Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież tożsamości - co zrobić?

Gabriela Rychły
Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy
Kradzież tożsamości - co zrobić?
Kradzież tożsamości - co zrobić?
Fotolia
Kradzież tożsamości może skutkować wzięciem pożyczki czy kupnem usługi na czyjeś dane. Co zrobić w takim przypadku? Jak się zabezpieczyć? Kiedy zwrócić się do Prezesa UODO? Czy może on ukarać administratora za wyciek danych?

Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości?

Wyobraź sobie że dostajesz wezwanie do zapłaty zaległych rat lub nieopłaconego rachunku, ale wcale nie brałeś kredytu ani nie podpisywałeś umowy na żadną usługę …. Może się okazać, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości!

Jeśli podejrzewasz, że został skradziony dowód osobisty pamiętaj, aby niezwłocznie po stwierdzeniu tego faktu zgłosić to na Policję. Twój dowód osobisty zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia. W przypadku kradzieży i zgłoszenia na Policji nie musisz już zgłaszać tego faktu do urzędu gminy czy miasta. Ale musisz to zgłosić w urzędzie, jeśli dowód osobisty został zgubiony!

Pamiętaj również, aby fakt kradzieży czy zgubienia dowodu osobistego zgłosić do swojego banku. Zapobiegnie to ewentualnemu nieuprawnionemu użyciu twojego dokumentu tożsamości.

Kolejnym krokiem jest wyrobienie nowego dowodu osobistego – możesz to zrobić w dowolnym urzędzie gminy. W przypadku utraty paszportu nowy uzyskasz w biurze paszportowym, zaś prawo jazdy w starostwie powiatowym.

Dane wyciekły - jak się zabezpieczyć?

Atak hakera, zgubiona korespondencja, niezabezpieczone dane na serwerze - to sytuacje, w przypadku których osoby do tego nieuprawnione wchodzą (albo potencjalnie jest to możliwe) w posiadanie Twoich danych osobowych. Niestety, nie masz na to wpływu. Dobrze, jeśli administrator uzna, że istnieje ryzyko wykorzystania twoich danych i powiadomi cię o tym. Możesz wtedy podjąć działania, które zminimalizują ewentualne negatywne skutki niekontrolowanego wykorzystania twoich danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajcie, aby zachować ogromną ostrożność podczas podawania swoich danych osobowych przez Internet. Dokładnie czytajmy i analizujmy treści e-maili czy sms-ów. Pozwoli nam to uniknąć np. ataku phishingowego, którego celem może być wyłudzenie dodatkowych danych czy uzyskanie danych dostępowych do internetowych systemów bankowych bądź innych usług, z których korzystasz.

Dobrym rozwiązaniem, oprócz oczywiście obowiązkowego zastrzeżenia swoich dokumentów i ogromnej czujności przy podawaniu swoich danych osobowych, jest założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej, pozwoli nam to monitorować swoją aktywność kredytową.

Pożyczka lub kupno usługi na twoje dane

A co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę lub kupił usługę, posługując się twoimi danymi? Zapewne wiecie o tym, że osoby, które padły lub mają podejrzenie, że mogły stać się ofiarami przestępstwa powinny jak najszybciej zgłosić się na Policję (zwłaszcza gdy poniosły szkodę majątkową lub osobistą, np. na ich dane zaciągnięto jakąś pożyczkę, czy kredyt). Należy też zawiadomić o takim zdarzeniu bank lub firmę pożyczkową, w których oszust z użyciem twoich danych wziął pożyczkę lub kredyt. Podobnie, gdy np. ktoś posłużył się danymi celem podpisania umowy z operatorem telefonii komórkowej, np. by wyłudzić w ten sposób telefon musisz powiadomić o tym danego operatora.

Bardzo ważne jest, aby zadbać o zgromadzenie i zachowanie dowodów, że zgłosiłeś sprawę policji. Będzie to pomocne w postępowaniu przed sądem, zwłaszcza w sprawach dotyczących szkód majątkowych.

Dochodzenie praw może następować w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami zarówno przed sądem w sprawach karnych jak i cywilnych.

Kiedy można zwrócić się do Prezesa UODO?

Gdy sądzisz, że firma czy instytucja przetwarza twoje dane bez podstawy prawnej, nie informuje skąd ma dane osobowe, ani w jakim celu je przetwarza, to po pierwsze zwróć się do niej z żądaniem realizacji swoich praw, np. wyjaśnienia zasad na jakich twoje dane są przetwarzane. Może się zdarzyć, że nie otrzymasz odpowiedzi, pozyskane informacje są niewystarczające lub niepełne albo administrator nie respektuje twojego żądania dotyczącego np. wycofania zgody na przetwarzanie danych (jeżeli to zgoda była podstawą przetwarzania), czy sprzeciwu wobec przetwarzania twoich danych. Wtedy możesz złożyć skargę do Prezesa UODO. Ale pamiętaj, w pierwszej kolejności zwracaj się o realizację twoich praw do administratora – czyli podmiotu, który przetwarza twoje dane. Dopiero gdy Twoje żądania nie będą respektowane, zignorowane czy po części jedynie wypełnione, możesz zwrócić się następnie do Prezesa UODO o ich wyegzekwowanie.

Składając taką skargę indywidualną, podaj swoje dane, opisz sprawę i określ, jakich działań oczekujesz od Prezesa UODO, czyli np. wskaż, by organ nakazał wykonanie twoich praw poprzez usunięcie danych czy spełnienie obowiązku informacyjnego. Bardzo ważne jest, abyś wskazał administratora, który dopuścił się naruszenia twoich praw. Trzeba więc podać np. nazwę firmy czy instytucji lub imię i nazwisko osoby oraz adres siedziby przetwarzających twoje dane osobowe.

Może się również zdarzyć, że działanie administratora nie dotyczy bezpośrednio twoich danych, ale masz podejrzenie, że narusza ono ogólne zasady przetwarzania danych. Wtedy również możesz o tym zawiadomić UODO. Wówczas organ nadzorczy może przeprowadzić postępowanie z urzędu w celu wyjaśnienia czy faktycznie zaszły nieprawidłowości. W takiej sytuacji nie występujesz w charakterze strony, a co za tym idzie w przypadku gdy Prezes UODO podejmie działania z urzędu, nie będziesz informowany o etapach takiego postępowania.

Czy Prezes UODO może ukarać administratora za wyciek danych?

Wyciekły moje dane. Czy Prezes UODO może ukarać administratora? To Prezes UODO analizuje indywidualnie każdy przypadek i podejmuje decyzje o ewentualnym nałożeniu kary - nie następuje to „z automatu” na wniosek strony.

Kary finansowe to tylko jeden z instrumentów oddziaływania, jakimi dysponuje Prezes UODO, by zapewnić przestrzeganie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. RODO zawiera bowiem całą gamę różnych rozwiązań, które służą wzmocnieniu ochrony danych osobowych osób, których dane są przetwarzane. W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów może to być m.in.: wydane ostrzeżenie odnoszące się do planowanych procesów przetwarzania, udzielone upomnienie w związku z uchybieniem o niewielkim charakterze, wydany nakaz dostosowania określonych działań do obowiązujących przepisów. Prezes UODO korzysta w pierwszej kolejności m.in. z tych rozwiązań. Kary są ostatecznością i są nakładane, o ile wymagają tego okoliczności indywidulanego przypadku. Decyzje, mocą których kary takie są nakładane, są poprzedzone bardzo dokładną i wnikliwą analizą zaistniałych okoliczności. Z analizy tej wynika konieczność nałożenia kary oraz jej wysokość.

Przy wymierzaniu kary finansowej Prezes UODO musi brać pod uwagę co najmniej 11 różnych czynników. Są to m.in.:

 • charakter, waga i czas trwania naruszenia,
 • czy miało ono charakter umyślny, czy nieumyślny,
 • warunki, w jakich do niego doszło,
 • liczba poszkodowanych osób,
 • kategorie przetwarzanych danych,
 • rozmiar poniesionej przez nie szkody,
 • czy jest to pierwsze czy kolejne naruszenie,
 • jak zachował się administrator (np. czy sam zgłosił wyciek danych oraz – o ile to konieczne – poinformował o tym osoby poszkodowane),
 • wszelkie inne czynniki obciążające lub łagodzące zaistniałe w indywidulanym przypadku.

Finansową karę administracyjną z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych Prezes UODO nakłada w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w sprawie, analizując każdy przypadek indywidualnie.

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można odwołać darowiznę?

Jakie są zasady dotyczące możliwości odwołania darowizny? Co z terminem? Oto najważniejsze zasady?

Jak powinno wyglądać zlecenie transportowe?

Umowy przewozu bywają naszpikowane kruczkami jak pole minowe. By przejść przez nie bez szwanku, przewoźnik powinien dobrze znać przepisy i dokładnie zapoznać się z treścią każdego zlecenia przed przyjęciem go. O niezbędnych elementach zlecenia transportowego i zapisach, które  powinny wzbudzić czujność mówi Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelaria Prawna. 

Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

22 marca lider PO Donald Tusk przedstawił kolejną propozycję programową KO, czyli tzw. babciowe. Miałoby to być miesięczne świadczenie dla matek, które wracają do pracy po urodzenia dziecka. Co myślą o nim Polacy? Ile rodaków popiera ten pomysł?

Dziedziczenie długów. Co mówi prawo?

Zdarza się, że o problemach finansowych naszych bliskich dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że kochana babcia czy ciocia zostawiła 
w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?

Kiedy koniec stanu epidemicznego w Polsce?

"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji" – napisał na Twitterze szef MZ. Zatem co dalej ze stanem epidemicznym w Polsce? 

Wielkanoc pod znakiem oszczędności. Polacy ograniczą świąteczne wydatki o 15-20 procent

Drożyzna zmusza Polaków do oszczędzania. Blisko 68 proc. rodaków wyda mniej na tegoroczne Święta Wielkanocne niż rok temu. Ile średnio?

Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Będą nowe zasady zakupu gruntów

Użytkowanie wieczyste ma zostać zlikwidowane - taki jest cel ustawy przyjętej 29 marca przez rząd. Zakłada ona, że ulegną zmianie zasady ustalania ceny gruntów zbywanych na rzecz użytkowników wieczystych. Użytkownikom wieczystym gruntów należących do samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa będzie przysługiwać roszczenie o nabycie prawa własności gruntu. 

300 zł dla sołtysów. Rząd ma swój projekt

Sołtysi pełniący funkcję przez dwie kadencje i będący w wieku emerytalnym dostaną świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Takie są założenia projektu ustawy, którą przygotowuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

Sądy pokoju. Pierwsza kadencja ma rozpocząć się w 2025 r.

Sądy pokoju są coraz bliżej. Trwające ponad rok prace w podkomisji zakończyły się poparciem projektów ustaw mających powołać sądy pokoju. W ich trakcie do projektów wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. Dalsze prace poprowadzi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?

E-skierowanie zamiast papierowego dokumentu to ważna zmiana dla osób, wybierających się do sanatorium z NFZ. Gdzie szukać informacji o elektronicznym skierowaniu?

Nowe tablice GUS obniżają wysokość przyszłej emerytury

W porównaniu do zeszłorocznych prognoz GUS - wydłużył się czas średniego dalszego trwania życia we wszystkich grupach wiekowych. Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowych tablic ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. 

Czy 'babciowe" pomoże kobietom w powrocie na rynek pracy? [KOMENTARZ]

Matka, która po macierzyńskim chce wrócić do pracy, dostanie 1500 zł miesięcznie - to nowy pomysł KO na rozwiązanie problemu powrotu kobiet do pracy po urodzeniu dziecka. Teoretycznie „babciowe” ma wesprzeć kobiety w znalezieniu opieki nad dzieckiem i dzięki temu pomóc w powrocie do aktywności zawodowej. W praktyce nie dość, że nie rozwiąże problemu, to jeszcze go pogłębi.

II Ogólnopolska Konferencja z cyklu „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości”

II Ogólnopolska Konferencja naukowa „Rzetelność rozpraw zdalnych. Wyniki badań” jest kontynuacją konferencji pt. „E-sądy – rozszerzona przestrzeń wymiaru sprawiedliwości” zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie 16 maja 2022 roku.

Ile w tym roku będzie kosztowała Wielkanoc? Będzie drożej niż rok temu

Droższa Wielkanoc. W tym roku na święta wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł – wynika z Barometru Providenta. To o 64 zł więcej niż rok temu. Zakładany przez nas wzrost wydatków i tak jest niższy niż inflacja produktów żywnościowych, która w lutym br. przekroczyła 20 proc. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy, są nawet o 30 proc. droższe.

Nowe tablice średniego trwania życia. Emerytury będą niższe

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia, ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny będą od początku kwietnia podstawą obliczania nowo przyznawanych emerytur. Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ich stosował do osób, które są już na emeryturze.

Święta z mamą czy z tatą? Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Święta czy rodzinne uroczystości to szczególny czas w życiu dziecka, również po rozwodzie rodziców. Nie sposób zatem pominąć tych wydarzeń przy ustalaniu kontaktów.

Minister ds. UE: do końca kwietnia Polska może otrzymać 1 mld zł

Polska otrzymała już ponad 100 mln zł wsparcia z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; liczymy, że do końca kwietnia do polskiego budżetu może wpłynąć nawet 1 mld zł - powiedział w poniedziałek w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski.

mObywatel 2.0 na przełomie czerwca i lipca. Będzie zawierał szereg nowych usług
Na przełomie czerwca i lipca wejdzie mObywatel 2.0; w aplikacji znajdzie się szereg nowych usług, w tym tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu i nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych - poinformował sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.
Bezpieczny kredyt 2%. Lista wad, które niszczą entuzjazm

Czy bezpieczny kredyt 2% to manna z nieba? Mógłby się wydawać, że tak. Drogie kredyty, brak zdolności kredytowej, niedobór mieszkań – to sprawia, ze wiele osób musi tracić większość wynagrodzenia na opłatę za najem. Bezpieczny kredyt ma rozwiązać problemy. Rzeczywistość jest bardziej przyziemna. 

Darowizna w rodzinie a zwolnienie podatkowe. Uchwała NSA

Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w przepisie jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych.

Jaki podatek od nieujawnionej darowizny?

Nieujawniona darowizna. W przypadku ujawnienia majątku niemającego pokrycia w wiarygodnych źródłach przychodu, organ skarbowy może wymierzyć sankcyjną stawkę opodatkowania w wysokości 75% wartości tego majątku. W celu ograniczenia stosowanej przez podatników praktyki uwiarygodniania pochodzenia posiadanego mienia zawarciem umowy darowizny lub pożyczki, wprowadzono 20% stawkę opodatkowania dla nieopodatkowanej dotąd umowy.

Zabójstwo a pobicie ze skutkiem śmiertelnym

W jaki sposób różni się kwalifikacja prawna tych czynów i dlaczego sądy przyjmują w takiej sytuacji często odpowiedzialność karną sprawców z łagodniejszego przepisu?

POLMEDIQ z zarzutami od UOKiK za nieuczciwe praktyki. Jakie?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty poznańskiej spółce POLMEDIQ. Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych spółce grozi do 10 proc. obrotu, kara pieniężna może zostać nałożona także na członków zarządu. 

Pogrzeb strażaka na koszt Straży Pożarnej. Czy także w przypadku poległych na ćwiczeniach

Pogrzeb strażaka na koszt Państwowej Straży Pożarnej odbywa się tylko w przypadku, gdy jego śmierć nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku z udziałem w akcji ratowniczej. Jeżeli strażak poniósł śmierć w czasie ćwiczeń, nie ma uroczystego pogrzebu, a rodzinie nie zwraca się jego kosztów. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę przepisów w tym zakresie – tym bardziej, że inne służby mundurowe pokrywają koszty pogrzebów również funkcjonariuszy poległych wskutek wypadków na ćwiczeniach.