REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przedawniania roszczeń przeciwko konsumentowi

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Nowe zasady przedawniania roszczeń przeciwko konsumentowi./ fot. Fotolia
Nowe zasady przedawniania roszczeń przeciwko konsumentowi./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy nowelizującej zasady przedawniania roszczeń majątkowych. Obok skrócenia ogólnych terminów przedawnienia z 10 do 6 lat, proponuje wprowadzenie zakazu dochodzenia przedawnionych roszczeń przeciwko konsumentowi.

Nowe zasady przedawnienia roszczeń przysługującym przeciwko konsumentom zostaną wprowadzone dzięki modyfikacji ustawy o prawach konsumenta (dalej: u.o.p.k.). Zmiana ma polegać na zmianie brzmienia art. 3 i art. 4 tej ustawy oraz na wprowadzeniu do tego aktu nowego rozdziału – 5a.

REKLAMA

Zakaz dochodzenia przedawnionych roszczeń

W art. 3 i art. 4 u.o.p.k. znajdziemy wyłączenia określonych umów, do których nie stosuje się przepisów u.o.p.k. Zmienione brzmienie art. 3 i 4, pozwoli na stosowanie nowego rozdziału do wymienionych w tych przepisach umów.

REKLAMA

Główną zmianą proponowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest wprowadzenie w nowym art. 43a u.o.p.k. zakazu dochodzenia przedawnionych roszczeń przysługujących przeciwko konsumentowi, chyba że wcześniej konsument zrzekł się możliwości skorzystania z zarzutu przedawnienia. Nowy art. 43a u.o.p.k. otrzyma następujące brzmienie:

Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, chyba że zrzeka się on przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, artykuł ten stanowić ma regulację szczególną w stosunku do art. 117 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że po upływie terminu przedawnienia zobowiązany może uchylić się od zaspokojenia roszczenia, chyba że wcześniej zrzekł się możliwości skorzystania z zarzutu przedawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym więc polega szczególna relacja i różnica między art. 43a u.o.p.k. a art. 117 § 2 k.c.? Według przepisu k.c., jeżeli zobowiązany chce uchylić się od zaspokojenia roszczenia po upływie terminu przedawnienia, musi podnieść zarzut przedawnienia. Zobowiązany nie może skorzystać z tego zarzutu jeżeli zrzekł się prawa do niego.

Z kolei w nowym przepisie u.o.p.k. wskazano na fakt, że po upływie terminu przedawnienia nie będzie można domagać się zaspokojenia roszczenia od konsumenta. Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia, zarzut przedawnienia będzie brany przez sąd pod uwagę z urzędu.

Pomimo uwzględniania przedawnienia roszczenia z urzędu, konsument nie będzie zwolniony z obowiązku przedstawienia dowodów, które wskażą na fakt przedawnienia.

Sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach będzie mógł nie uwzględnić przedawnienia z urzędu. Powinien przy tym rozważyć w szczególności (a więc nie tylko):

 • długości terminu przedawnienia;
 • długości okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
 • charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.

Przepisy przejściowe

Nowe przepisy mają znaleźć zastosowanie do roszczeń, które powstały przed dniem wejścia w życie opisywanej nowelizacji, a które do tego czasu jeszcze się nie przedawnią.

Roszczenia przedawnione przeciwko konsumentom, co do których nie podniesiono zarzutu przedawnienia, podlegać będą przedawnieniu na nowych zasadach, a więc będą uwzględnione z urzędu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 459)

Ustawa z dnia z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 683)

Projekt z dnia 31 maja 2017 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  REKLAMA

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  REKLAMA

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  REKLAMA