REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Kodeks cywilny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem

Otrzymanie spadku z zagranicy może budzić wiele wątpliwości prawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Jeżeli jednak nabyte rzeczy znajdowały się za granicą lub prawa majątkowe były wykonywane za granicą, wówczas będą one również podlegać opodatkowaniu, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim albo ma miejsce stałego pobytu w Polsce.

Jakie przesłanki należy spełnić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?

Otrzymanie darowizny lub spadku skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego po stronie obdarowanego i spadkobiercy. W określonych jednak przypadkach mogą być oni zwolnieni z tego obowiązku. Jakie są to sytuacje i jakich formalności trzeba dopełnić?

Kolizja z dzikim zwierzęciem - kwestie odszkodowania

Kierowcy, którzy mieli kolizję z udziałem dzikiego zwierzęcia często zastanawiają się nad tym czy i od kogo przysługuje im odszkodowanie za poniesione straty. Wykupiona polisa autocasco obejmująca taką sytuację stawia kierowcę w najlepszej sytuacji, jednak roszczeń odszkodowawczych mogą dochodzić także ci, którzy AC nie mają.

Zadatek a zaliczka przy zakupie auta

Spisanie umowy przedwstępnej i wpłacenie zadatku, pozwala zabezpieczyć interes zarówno kupującego i sprzedającego w ten sposób, że na wypadek niewykonania umowy strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Zaliczka nie pełni takiej funkcji zabezpieczającej.

REKLAMA

Kto nie zapłaci podatku od spadku lub darowizny?

Nieruchomości przekazywane w ramach darowizny albo spadkobrania, zwykle mają o wiele większą wartość niż inne składniki majątku. Właśnie dlatego ewentualne obowiązki podatkowe obdarowanego lub spadkobiorcy są bardzo istotne. Na szczęście takie osoby w niektórych sytuacjach mogą uniknąć podatku naliczonego od wartości domu, mieszkania albo gruntu. Warto zatem wiedzieć, jakie są zwolnienia z podatku od nieruchomości przekazanej w ramach spadku lub darowizny.

Nieodpłatne przysporzenie a podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie każde jednak otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Co więcej, nie każde nieodpłatne przysporzenie na rzecz osoby fizycznej można uznać za darowiznę.

Jak opodatkować zbiórkę pieniężną organizowaną przez internet?

W przypadku zbiórki internetowej na leczenie, stosunek prawny pomiędzy podatnikiem (obdarowanym) a osobami trzecimi, które przekazują środki pieniężne za pośrednictwem portalu internetowego, stanowi umowę darowizny. Darczyńcą w tym przypadku jest każda osoba trzecia, przekazująca za pośrednictwem portalu internetowego jakiekolwiek środki pieniężne na rzecz podatnika.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, od dnia 1 lipca 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r., wynosi 9,5% w stosunku rocznym.

REKLAMA

Nieodpłatne pozostawienie ulepszenia na nieruchomości – skutki dla wynajmującego (wydzierżawiającego)

W przypadku gdy właściciel nieruchomości przyjmie ulepszoną nieruchomość bez zapłaty za dokonane przez najemcę lub dzierżawcę ulepszenia – powstanie u niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia należy określać na podstawie cen rynkowych.

Podsumowanie zmian w prawie w czerwcu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w czerwcu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu prawa i postępowania cywilnego, administracyjnego, jak również zmiany dotyczące pracy tymczasowej oraz Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy renta odszkodowawcza jest zwolniona z PIT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niektóre dochody są zwolnione z podatku. Zwolnieniem objęte są m.in. otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Dochodzenie należności podatkowych na drodze cywilnej (instytucji nienależnego świadczenia)

Rzecznik Praw Obywatelskich podniósł problem związany z dochodzeniem należności podatkowych na drodze cywilnej na podstawie przepisów dotyczących nienależnego świadczenia (bezpodstawnego wzbogacenia). Jego zdaniem niezasadnie zwróconego podatku fiskus nie powinien odzyskiwać w postępowaniu cywilnym.

Jak opodatkować wynagrodzenie agenta?

W celu rozszerzenia swojej działalności przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług agentów, upoważniając ich do zawierania umów w ich imieniu lub na ich rzecz w zamian za wynagrodzenie. Dochody pośredników podlegają opodatkowaniu. W jaki sposób dokonać rozliczeń?

Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017

Ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. 2016.2255) wprowadziła szereg o różnym oddziaływaniu zmian w obowiązujących przepisach prawa. Jedną ze wprowadzonych zmian jest nowelizacja art. 115 kodeksu cywilnego będącego jednym z przepisów regulujących zasady obliczania terminów dla dokonania czynności prawa cywilnego. Wspomniany przepis reguluje zasady obliczania upływu ram czasowych.

Immisje - definicja, rodzaje i skuteczna ochrona

Immisje obejmują zagadnienie określane mianem „prawa sąsiedzkiego”. Normy te wyznaczają granice dopuszczalnych zachowań w korzystaniu z nieruchomości przez jej właściciela, co stanowi konkretyzację treści ujętego w art. 140 kc prawa własności. Jednym z nich jest przepis dotyczący immisji, znajdujący się w art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Ważne zmiany w prawie dla inwestorów od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 czerwca 2017 r. wejdą w życie nowe zasady solidarnej odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawców za zapłatę wynagrodzenia oraz zasady zabezpieczania roszczeń w zakresie ustanowienia zakazu zbywania nieruchomości.

Klauzula nieruchomościowa w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

W umowach międzynarodowych dotyczących zasad unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, zamieszczana jest najczęściej tak zwana „klauzula nieruchomościowa”. Czym jest klauzula nieruchomościowa oraz co oznacza ona dla podatnika?

Działki zajęte pod drogę przez gminę

Właścicielowi działki zajętej przez gminę przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim wypłacane jest na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Właściciel działki może domagać się należnego wynagrodzenia przed sądem powszechnym.

Skrócenie terminów przedawnienia roszczeń - nowelizacja Kodeksu cywilnego

Rząd planuje skrócić termin przedawnienia roszczeń niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz niebędących roszczeniami o świadczenia okresowe – z 10 do 6 lat. Również z 10 do 6 lat ma być skrócony termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego oraz stwierdzonych ugodą.

Umowa leasingu – co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Umowa leasingu cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Polskie ustawodawstwo przewiduje możliwość zaliczenia towarzyszących jej wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Odwołanie darowizny – kiedy jest możliwe?

Darowiznę można odwołać jedynie w wyjątkowych, przewidzianych w Kodeksie cywilnym przypadkach. Kiedy jest to możliwe?

Darowizna między członkami najbliższej rodziny

Dokonanie darowizny na ogół rodzi po stronie obdarowanego obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Czy członkowie najbliższej rodziny mogą być z niego zwolnieni?

Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy

Rodzeństwo przyrodnie jest zaliczane do tych samych grup podatkowych w podatku od spadków i darowizn (grupa I i tzw. grupa "zerowa") co rodzeństwo rodzone. Co za tym idzie, darowizna od rodzeństwa przyrodniego może być wolna od podatku, jeżeli zostaną spełnione wymogi określone w art. 4a ustawy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ubezwłasnowolnienie - czym jest oraz jaka obowiązuje procedura

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawa cywilnego. Polega ono na ograniczeniu w całości lub w części zdolności do czynności prawnej danej osoby. Wyróżniamy ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe.

Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie skorzystało z żadnych zwolnień z CIT. Nie odliczało też darowizn w rozumieniu ustawy o CIT i ich nie otrzymało. Otrzymało jednak inne darowizny. Czy powinno je wykazać w załączniku CIT-D do zeznania?

Kiedy zapłata kary umownej będzie podlegać opodatkowaniu VAT

Biorąc pod uwagę stanowiska sądów i organów podatkowych należy uznać, że zapłata kary umownej będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatnie świadczona usługa tylko w wtedy, gdy istnieje bezpośredni konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący korzyść, nawet potencjalne, z zapłaty kary umownej.

Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu.

Jak wypełnić załącznik PIT/O

Formularz PIT/O jest załącznikiem do deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Służy m.in. do dokonywania odliczeń z tytułu darowizn oraz ulg, takich jak ulga na dzieci, ulga internetowa czy ulga rehabilitacyjna. Kiedy należy dołączyć załącznik PIT/O do rocznego zeznania podatkowego i jak go prawidłowo wypełnić?

Przedsiębiorcy mogą ustanawiać prokurę łączną niewłaściwą

Od 1 stycznia 2017 r., w wyniku nowelizacji Kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mają możliwość ustanawiania prokury obejmującej umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej. Prokura taka pozwala zachować u danego przedsiębiorcy zasadę reprezentacji łącznej i realizować ją także przez osoby nie wchodzące w skład organu zarządzającego, tj. przez prokurentów.

Jak przekazać 1% podatku

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% naszego podatku.

Co powinna zawierać umowa powiernicza?

Stronami umowy powierniczej są powierzający i powiernik. Umowa taka powinna dokładnie określać prawa będące przedmiotem powiernictwa, cele zawarcia umowy oraz prawa i obowiązki stron. Co jeszcze warto wiedzieć o umowie powierniczej?

Nowe możliwości ustanawiania prokurentów

Od 1 stycznia 2017 r. możliwe jest udzielanie przez spółki handlowe prokury pozwalającej prokurentowi na reprezentowanie spółki łącznie z innymi osobami (członkami zarządu lub wspólnikami). Jest to tzw. prokura łączna niewłaściwa.

Kompensata wzajemnych należności i zobowiązań

Często stosowaną przez przedsiębiorców formą zapłaty jest kompensata wzajemnych należności i zobowiązań. Może ona być dokonana na podstawie przepisów odnoszących się do potrąceń zawartych w Kodeksie cywilnym, o ile kontrahenci nie zawarli umowy kompensaty wzajemnych rozrachunków (tzw. kompensaty umownej, potrącenia umownego).

Kto powinien dokonywać napraw w wynajmowanym mieszaniu?

Co do zasady obowiązek utrzymywania lokalu mieszkalnego w stanie umożliwiającym najemcy korzystanie z niego w umówionym zakresie spoczywa na wynajmującym. Drobnych napraw, które są związane ze zwykłym używaniem lokalu dokonuje zaś najemca.

Terminy w sprawach pracowniczych po zmianach od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono do Kodeksu cywilnego zmianę, zgodnie z którą jeżeli koniec terminu dokonania czynności przypada na sobotę, termin upływa najbliższego dnia powszedniego po sobocie. Dotychczas sobota nie powodowała przesunięcia terminów. Ta regulacja ma zastosowanie również do niektórych terminów pracowniczych, ponieważ przepisy prawa pracy w większości przypadków nie wskazują sposobu liczenia terminów. Wówczas należy posiłkowo stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Praca dla studenta – na co warto zwrócić uwagę

Przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają studentów. Dotyczy to małych firm jak i wielki międzynarodowych korporacji. Na co powinien zwrócić uwagę student, który podejmuje się pierwszej pracy zarobkowej?

O czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna sprzedaży poprzedza podpisanie umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej, przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej takie jak przedmiot transakcji i cena.

Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r.

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne na polskim rynku pracy. Zawierając je warto wiedzieć jakie elementy są przedmiotowo istotne dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Darowizna - opodatkowanie czy zwolnienie z VAT

Opodatkowaniu VAT podlegają nie tylko odpłatne świadczenia i dostawy towarów, ale również często czynności nieodpłatne. Tylko w pewnych wyjątkowych przypadkach darowizna może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Chodzi o sytuacje gdy darowizna dotyczy produktów spożywczych przekazywanych na cele charytatywne, lub przyjmuje formę prezentu lub próbki przekazywanego kontrahentowi w związku z działalnością gospodarczą podatnika.

Krótszy termin przedawnienia roszczeń związanych z działalnością gospodarczą

6 a nie 10 lat ma wynosić tzw. podstawowy termin przedawnienia roszczeń - zakłada projekt nowelizacji Kodeksu Cywilnego, nad którym pracuje resort sprawiedliwości.

Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?

Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi.

Zmiany w uldze dla honorowych krwiodawców w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. modyfikacji uległa treść przepisów dotyczących zwolnienia od podatku przychodów uzyskiwanych przez krwiodawców, czyli tzw. ulgi dla honorowych krwiodawców.

Czy można nabyć własność rzeczy od osoby nieuprawnionej?

Polskie prawo przewiduje możliwość nabycia własności rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej jeśli zbywca włada rzeczą i wyda ją nabywcy działającemu w dobrej wierze.

Forma dokumentowa czynności prawnej – nowość w kodeksie cywilnym

Przepisem art. 77[2] kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadził do polskiego porządku prawnego od 8 września 2016 r. formę dokumentową jako nowy, ustawowy typ formy szczególnej czynności prawnych.

Zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie postanowień umowy w obrocie gospodarczym

Zastaw jest najskuteczniejszym i najpowszechniejszym sposobem zabezpieczenia rzeczowego postanowień umowy w obrocie gospodarczym. Skutecznie zapobiega długotrwałemu dochodzeniu majątku od dłużnika. W ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów uregulowany został tzw. zastaw rejestrowy. Czym różni się zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego, a także jak skutecznie przeprowadzić procedurę ustanowienia zastawu rejestrowego?

Odszkodowanie za nielegalne przetwarzanie danych osobowych

Obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych nie przewiduje możliwości zasądzenia przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wypłaty odszkodowania za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych od administratora danych. W przypadku naruszenia przepisów dotyczących tej materii, na wniosek osoby poszkodowanej, GIODO wydaje jedynie decyzję administracyjną nakazującą przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Nie nakłada jednak na podmiot naruszający obowiązku zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia dla poszkodowanego.

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

Sąd Najwyższy uchwałą składu 7 sędziów podjął bardzo istotną uchwałę, mianowicie darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje – jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej - przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy (III CZP 64/15).

Instytucja dokumentu – w prawie cywilnymi i procedurze cywilnej

Jednym z zasadniczych elementów znowelizowanych przepisów prawa cywilnego i procedury cywilnej są zmiany dotyczące instytucji dokumentu. Wprowadzono tak zwaną koncepcję szerokiego rozumienia dokumentu, która jest związana z rozwojem elektronicznych środków wymiany informacji.

Zmiana wierzyciela lub dłużnika w zobowiązaniu

W przypadku zobowiązań przepisy przewidują możliwość zmiany podmiotowej każdej ze stron, a więc osoby dłużnika oraz wierzyciela. Zmiana dłużnika lub wierzyciela wywołuje jednak różne skutki prawne. Inny reżim prawny występuje bowiem w przypadku zmiany wierzyciela, a inny w odniesieniu do dłużnika.

REKLAMA