Kategorie

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym z reguły kończy się mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Jeżeli kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, zostanie odebrane mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowany wynosi do 50 km/h, jeżeli znaki drogowe nie stanowią inaczej. W godzinach od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością maksymalną 60 km/h.

Polecany produkt: Czas pracy kierowców Zagadnienia prawne i praktyczne

Istotne jest rozróżnienie strefy zamieszkania od terenu zabudowanego. W strefie zamieszkania kierowca może poruszać się pojazdem z prędkością maksymalną wynoszącą 20 km/h. W tej strefie pierwszeństwo zawsze mają piesi, którym wolno poruszać się po całej szerokości drogi a także wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Mandat i punkty

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym ustawodawca przewiduje mandat karny. Policjant może nałożyć mandat na kierowcę w wysokości od 50 zł do 500 zł – kwota obciążenia mandatem jest zależna od tego jak bardzo kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

 • do 10 km/h – do 50 zł;
 • o 11 – 20 km/h – od 50 zł do 100 zł;
 • o 21 – 30 km/h – od 100 zł do 200 zł;
 • o 31 – 40 km/h – od 200 zł do 300 zł;
 • o 41 – 50 km/h – od 300 zł do 400 zł;
 • o 51 km/h i więcej – od 400 zł do 500 zł.

Ponadto policjant wymierzając mandat za przekroczenie dozwolonej  prędkości wymierza nakłada na kierowcę do 10 punktów karnych. Każdy kierowca może otrzymać maksymalnie 24 punkty karne (młodzi kierowcy - 20 punktów karnych) zanim zostanie mu odebrane prawo jazdy. Punkty karne są usuwane z konta kierowcy po roku od popełnienia wykroczenia, za które został ukarany punktami.

Odebranie prawa jazdy

Reklama

Jak stanowi art. 102 ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, m.in. gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Decyzji tej zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Kierowcy powinni dokładniej przyjrzeć się treści omawianego ze względu na to, że jego zastosowanie wcale nie jest takie szerokie jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Na przykład, jadąc na drodze ekspresowej jednojezdniowej (dopuszczalne: 100 km/h) z prędkością 160 km/h, policjant nie może zabrać nam prawa jazdy ponieważ nie jest to teren zabudowany. Jadąc 100 km/h w terenie zabudowanym też nie może zostać nam odebrane prawo jazdy – przepis stanowi, że trzeba przekroczyć prędkość o więcej niż 50 km/h (w tym wypadku było by to 101 km/h).

Prawo jazdy odbierane jest w takiej sytuacji na okres 3 miesięcy. W przypadku gdy kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu pomimo 3 miesięcznego zakazu, okres 3 miesięcy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Okresy, o których tu mowa biegną od momentu od momentu zwrotu prawa jazdy do siedziby organu, chyba, że dokument prawa jazdy został fizycznie zatrzymany przez policję na miejscu zdarzenia (w takiej sytuacji okres ten liczy się od momentu jego zatrzymania).

W przypadku gdy kierowca prowadzi pojazd w okresie przedłużonym (6 miesięcy), starosta wydaje decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdem. Wiąże się to z koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Zapomniałem prawa jazdy – to już nie zadziała

Reklama

Do niedawna istniał bardzo prosty sposób na to by uniknąć odebrania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h. Kierowcy w trakcie kontroli policyjnej mówili, że nie mają przy sobie dokumentu. Policjant nie mógł go odebrać więc poprzestawał jedynie na mandacie, punktach karnych i grzywnie za brak dokumentu. Brak możliwości odebrania prawa jazdy wynikał z faktu, że podstawą takiej decyzji mogła być tylko informacja o jego fizycznym zatrzymaniu na miejscu zdarzenia.

1 stycznia 2017 r. w życie weszły zmiany dotyczące procedury zatrzymywania prawa jazdy. Od tego momentu sposób, o którym mowa powyżej, nie działa. Od 1 stycznia do odebrania prawa jazdy na 3 miesiące wystarczy sama informacja o zdarzeniu prowadzącym do odebrania prawka (przekroczenie prędkości, nadbagaż), które zostało zarejestrowane przez policjanta czy fotoradar.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.