waloryzacji pensji oraz powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Główne działania rozpoczną się od dnia 10 lipca 2018 r. jednak ich wdrożenie bynajmniej nie oznacza bezkarności piratów drogowych.

To pewne! Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października br w drogę będziemy mogli wyruszyć bez dowodu rejestracyjnego. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.

Brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 do końca 2018 r.

Do końca 2018 r. oddane zostaną też brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 łączące Warszawę z Białymstokiem oraz blisko 12 km drogi ekspresowej S12 łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach.

REKLAMA

Awaria na autostradzie - co zrobić?

Właśnie zaczyna się sezon urlopowy. Większość kierowców w góry lub nad morze pojedzie bezpieczną autostradą. Nagła awaria samochodu może nie tylko zepsuć nasze plany, ale także narazić na duże koszty związane z jego odholowaniem. Jak się zachować podczas awarii na autostradzie?

Młodzi kierowcy powodują co piąty wypadek - dlaczego?

Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi. W efekcie stanowią znaczne zagrożenie, powodując co piąty wypadek drogowy. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami, podczas których poznają zasady wychodzenia z poślizgu, hamowania przy różnych prędkościach, rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi. Taki program od trzech lat realizuje Ford w ramach Driving Skills for Life.

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Na osoby starające się o prawo jazdy nałożono nowe obowiązki. Sprawdź jakie.

Czy w śmieciarce potrzebny jest tachograf?

Niestety, przepisy w Polsce nie należą do najprostszych. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowców tzw. śmieciarek i czy mają oni obowiązek posiadania tachografów w pojazdach?

REKLAMA

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i papierowego OC w 2018 r.

4 czerwca 2018 r. ma wejść w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie papierowego ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych 2018

Zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych obowiązuje od 9 marca 2018 r. Co to oznacza w praktyce? Czy od tej zasady są jakieś wyjątki?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców

W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ponowny egzamin na prawo jazdy za chaotyczną jazdę? Tak zdecydował sąd

Niedzielni kierowcy nie będą spać spokojnie. Sąd w Gliwicach uznał, że nie tylko prędkość jest problemem. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?

Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób?

Zakaz reklamy piwa

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz reklamy piwa w ciągu dnia. Zdaniem Pracodawców RP to pozorowanie walki z nadużywaniem alkoholu.

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B umożliwia kierowcy prowadzenie nie tylko samochodów, ale także innych pojazdów. Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Stawki za odholowywanie samochodów niezgodne z prawem! Kierowcy mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy o wysokości opłat w stolicy na 2016 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking. Opłaty przekraczają kilkukrotnie realny koszt tych usług. Kierowcy mogą domagać się zwrotu poniesionej opłaty.

Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?

Policja złapała Cię na jeździe po pijanemu, zostało tobie zatrzymane prawo jazdy oraz wszczęto postępowanie przygotowawcze o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego. Na rozprawie zostałeś przesłuchany, uważasz jednak, ze zostałeś bezpodstawnie oskarżony. Sąd nie dał jednak wiary twoim zapewnieniom i uznał Ciebie jako winnego popełnienia przestępstwa. Została tobie wymierzona kara grzywny oraz m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Co w takiej sytuacji tobie pozostaje? W niniejszym artykule postaram się tobie udzielić odpowiedzi na niniejsze pytanie. Zapraszam.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Dla niektórych osób kierowanie samochodem jest sposobem na życie. Istnieje wiele zawodów, których sednem jest kierowanie, począwszy od zawodowych kierowców tirów, kończąc na listonoszach. Utrata uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym dla takich osób jest prawdziwą tragedią. Zazwyczaj cofnięcie uprawnień jest poprzedzone zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez policję. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać tobie prawo jazdy?

Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? SN wyjaśnił

Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu nie można ukarać zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych - tak brzmi stanowisko Sądu Najwyższego. Stanowisko SN wynika z uwzględnienia kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gminy ograniczą nocną sprzedaż alkoholu

To już pewne, gminy będą mogły ograniczać nocną sprzedaż alkoholu w sklepach. To efekt podpisanej przez Prezydenta nowelizacji przepisów. Nowe przepisy precyzują także zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych i dają gminie możliwość wyznaczania miejsc gdzie alkohol będzie można spożywać.

Nawet 5 lat więzienia za przekręcenie licznika

Ministerstwo Sprawiedliwości chce walczyć z oszustami przekręcającymi stan licznika. W resorcie sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada nakładanie na oszustów kary nawet 5 lat więzienia za przekręcanie licznika. Nowelizacja wprowadza także opłaty za obowiązkowe badania liczników.

Ograniczenia sprzedaży alkoholu

Parlament pracuje nad ograniczeniem sprzedaży alkoholu a także generalnym zakazem spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Jaki kształt mają projektowane przepisy?

Opłata za wjazd do centrum miasta? Miasta będą mogły kolejny raz sięgnąć do portfeli kierowców

Ustawa umożliwiająca samorządom pobieranie opłaty za wjazd do centrów miast została już przyjęta przez rząd, co umożliwi dalsze wyciąganie pieniędzy z portfeli kierowców. I to nie małych, bo nawet 30 zł za dobę.

Kiedy ubezpieczyciel może domagać się od kierowcy zwrotu odszkodowania?

Regres nietypowy z art. 43. ustawy z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.

Czym można jeździć z kategorią B w 2018 r.?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko pojazdami osobowymi i dostawczymi, ale także do prowadzenia pewnej grupy jednośladów, quadów i traktorów. Sprawdź jakimi pojazdami będziesz mógł poruszać się w 2018 r. z kategorią B.

Samorządy zamkną sklepy monopolowe już w 2018 r.

To samorządy mają decydować o ograniczeniu w godzinach nocnych sprzedaży alkoholu. Podkreślić należy, że stacje benzynowe będą traktowane jak sklepy monopolowe.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Przez skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy rozumieć pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową przez resztę trwania zakazu albo uznanie tego zakazu za wykonany. Aby sąd zgodził się na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów muszą zostać spełnione określone warunki.

Trwają prace nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza m.in. możliwość ograniczenia przez gminy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym, za wyjątkiem wyznaczonych do tego miejsc.

Obniżka akcyzy na piwo

Ministerstwo Finansów planuje obniżkę akcyzy na piwo. Zdaniem przedstawiciela browarów rzemieślniczych Marka Kamińskiego na tej zmianie najbardziej zyskają duże browary regionalne, a najmniej - małe, rzemieślnicze.

CEPiK 2.0 już działa.

W dniu 13 listopada 2017 r. wystartował CEPiK. 2.0. Wejście w życie programu oznacza m.in. konieczność opłacenia ,,z góry'' badania technicznego pojazdu.

Gminy będą mogły ograniczać sprzedaż piwa

Gminy będą ustalały limity miejsc sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych, także piwa - przewiduje projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PiS. Możliwe będzie też ograniczenie przez radę gminy sprzedaży napojów alkoholowych w nocy.

Butelki z alkoholem znikną ze sklepowych witryn

Na warszawskich witrynach sklepowych nie zobaczymy już butelek z alkoholem. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt II GSK 982/17 orzekł, że eksponowanie w oszklonej witrynie sklepowej – jako oknie wystawowym – znaków towarowych napojów alkoholowych stanowi niedozwoloną reklamę tych produktów.

Udział w imprezie pożegnalnej kolegi z pracy a zwolnienie dyscyplinarne

Czy udział pracowników w prywatnym spotkaniu okolicznościowym odbywanym w zakładzie pracy za zgodą pracodawcy po godzinach pracy, połączonym ze spożywaniem alkoholu, stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy?

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – warunki uzyskania

Prowadzenie działalności gospodarczej opartej na sprzedaży napojów alkoholowych wymaga zgromadzenia odpowiednich zezwoleń i uprzednio wystosowania o nie wniosków do właściwych organów. Choć cała procedura nie jest nadmiernie skomplikowana, dla początkujących przedsiębiorców formalności mogą stać się lekkim utrapieniem. Warto zatem przewertować przepisy w celu uniknięcia grzywny czy też zakazu kontynuowania obrotu.

Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy

Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.

Żółte znaki poziome

Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.

SA: Jeżeli pasażer pije alkohol z kierowcą to przyczynia się do skutków zdarzenia

Sąd apelacyjny w Katowicach stwierdził, że pasażer spożywający alkohol razem z kierowcą przyczynia się w pewnym stopniu do skutków zdarzenia. Sąd, w trakcie oceny stopnia przyczynienia się do wypadku pasażera pijącego alkohol z kierowcą, powinien jednak wziąć pod uwagę sytuację w jakiej znalazł się pokrzywdzony.

Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że za przegląd techniczny kierowca zapłaci z góry. Oprócz tego postanowiono o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Utrata prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu lub z tabletu za kółkiem? Polskie przepisy prezentują się raczej łagodnie na tle innych krajów europejskich.

Od 2019 r. kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów

Od 15 czerwca 2019 r. kierowcy wykonujący usługi transportowe na terenie UE będą kontrolowani przez tzw. inteligentne tachografy. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

Od 21 sierpnia 2017 r. trwa akcja darmowych przeglądów samochodów i motocykli

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) rozpoczęły akcję darmowych przeglądów samochodów i motocykli. Do 2 września 2017 r. na 55 stacjach diagnostycznych można dokonać bezpłatnego przeglądu diagnostycznego.

Mniejsze tablice rejestracyjne od 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje zmniejszenie tablic rejestracyjnych od 1 stycznia 2018 r. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą sprowadzić auto z Japonii lub USA.

Wyższe opłaty za usunięcie pojazdu z drogi – 2018 r.

Opublikowano najnowsze obwieszczenie Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2018 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym. Opłaty za usunięcie pojazdu będą wyższe.

Nowe fotoradary na polskich drogach

Na polskich drogach ma pojawić się więcej fotoradarów. W ramach programu unijnego zostanie zakupionych ponad 600 urządzeń do pomiaru prędkości, a także zostaną zmodyfikowane stare. Nowe policyjne fotoradary będą od teraz także rejestrować obraz.

Jakiej muzyki słuchać w samochodzie?

Według obiegowych opinii pobudzająco na kierowcę wpływa muzyka energiczna. Jednak badania przeprowadzone przez Forda wskazują, że paradoksalnie także utwory melancholijne zapewniają kierowcom zastrzyk energii. Jakie ą kluczowe cechy muzyki, które wpływają na nastrój kierowcy?

Carsharing – koszty i parkowanie

Carsharing to usługa polegająca na wypożyczaniu auta na godziny lub minuty – najczęściej za pomocą smartfona. Wypożyczone auto można parkować w strefie, którą wyznaczył dany operator.

Dziura w drodze a odszkodowanie – 2018 r.

W przypadku uszkodzenia auta na dziurawej drodze kierowca ma prawo domagać się odszkodowania od zarządcy drogi jednak nie jest to łatwe. Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia zarządcy drogi, że nie dopełnił obowiązków na skutek czego poniósł straty.

Jak zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego?

Pojazdem uprzywilejowanym może kierować wyłącznie osoba, która otrzymała zezwolenie na jego prowadzenie. Takie zezwolenie jest udzielanie osobie, która ukończyła 21 lat, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, ukończyła odpowiedni kurs oraz pozytywnie przeszła badania psychologiczne i lekarskie.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2018 r.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym z reguły kończy się mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Jeżeli kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, zostanie odebrane mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Jak zostać kierowcą autobusu – w 2018 r.

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii D a także nie była karana. Ponadto konieczne jest uzyskanie od lekarza i psychologa zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy.

REKLAMA