reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Przez skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy rozumieć pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową przez resztę trwania zakazu albo uznanie tego zakazu za wykonany. Aby sąd zgodził się na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów muszą zostać spełnione określone warunki.

Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny określony w art. 42 Kodeksu karnego. Sądy orzekają obok kary głównej środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeżeli istnieje podejrzenie, że skazany może zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.

Sądy w pewnych przypadkach muszą orzec zakaz prowadzenia pojazdów - chodzi tu m.in. o sytuacje gdy popełniono przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Skruszony kierowca chcący skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów może prosić o:

  1. pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową – zmianę zakresu wykonywana zakazu prowadzenia pojazdów;
  2. uznanie zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany.

Pozwolenie sądu

Osoba, której wymierzono środek w postaci zakazu prowadzenia pojazdów może złożyć do sądu wniosek o zastosowanie wobec niej art.182a Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z tym przepisem sąd, który wydał wyrok w I instancji może zadecydować o zmianie sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów. Zmiana polega na tym, że osoba wobec której sąd zastosował ten tryb nie może prowadzić pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Sąd może zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na wskazany w przypadku, gdy ten środek karny był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat.

Wyżej wskazane terminy nie mają zastosowania do skazań prawomocnych przed 18 maja 2015 r. – dla tych skazań, aby zaistniała możliwość zastosowania tego trybu, zakaz musi być stosowany przez co najmniej 18 miesięcy, niezależnie od czasu na jaki go orzeczono.  

Przy rozpatrywaniu wniosku sąd bierze pod uwagę:

  1. postawę sprawcy (postawę po popełnieniu przestępstwa, formy zachowania i zadośćuczynienia wobec pokrzywdzonego, starania o naprawienie szkody, wyrażoną skruchę itd.);
  2. właściwości i warunki osobiste sprawcy (stan zdrowia, charakter,  warunki rodzinne i środowiskowe, itd.);
  3. zachowanie w okresie wykonywania środka karnego (przestrzeganie prawa, nienadużywanie alkoholu itd.).

Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek to wnioskodawca będzie mógł prowadzić pojazdy, na które orzeczono zakaz, jednak muszą być one wyposażone w blokadę alkoholową.

Sąd może cofnąć pozwolenie jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego czyli np. znowu prowadził w stanie nietrzeźwości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama