Kategorie

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym z reguły kończy się mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Jeżeli kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, zostanie odebrane mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowany wynosi do 50 km/h, jeżeli znaki drogowe nie stanowią inaczej. W godzinach od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością maksymalną 60 km/h.

Polecany produkt: Czas pracy kierowców Zagadnienia prawne i praktyczne

Istotne jest rozróżnienie strefy zamieszkania od terenu zabudowanego. W strefie zamieszkania kierowca może poruszać się pojazdem z prędkością maksymalną wynoszącą 20 km/h. W tej strefie pierwszeństwo zawsze mają piesi, którym wolno poruszać się po całej szerokości drogi a także wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Mandat i punkty

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym ustawodawca przewiduje mandat karny. Policjant może nałożyć mandat na kierowcę w wysokości od 50 zł do 500 zł – kwota obciążenia mandatem jest zależna od tego jak bardzo kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

 • do 10 km/h – do 50 zł;
 • o 11 – 20 km/h – od 50 zł do 100 zł;
 • o 21 – 30 km/h – od 100 zł do 200 zł;
 • o 31 – 40 km/h – od 200 zł do 300 zł;
 • o 41 – 50 km/h – od 300 zł do 400 zł;
 • o 51 km/h i więcej – od 400 zł do 500 zł.

Ponadto policjant wymierzając mandat za przekroczenie dozwolonej  prędkości wymierza nakłada na kierowcę do 10 punktów karnych. Każdy kierowca może otrzymać maksymalnie 24 punkty karne (młodzi kierowcy - 20 punktów karnych) zanim zostanie mu odebrane prawo jazdy. Punkty karne są usuwane z konta kierowcy po roku od popełnienia wykroczenia, za które został ukarany punktami.

Odebranie prawa jazdy

Jak stanowi art. 102 ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, m.in. gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Decyzji tej zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Kierowcy powinni dokładniej przyjrzeć się treści omawianego ze względu na to, że jego zastosowanie wcale nie jest takie szerokie jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Na przykład, jadąc na drodze ekspresowej jednojezdniowej (dopuszczalne: 100 km/h) z prędkością 160 km/h, policjant nie może zabrać nam prawa jazdy ponieważ nie jest to teren zabudowany. Jadąc 100 km/h w terenie zabudowanym też nie może zostać nam odebrane prawo jazdy – przepis stanowi, że trzeba przekroczyć prędkość o więcej niż 50 km/h (w tym wypadku było by to 101 km/h).

Prawo jazdy odbierane jest w takiej sytuacji na okres 3 miesięcy. W przypadku gdy kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu pomimo 3 miesięcznego zakazu, okres 3 miesięcy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Okresy, o których tu mowa biegną od momentu od momentu zwrotu prawa jazdy do siedziby organu, chyba, że dokument prawa jazdy został fizycznie zatrzymany przez policję na miejscu zdarzenia (w takiej sytuacji okres ten liczy się od momentu jego zatrzymania).

W przypadku gdy kierowca prowadzi pojazd w okresie przedłużonym (6 miesięcy), starosta wydaje decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdem. Wiąże się to z koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Zapomniałem prawa jazdy – to już nie zadziała

Do niedawna istniał bardzo prosty sposób na to by uniknąć odebrania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h. Kierowcy w trakcie kontroli policyjnej mówili, że nie mają przy sobie dokumentu. Policjant nie mógł go odebrać więc poprzestawał jedynie na mandacie, punktach karnych i grzywnie za brak dokumentu. Brak możliwości odebrania prawa jazdy wynikał z faktu, że podstawą takiej decyzji mogła być tylko informacja o jego fizycznym zatrzymaniu na miejscu zdarzenia.

1 stycznia 2017 r. w życie weszły zmiany dotyczące procedury zatrzymywania prawa jazdy. Od tego momentu sposób, o którym mowa powyżej, nie działa. Od 1 stycznia do odebrania prawa jazdy na 3 miesiące wystarczy sama informacja o zdarzeniu prowadzącym do odebrania prawka (przekroczenie prędkości, nadbagaż), które zostało zarejestrowane przez policjanta czy fotoradar.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.)

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.