| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Mniejsze tablice rejestracyjne od 2018 r.

Mniejsze tablice rejestracyjne od 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje zmniejszenie tablic rejestracyjnych od 1 stycznia 2018 r. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą sprowadzić auto z Japonii lub USA.

Projekt rozporządzenia zmieniającego wymiar tablic rejestracyjnych znajduje się na chwilę obecną, na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy mają za zadanie, nie tylko dopasowanie polskich wymogów wielkościowych tablic rejestracyjnych do tych stosowanych w USA i Japonii, ale także uproszczą drogę do uzyskania trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Obowiązujące przepisy wskazują, że tablica rejestracyjna musi mieć wymiar 520 mm x 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej lub 305 mm x 214 mm w przypadku dwurzędowej. W Stanach Zjednoczonych i w Japonii stosowane są tablice rejestracyjne o wymiarach 305 x 155 mm.

Zobacz również: Podatek przy zakupie auta – 2017/2018 r.

Osoby sprowadzające samochód z tych krajów muszą dostosować tablice rejestracyjne do obowiązujących w Polsce przepisów. Problem jest jednak to, że sprowadzone samochody mają konstrukcyjnie ograniczone miejsce na polskie ,,blachy''. Z tego powodu bardzo często kierowcy decydują się na zaginanie tablic lub stosowanie zamienników. Zaginanie ,,blach'' niekorzystnie wpływa na czytelność tablicy, dlatego jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktami karnymi. Z kolei jazda z zamiennikiem nie zastąpi legalnych tablic rejestracyjnych i może poskutkować nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dopasowanie polskich tablic do tych stosowanych w USA i Japonii wydaje się być dobrym pomysłem. Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to na komfort osób, które decydują się na sprowadzenie pojazdu z tych krajów.

Zakłada się, że nowe przepisy wejdą w życie z początkiem 2018 r.

Opracowano na podstawie

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie warunków produkcji i sposobu dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 585)

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków produkcji i sposobu dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »