reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017

Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017

Ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. 2016.2255) wprowadziła szereg o różnym oddziaływaniu zmian w obowiązujących przepisach prawa. Jedną ze wprowadzonych zmian jest nowelizacja art. 115 kodeksu cywilnego będącego jednym z przepisów regulujących zasady obliczania terminów dla dokonania czynności prawa cywilnego. Wspomniany przepis reguluje zasady obliczania upływu ram czasowych.

Zgodnie z obowiązującą do dnia 1 stycznia 2017 r. treścią art. 115 kodeksu cywilnego:

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

Po zmianach wprowadzonych ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego jest następujące:

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Omawia zmiana zrównała soboty z dniami ustawowo wolnymi od pracy, którymi w myśl ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr. 4, poz. 28 z późn. zm.) są wszystkie niedziele oraz następujące dni: 1 stycznia, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 i 26 grudnia – dni Świąt Bożego Narodzenia.

Konsekwencją nowego brzmienia art. 115 kodeksu cywilnego jest okoliczność, iż w przypadku gdy termin dla dokonania określonej czynności upływa w sobotę, ulega on przedłużeniu z mocy prawa do pierwszego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy bądź sobotą.

W wyniku omawianej nowelizacji nieaktualna stała się uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2003 r. o sygn. akt. III CZP 8/03 w myśl której sobota nie stanowiła dnia uznanego ustawowo wolnego od pracy w rozumieniu art. 115 k.c w związku z art. 165 § 1 k.c.

Na uwagę zasługuje również przepis przejściowy art. 21 Ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, zgodnie z którym zmieniony art. 115 k.c stosuje się także do terminów, które nie upłynęły przed dniem wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy tj. 1 stycznia 2017 r.

http://www.madejczyk.biz/

Zobacz: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

aplikantka radcowska, specjalizuje się w prawie sportowym, prawie cywilnym, gospodarczym, prawie zamówień publicznych.

Zdjęcia

Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017 /Fot. Fotolia
Upływ terminu w sobotę – zmiany w prawie cywilnym 2017 /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama