Kategorie

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?/Fot. Shutterstock
Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?/Fot. Shutterstock
shutterstock
Kindergeld i płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. rosną, podobnie jak kwota wolna od podatku i VAT. W tym roku zacznie obowiązywać wiele zmian prawnych przejętych przez Bundestag w 2020 r., które będą miały realny wpływ na życie Polaków mieszkających lub pracujących za Odrą. Co z emeryturą pomostową? Czy rodzice otrzymają większy zasiłek rodzinny?

Podatki

Podstawowa kwota wolna od podatku - czyli ta część dochodu, od której nie trzeba płacić podatków - wzrośnie do 9744 euro w 2021 roku. Do tej pory było to 9408 euro rocznie.

Od 1 stycznia 90 proc. niemieckich podatników przestanie płacić tzw. podatek solidarnościowy. Opłata ta od lat budziła kontrowersje. Tzw. Soli zostało wprowadzone w 1991 roku w celu sfinansowania kosztów wojny w Zatoce Perskiej, wspierania przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, a także kosztów zjednoczenia Niemiec. W 2021 roku z podatku solidarnościowego zostaną zwolnione osoby zarabiające rocznie poniżej 73,8 tys. euro brutto. W przypadku małżeństw - 151 990 euro. Jego stawka wynosiła 5,5 proc. podatku dochodowego. "Soli" nie jest jedynym podatkiem w Niemczech, którego cel był od jakiegoś czasu nieaktualny. Wciąż płacony podatek szampański (tzw. Sektsteuer), który pojawił się w 1902 roku i miał służyć finansowaniu rozbudowy cesarskiej marynarki wojennej, nadal przynosi budżetowi Niemiec prawie pół miliarda euro rocznie.

Od stycznia ponownie zacznie obowiązywać standardowa stawka VAT w wysokości 19 proc. na większość towarów i 7 proc. na artykuły pierwszej potrzeby. Rząd federalny obniżył podatek na pół roku z powodu pandemii koronawirusa, żeby pobudzić konsumpcję wewnętrzną i wesprzeć w ten sposób gospodarkę.

Wzrośnie podatek od pojazdów silnikowych (Kfz-Steuer) w przypadku nowych samochodów o wysokim zużyciu paliwa. Ma to zachęcić obywateli do kupowania bardziej ekonomicznych pojazdów. Nie dotyczy to już zarejestrowanych aut. Średnio opłata wzrośnie o 15,80 euro rocznie.

Od 1 stycznia niemiecki rząd obłożył podatników opłatą za każdą wyemitowaną tonę CO2 w wysokości 25 euro. Konkretnie oznacza to np., że cena litra benzyny może wzrosnąć o 7 eurocentów, ponieważ firmy wprowadzające na rynek nośniki energetyczne ze źródeł kopalnych mają prawo przerzucić ponoszone dodatkowe koszty na konsumentów. Cena CO2 ma stopniowo rosnąć do 55 euro za tonę w 2025 roku.

Sprawy socjalne

W 2021 roku rodzice otrzymują większy zasiłek rodzinny. Zwiększy się również zasiłek na dziecko. W tym przypadku skorzystają przede wszystkim rodziny o niskich dochodach. Od 1 stycznia Kindergeld wzrośnie o 15 euro miesięcznie na jedno dziecko. To największy wzrost tego świadczenia od 2010 roku. Dla rodziny z dwójką dzieci oznacza to dodatkowe 360 euro rocznie.

Od 1 stycznia wchodzi w życie też tzw. emerytura podstawowa. Skorzysta na niej - jak ocenia serwis Deutsche Welle - około 1,3 miliona osób, które miały niskie zarobki, a więc kasjerzy, pracownicy magazynów lub robotnicy niewykwalifikowani. To oni są na starość najbardziej zagrożeni ubóstwem. W praktyce oznacza to podwyżkę najniższych emerytur o 75 euro - wylicza DW. Świadczenie przysługuje tym, którzy przez przynajmniej 33 lata płacili składki.

Praca

1 stycznia ustawowa płaca minimalna wzrośnie do 9,50 euro za godzinę. Następnie co sześć miesięcy planowany jest podwyżka - do 9,60 euro, do 9,82 euro, a ostatecznie 1 lipca 2022 roku do 10,45 euro.

Z początkiem roku zabronione jest zawieranie zakładowych umów zbiorowych w ubojniach. Zakazane będzie korzystanie z tzw. pracowników leasingowych, czyli zatrudnionych oficjalnie przez pośredników, przy uboju zwierząt i rozbiórce mięsa. Wprowadzenie nowych regulacji to konsekwencja wybuchających od lat skandali w związku z warunkami pracy w niektórych zakładach niemieckiego przemysłu mięsnego.

Pracownicy, którzy przez pandemię koronawirusa pracują z domu - i ponoszą w związku z tym dodatkowe koszty - za każdy dzień otrzymają ulgę podatkową w wysokości 5 euro. Nie może ona jednak przekroczyć 600 euro rocznie. Kwota ta będzie wliczana w koszty uzyskania przychodu.

Zdrowie

Do marca 2021 roku rodzice dzieci, które po raz pierwszy idą do szkoły lub przedszkola, muszą przedstawić zaświadczenie o szczepieniu dziecka przeciwko odrze lub że dziecko przeszło już tę chorobę. Jeśli dzieci są już w przedszkolu lub szkole, rodzice muszą przedstawić dowód szczepienia do 31 lipca 2021 roku. To samo dotyczy osób, które pracują w przedszkolach, szkołach, schroniskach dla uchodźców lub w systemie opieki zdrowotnej, a także opiekunów dzieci.

Od 1 stycznia 2021 roku lekarze nie będą już mogli wykonywać badań USG 3D lub 4D kobietom w ciąży tylko po to, aby pokazać rodzicom zdjęcia lub filmy ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Takie badania są dozwolone tylko wtedy, gdy są konieczne z medycznego punktu widzenia, na przykład w przypadku podejrzenia zaburzeń rozwojowych.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Różne

Od początku roku w każdej sypialni oraz na korytarzach, które mogą służyć jako droga ewakuacyjna, należy zainstalować czujniki dymu. W Berlinie i Brandenburgii, zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi, obowiązek montażu dotyczy także "pomieszczeń wspólnych" w budynkach wielorodzinnych. Niezastosowanie się do tego obowiązku grozi dotkliwymi karami finansowymi, których wysokość jest różna w zależności od kraju związkowego.

Od 3 lipca w całej UE zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, talerzy, plastikowych słomek do napojów i patyczków kosmetycznych. (PAP)

asc/ ap/

Polecamy serwis: Praca za granicą

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Tylko teraz
199,00 zł
328,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.