REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry/ fot. Newspress
Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry/ fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że za przegląd techniczny kierowca zapłaci z góry. Oprócz tego postanowiono o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Na 47 posiedzeniu Sejmu uchwalono nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Posłowie niemal jednogłośnie przyjęli propozycję zmian, które zakładają przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Posłowie przystali na to by CEP zaczął funkcjonować już od 30 października 2017 r.

REKLAMA

Za badanie zapłacisz z góry

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują konieczność uiszczenia opłaty za badanie techniczne pojazdu jeszcze przed jego przeprowadzeniem. W obecnym porządku prawnym kierowcy płacą za badanie po wbiciu przez diagnostę do dowodu rejestracyjnego pieczątki. Można zadać sobie pytanie, jakie ma znaczenie to czy zapłacisz przed badaniem czy po?

Prawodawca nakładając na kierowcę obowiązek zapłaty z góry za badanie techniczne pojazdu chce zmniejszyć skalę zjawiska, które polega na ,,przymykaniu oka’’ przez diagnostów na niektóre nieprawidłowości wykryte w trakcie kontroli pojazdu. Kierowca, który zrobił przegląd w jednym warsztacie i tam wykryto pewne nieprawidłowości, może spróbować szukać diagnosty, który przybije pieczątkę pomimo tych wad.

Zobacz też: Wykroczenia drogowe

Dane z kontroli, w tym dane o próbie zdobycia pieczątki, mają trafiać do CEP. Oznacza to, że kierowca, który zapłaci za badanie z góry nie znając jego wyniku, nie będzie miał możliwości dopuszczenia się opisanego oszustwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidziano wyjątek od obowiązku zapłaty z góry za badanie techniczne. Tego obowiązku nie będą mieli przedsiębiorcy, którzy rozliczają usługę na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Nowe przepisy nakładają także nowe obowiązki m.in. na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak wskazują nowe przepisy, UFG będzie musiał przekazywać do CEP wszelkie informacje na temat istotnych szkód, do jakich doszło w aucie w czasie wypadku. Przez istotną szkodę należy rozumieć ,,szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikująca pojazd do dodatkowego badania technicznego’’.

Osoba chcąca kupić używane auto będzie mogła zajrzeć do CEP by sprawdzić czy auto nie miało wcześniej jakichś poważniejszych uszkodzeń, o którym sprzedawca wcześniej nie wspomniał. Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach i ukróci proceder sprzedawania silnie uszkodzonych aut.

W ewidencji mają znaleźć się także dane na temat ciążących na aucie zastawów i innych zabezpieczeń.

Straż Graniczna ma zyskać możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego bez czekania na Policję. Straż. Na skutek tej zmiany SG będzie musiała także wprowadzać do CEP dane na temat zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz na temat wydanych pozwoleń czasowych.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA