REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dowód osobisty, Zmiany prawa 2021

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rękojmia - zmiany w projekcie ustawy o prawach konsumenta

Rękojmia ma być nieco mniej korzystna dla kupujących. Przewiduje to nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Jakie zmiany przewidziano w projekcie? Co będzie oznaczało ich wprowadzenie?

Upadłość konsumencka 2021

Upadłość konsumencka w 2021 r. nie będzie różnić się wiele od dotychczas obowiązujących przepisów. Główna zmiana polegać będzie na uruchomieniu Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ustawodawca z dniem 1 lipca 2021 r. zakłada bowiem przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego. Jest to długo wyczekiwana zmiana – w szczególności wśród praktyków prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego stosowanego w Anglii i powinno usprawnić przebieg postępowania upadłościowego.

Najważniejsze zmiany w edukacji w 2021 roku

Zmiany w edukacji w 2021 r. to m.in. mniej pieniędzy dla nauczycieli, zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych a także zmiana wymagań na egzaminie ósmoklasisty. Sprawdź co nowego czeka uczniów i nauczycieli w 2021 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.? Kto ma do niego prawo? Jak otrzymać wsparcie? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia.

REKLAMA

Frankowicze – podsumowanie 2020 r. Co dobrego w nowym 2021?

Ten niewątpliwie trudny dla wszystkich 2020 rok w świadomości kredytobiorców we frankach zostanie zapamiętany z jeszcze innego powodu niż kryzys i pandemia: ich sprawy nabrały szybkiego tempa. Pojawiły się zmiany na lepsze. I to nie koniec dobrych wieści!

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?

Kindergeld i płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. rosną, podobnie jak kwota wolna od podatku i VAT. W tym roku zacznie obowiązywać wiele zmian prawnych przejętych przez Bundestag w 2020 r., które będą miały realny wpływ na życie Polaków mieszkających lub pracujących za Odrą. Co z emeryturą pomostową? Czy rodzice otrzymają większy zasiłek rodzinny?

Towary przywożone bez cła w bagażu osobistym z Wielkiej Brytanii od 2021 roku - limity

Podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski od 1 stycznia 2021 r. będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. W szczególności oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje Ministerstwo Finansów. Zmiany nie dotyczą podróżnych z Irlandii Północnej, ponieważ w tym zakresie będzie ona traktowana jak państwo członkowskie UE – podaje resort. Jakie są limity wartości i ilości towarów przywożonych bez cła w bagażu osobistym z Wielkiej Brytanii? Jakie są zasady przewozu zwierząt, żywności i dzieł sztuki?

Najważniejsze zmiany w prawie w 2021 roku

Jakie najważniejsze zmiany w prawie obowiązują od początku 2021 roku? Najistotniejsze z nowych regulacji dotyczą prawa podatkowego, zmiany statusu jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wdrożenia ostatniego, czwartego etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Eksperci z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes – radca prawny Anna Migdał i radca prawny Mariusz Mirosławski przygotowali zestawienie najważniejszych zmian w prawie po 1 stycznia 2021 r.

REKLAMA

Brexit - Trade and Cooperation Agreement – umowa między UE i Wielką Brytanią

Dla wielu przedsiębiorców koniec roku upłynął pod znakiem przygotowań do Brexit, a dokładnie do zbliżającego się zakończenia okresu przejściowego. Chociaż formalnie Wielka Brytania (WB) przestała należeć do Unii Europejskiej (UE) na początku tego roku (1.02.2020 r.), to do końca grudnia 2020 r. obowiązywał okres przejściowy, podczas którego z perspektywy przedsiębiorców wysyłających towary do WB i importujących towary z WB niewiele się zmieniło. Duże zmiany czekają nas natomiast na początku 2021 r. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia została ogłoszona informacja o sfinalizowaniu negocjacji umowy regulującej wzajemne relacje WB i UE po zakończeniu okresu przejściowego.

Najważniejsze zmiany podatkowe od 2021 roku wg Ministerstwa Finansów

Najważniejsze zmiany podatkowe, które wchodzą od 2021 roku zostały wskazane w komunikacie Ministerstwa Finansów z 31 grudnia 2020 r.

Nowe wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r.

Wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r. będą bardziej rygorystyczne. Nowe warunki techniczne mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zakładają m.in. wyższe wymagania dla ścian, dachów, okien czy drzwi. Pojawią się jednak przejściowe ułatwienia dla inwestorów i deweloperów.

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce - ustawa podpisana

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce od 2021 r. reguluje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę 21 grudnia 2020 r. Jakie przepisy będą obowiązywały w związku z brexitem?

Składki ZUS po Brexicie - co trzeba wiedzieć?

Jak ustalać składki ZUS po Brexicie? Do 31 grudnia 2020 r. (tj. do końca okresu przejściowego) obowiązywały zawarte pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE dotychczasowe zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 oraz przepisy wykonawcze do niego. Zgodnie z przepisami Umowy o wystąpieniu, powyższe regulacje będą nadal miały zastosowanie po 1 stycznia 2021 r. do sytuacji, które nie ulegną zmianie lub przerwaniu po zakończeniu okresu przejściowego. Nowe sytuacje, np. oddelegowania pracowników, które rozpoczną się dopiero po 1 stycznia 2021 r. nie będą podlegały zasadom koordynacji, co będzie generować ryzyka w zakresie ochrony ubezpieczeniowej lub zwiększonych kosztów płacowych. Będzie to miało miejsce, o ile nie dojdzie do innych uzgodnień między Wielką Brytanią a UE w tym zakresie, ani do zawarcia umowy bilateralnej między Polską a Wielką Brytanią.

Jak zaplanować urlop w 2021 r.?

Jak zaplanować urlop w 2021 r.? Co z długimi weekendami i feriami zimowymi? Oto najważniejsze rady dla osób planujących wypoczynek.

E-faktury - od 2021 r. dobrowolne, od 2023 r. obowiązkowe

E-faktury i KSeF to dwa nowe, planowane przez resort finansów rozwiązania w podatku VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało 17 grudnia 2020 r., że projekt ustawy dotyczący e-faktur i centralnej bazy e-faktur - tj. Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) już niebawem trafi do konsultacji publicznych. E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem KSeF. Pod koniec 2021 r. e-faktury mają zostać wdrożone w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. obowiązkowej - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Podatki 2021 - preferencje w podatku od nieruchomości i zwolnienie z opłaty targowej

Od 2021 roku obowiązywać będą korzystne dla podatników zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej. Gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. W 2021 roku nie będzie pobierana opłata targowa. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają rekompensatę za brak wpływów z tej opłaty.

Podatki 2021 - najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych

Co się zmieni w podatkach dochodowych w 2021 roku? Jakie są zasady ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estońskiego CIT)? Jak zmieni się opodatkowanie spółek komandytowych i spółek nieruchomościowych? Jak wykonać obowiązek publikowania strategii podatkowej? Jak rozliczać straty? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian podatkowych, na które powinni przygotować się podatnicy podatków dochodowych w 2021 roku.

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany. Do kiedy trzeba złożyć PIT w 2021 roku (PIT za 2020 rok)? Jakie progi podatkowe obowiązują w latach 2020/2021? Z jakich ulg podatkowych skorzystają podatnicy w 2021 r.? Jakie zmiany w PIT wejdą w życie od 2021 r.?

Becikowe 2021 – komu przysługuje?

Becikowe w 2021 r. będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi? Gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć? Od 2021 roku podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) czekają liczne zmiany. Spółki komandytowe i niektóre spółki jawne staną się podatnikami CIT. Wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania sprawozdań ze strategii podatkowej, ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT) i szereg innych zmian.

VAT 2021 - przedłużone stosowanie PKWiU 2008 do niektórych towarów

Do końca marca 2021 r. ma zostać przedłużone stosowanie klasyfikacji PKWiU 2008 do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), w zakresie niektórych towarów (np. kosmetyków, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, części samochodowych i towarów objętych podzieloną płatnością (załącznik 15 do ustawy o VAT) oraz w zakresie towarów, wymienionych odnośnie wyłączenia ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług (w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f i g ustawy o VAT).

Przedsiębiorca objęty ochroną konsumencką – zmiany od 2021 roku

Przedsiębiorcy (niektórzy) zostaną od 2021 roku objęci ochroną konsumencką. Już 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą zmiany w prawie konsumenckim. Jedną z najważniejszych zmian będzie rozszerzenie ochrony konsumenckiej na przedsiębiorcę zawierającego umowę nienależącą do przedmiotu jego działalności gospodarczej. W obrocie gospodarczym obok konsumenta i przedsiębiorcy istniał zatem będzie trzeci podmiot, a mianowicie przedsiębiorca na prawach konsumenta. W określonych sytuacjach osoba taka będzie mogła być traktowana jako konsument, a tym samym zostanie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów. Którzy przedsiębiorcy zostaną objęci ochroną konsumencką?

Wielka Brytania - nowe zasady wjazdu do kraju

Brexit oznacza zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. W związku z decyzją władz Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju. Od 1 stycznia 2021 roku zostanie wdrożony punktowy system imigracyjny. Jak wyglądają nowe zasady wjazdu do kraju i kogo dotyczą?

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany w 2021 roku

Uczestnicy postępowań dot. scalania gruntów będą mogli korzystać ze środków komunikacji elektronicznej przy przeprowadzaniu tych postępowań - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Nowe przepisy rozszerzą też zagospodarowanie poscaleniowe o możliwość budowy urządzeń wodnych.

Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie w 2021 r.

Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie ma przysługiwać również rodzicom adopcyjnym przysposabiającym starsze dzieci. Ile w 2021 r. będzie wynosiło świadczenie? Kto jest uprawniony do otrzymywania wsparcia? Jak złożyć wniosek?

Świadczenie pielęgnacyjne 2021 – kwota, dla kogo, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne w 2021 r. wzrośnie o 141 zł. Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Dla kogo został przewidziany ten rodzaj wsparcia? Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

Obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom w 2021 r.

Szczepienie przeciwko rotawirusom od początku 2021 r. będzie obowiązkowe dla określonej grupy dzieci. W jakim wieku dzieci będą szczepione według nowych zasad? Jakie szczepionki zostaną zastosowane? Jakie choroby zakaźne są obecnie objęte obowiązkiem szczepień ochronnych?

Kradzież tożsamości - co zrobić?

Kradzież tożsamości może skutkować wzięciem pożyczki czy kupnem usługi na czyjeś dane. Co zrobić w takim przypadku? Jak się zabezpieczyć? Kiedy zwrócić się do Prezesa UODO? Czy może on ukarać administratora za wyciek danych?

Umowa zlecenie - składki ZUS 2021

Umowa zlecenie będzie w 2021 r. w pełni oskładkowana? Kiedy obecnie odprowadzane są składki ZUS od zlecenia? Jak zmiany z 2021 r. wpłyną na dochody zleceniobiorców, koszty zatrudniających? Jaki jest cel pełnego oskładkowania umów zleceń?

Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Czy w 20201 r. uzyskanie Karty Dużej Rodziny będzie łatwiejsze? Kto obecnie może posiadać kartę? Jak otrzymać dokument?

Wysokość zasiłku okresowego do zmiany

Kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej obecnie nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie. Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

Dowód osobisty 2021: dwukrotna wizyta w urzędzie?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw od 2 sierpnia 2021 r. będą wystawiane dokumenty tożsamości uzupełnione o nowe dane. Aby wyrobić dokument będzie konieczna dwukrotna wizyta w urzędzie.

Dowody osobiste w 2021 r. - opublikowano projekt nowelizacji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od sierpnia 2021 r.

Kontratyp eksperymentu medycznego w Kodeksie karnym

Eksperyment, w tym eksperyment medyczny stanowi jeden z kodeksowych kontratypów, czyli okoliczności wyłączających bezprawność czynu. Na czym polega niniejszy kontratyp i o czym należy pamiętać?

E-dowody osobiste w 2021 r. m.in. z odciskami palców

W dowodach osobistych ma znaleźć się m.in. informacja o odciskach palców. O takich zmianach poinformowali przedstawiciele MSWiA i MC. Nowe przepisy miałby wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz stawki godzinowej w 2021 r.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. zostało opublikowane. Kwota minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej brutto to odpowiednio 2800 zł i 18,30 zł. Ile to netto?

Obywatel Schrödingera i wybory prezydenckie 2020

Uznanie za obywatela polskiego tuż przed wyborami, tym bardziej podczas stanu epidemii, powoduje powstanie sytuacji, która przypomina tak zwany paradoks Kota Schrödingera. Z jednej strony decyzją wojewody jest już w Polsce o jednego obywatela więcej, z drugiej – dopiero komisja wyborcza w praktyce ma zadecydować, czy ta osoba jest „prawdziwym” obywatelem i czy będzie mogła zrealizować przewidziane w Konstytucji prawo do głosowania.

Zapowiada się likwidacja ulgi abolicyjnej

Polacy pracujący za granicą, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, nie muszą płacić podatku dochodowego w Polsce, bo korzystają z tzw. ulgi abolicyjnej. Sytuacja ta ma się niedługo zmienić i to prawdopodobnie już od 1 stycznia 2021 r. Rząd planuje bowiem likwidację ulgi abolicyjnej.

Numer PESEL czy seria i numer dowodu osobistego? - zakres przetwarzanych danych osobowych

W ponad dwuletniej praktyce stosowania RODO ujawniają się ciągłe wątpliwości co do zakresu danych osobowych, do których przetwarzania uprawniony jest administrator. Oczywiście, niektóre procesy przetwarzania danych osobowych i zakres tych danych są określone przez ustawodawcę, np. w odniesieniu do danych osobowych kandydatów oraz pracowników w ramach kodeksu pracy. Jednakże, w dużej części przypadków, to administrator samodzielnie jest zobowiązany do określenia zakresu danych osobowych, które będzie przetwarzał w konkretnych procesach.

Czym jest dokument tożsamości?

W wielu formularzach czy w trakcie załatwiania spraw urzędowych pojawia się pojęcie „dokument tożsamości”. Może to budzić wątpliwości. Co jest zatem dokumentem tożsamości?

Przedsiębiorca traktowany jak konsument? Ważne zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy, zgodnie z którymi niektórzy przedsiębiorcy będą traktowani jak konsumenci, wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. "Ta nowelizacja może wprowadzić duże zmiany w codziennej działalności wielu przedsiębiorców i warto rozpocząć przygotowania do jej wprowadzenia w swojej firmie odpowiednio wcześnie" - przekonuje Katarzyna Świerkot, aplikant radcowski w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Czternasta emerytura w 2021 r. - dla kogo, kiedy, wysokość

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów tzw. czternasta emerytura ma być wypłacane pod koniec 2021 r. Kto będzie mógł liczyć na wsparcie? Ile wyniesie? Zapoznaj się ze szczegółami projektu zakładającego wypłatę dodatkowych świadczeń.

Czternasta emerytura - wypłata w listopadzie i grudniu 2021 r.

Czternaste emerytury mają być wypłacane w listopadzie i grudniu 2021 roku - potwierdziła minister rodziny i pracy Marzena Maląg. Czternasta emerytura będzie zależała od kryterium dochodowego.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Wyłączenie z płacy minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych w 2021 r.?

Solidarność postuluje o wyłączenie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, z płacy minimalnej w 2021 roku.

Dowód osobisty 2020: nowy wzór wniosku, ważne zmiany

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego. Warto pamiętać również o ważnych zmianach. Mają one na celu ułatwienie kontaktu z urzędami oraz pomoc w przypadku kradzieży tożsamości.

Wypożyczanie sprzętu narciarskiego a zastaw dowodu osobistego

Wypożyczając sprzęt narciarski lub snowboardowy, można być poproszonym o pozostawienie w zastaw dowodu osobistego lub innego dokumentu z danymi osobowymi. Czy wypożyczalnie mają do tego prawo?

Nie zostawiaj dowodu osobistego w zastaw!

Pozostawianie w zastaw dowodu osobistego przy wypożyczaniu sprzętu narciarskiego jest nadal częstą praktyką. Przed zostawianiem w zastaw dowodów osobistych i innych dokumentów potwierdzających tożsamość przestrzega Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

14. emerytura w listopadzie 2021 r.

Planuje się, że tzw. 14. emerytura (czternastka) będzie wypłacana w listopadzie 2021 r. Projekt ustawy dot. czternastki trafi niedługo pod obrady rządu - zapowiedziała Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ktoś wziął pożyczkę lub kupił usługę na moje dane - co zrobić?

Wyciek danych osobowych lub zgubienie czy kradzież dowodu tożsamości może skutkować wzięciem pożyczki lub kupieniem usługi na dane osobowe ofiary. Co zrobić w takim przypadku?

REKLAMA