reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Darowizna między członkami najbliższej rodziny

Darowizna między członkami najbliższej rodziny

Dokonanie darowizny na ogół rodzi po stronie obdarowanego obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Czy członkowie najbliższej rodziny mogą być z niego zwolnieni?

Czym jest darowizna?

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego umowa darowizny polega na tym, że darczyńca dokonuje bezpłatnego świadczenia na korzyść obdarowanego kosztem swojego majątku, a więc np. przekazuje mu własność mieszkania. Podmiotem umowy darowizny (darczyńcą i obdarowanym), mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Grupy podatkowe

Ustawodawca różnicuje obdarowanych zależnie od stopnia pokrewieństwa z osobą dokonującą darowizny. Do poszczególnych grup należą:

- Grupa I - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie;

- Grupa II - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

- Grupa III - wszyscy inni.

Kwota wolna od podatku w I grupie podatkowej wynosi 9637 zł;

Kwota wolna od podatku w II grupie podatkowej wynosi 7276 zł;

Kwota wolna od podatku w III grupie podatkowej wynosi 4902 zł.

Zobacz: Konsument i umowy

Dokonanie darowizny na rzecz wyżej wymienionych osób rodzi obowiązek zapłacenia podatku w sytuacji, gdy przedmiot darowizny przekracza wskazaną dla danej grupy kwotę wolną od podatku. Płatnikiem w tym wypadku jest obdarowany.

Poszczególni członkowie grupy I wchodzą w skład tzw. „grupy 0”. Należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha. Wymienione osoby są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, nawet jeśli przedmiot darowizny przekracza kwotę wolną od podatku (9637 zł) – muszą wtedy w ciągu 6 miesięcy zgłosić fakt dokonania darowizny do właściwego urzędu skarbowego.

W razie nie zgłoszenia darowizny we wskazanym terminie, osoby te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W celu zgłoszenia darowizny należy złożyć deklarację SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego.

Zgłoszenia do urzędu skarbowego nie trzeba dokonywać jeżeli umowa darowizny została sporządzona przez notariusza.

Zobacz: Sprawy rodzinne

Pieniądze jako przedmiot darowizny

W przypadku, gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, darczyńca powinien dokonać przelewu na konto bankowe, lub wysłać je przekazem pocztowym – w celu udokumentowania transakcji. Zwykłe wręczenie gotówki nie korzysta z omawianego zwolnienia – zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 stycznia 2017r. sygn. akt II FSK 3600/14.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.);

- Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. - o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207 z późn. zm.);

- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3600/14).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.05.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna między członkami najbliższej rodziny /Fot. Fotolia
Darowizna między członkami najbliższej rodziny /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama