reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?

Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?

Policja złapała Cię na jeździe po pijanemu, zostało tobie zatrzymane prawo jazdy oraz wszczęto postępowanie przygotowawcze o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego. Na rozprawie zostałeś przesłuchany, uważasz jednak, ze zostałeś bezpodstawnie oskarżony. Sąd nie dał jednak wiary twoim zapewnieniom i uznał Ciebie jako winnego popełnienia przestępstwa. Została tobie wymierzona kara grzywny oraz m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Co w takiej sytuacji tobie pozostaje? W niniejszym artykule postaram się tobie udzielić odpowiedzi na niniejsze pytanie. Zapraszam.

To na co musisz uważać, to wniosek o doręczenie wyroku. Jest to pułapka, gdyż od połowy 2016 roku nastąpiła nowelizacja kodeksu postępowania karnego, i od tego czasu wyroki doręcza się wyłącznie na wniosek.Taka konstrukcja sprawia, że termin na wniesienie wniosku o uzasadnienie biegnie nie od doręczenia samego wyroku, ale od dnia, w którym wyrok został wydany. W momencie, gdy otrzymamy już wyrok wraz z uzasadnieniem, rozpoczyna się bieg kolejnego terminu.

Apelacja od wyroku

W ciągu 14 dni mamy prawo do złożenia apelacji od wydanego wyroku. Musisz bardzo uważać na ten termin, gdyż jeśli spóźnisz się choć jeden dzień, to wyrok stanie się prawomocny, a tobie nie będzie przysługiwać już możliwość wniesienia apelacji. Po jej wniesieniu, najpierw Sąd który wydał wyrok w pierwszej instancji sprawdzi, czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne, a następnie prześle twoją apelację do Sądu drugiej instancji. Zostanie wyznaczona rozprawa, na której będziesz mieć kolejną szansę obrony swoich praw.

Najważniejsze jednak w tej rozprawie jest wytknięcie błędów Sądu pierwszej instancji. Postępowania przed Sądami wyższej instancji zazwyczaj trwają krócej niż w pierwszej instancji. Najczęściej już na pierwszej rozprawie wydawany jest wyrok.

Kasacja

Jeśli w dalszym ciągu nie zgadzasz się z wyrokiem, to nie zostało ci już wiele możliwości, a te które zostały, są obwarowane surowymi przesłankami.  Kasacja może opierać się wyłącznie na poniższych przesłankach:

 1. w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania bądź podlegająca wyłączeniu na podstawie art. 40,
 2. sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie,
 3. sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu szczególnego albo sąd szczególny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego,
 4. sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu,
 5. orzeczono karę, środek karny lub środek zabezpieczający nieznane ustawie,
 6. zapadło z naruszeniem zasady większości głosów lub nie zostało podpisane przez którąkolwiek z osób biorących udział w jego wydaniu,
 7. zachodzi sprzeczność w treści orzeczenia, uniemożliwiająca jego wykonanie,
 8. zostało wydane pomimo to, że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone,
 9. zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych w art. 17 § 1 pkt 5, 6 i 8-11,
 10. oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 79 § 1 i 2, art. 80 oraz art. 517i § 1 lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy,
 11. sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa.

Jak widzisz są to już bardzo poważne uchybienia, które nie zdarzają się często.

Pamiętaj, że dopóki toczy się postępowanie przed Sądem Odwoławczym, w świetle prawa jesteś niewinny, a wyrok wydany w pierwszej instancji nie wszedł do porządku prawnego. Oznacza to np., że jeżdżąc samochodem ryzykujesz jedynie mandat za nieposiadanie dokumentu, a nie popełnienie przestępstwa jazdy mimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.         

W wielu przypadkach pozytywny dla Ciebie wyrok można by osiągnąć już na etapie postępowania przed pierwszą instancją. Tutaj jednakże podstawą jest odpowiednia taktyka procesowa już na etapie postępowania przygotowawczego, dlatego nie zwlekaj z wynajęciem obrońcy.               

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?/ fot. Fotolia
Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?/ fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama