REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka 2021

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy
Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe
Lipiński Krzysztof
Upadłość konsumencka 2021/Fot. Shutterstock
Upadłość konsumencka 2021/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka w 2021 r. nie będzie różnić się wiele od dotychczas obowiązujących przepisów. Główna zmiana polegać będzie na uruchomieniu Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ustawodawca z dniem 1 lipca 2021 r. zakłada bowiem przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego. Jest to długo wyczekiwana zmiana – w szczególności wśród praktyków prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego stosowanego w Anglii i powinno usprawnić przebieg postępowania upadłościowego.

Informatyzacja postępowania oznacza, że wszelkie pisma w postępowaniu upadłościowym będą składane przez system teleinformatyczny. W tym oczywiście wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Akta postępowania dostępne będą również w postaci elektronicznej. Doręczenia pism będą co do zasady elektroniczne.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Upadłość konsumencka 2021 – liczba upadłości

Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. przyczyniła się do jeszcze większego niż dotychczas wzrostu ogłaszanych upadłości. W 2020 roku zostało ogłoszonych 13 084 upadłości wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jest to wynik większy aż o 64,5% w porównaniu z 2019 rokiem. Dane za miniony 2020 rok pozwalają przyjąć, że w kolejnych latach obserwowany będzie dalszy lawinowy wzrost ogłaszanych upadłości konsumenckich.

Upadłość konsumencka 2021 – na czym polega?

W materii ogłoszenia upadłości i uzyskania oddłużenia pozostają w mocy przepisy wprowadzone do życia z dniem 24 marca 2020 r. Przypomnijmy zatem na czym polega upadłość konsumencka.

Dwa tryby prowadzenia postępowania upadłościowego

Sąd może orzec o prowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów dedykowanych dla upadłości konsumenckiej (tryb uproszczony), bądź wedle przepisów ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tryb uproszczony

Prowadzenie postępowania upadłościowego wedle trybu uproszczonego sprowadza się do tego, że w zasadzie cały ciężar postępowania bierze na siebie syndyk. Sąd nie wyznacza bowiem sędziego – komisarza. Syndyk nie sporządza zarazem odrębnie listy wierzytelności oraz planów podziału funduszy masy upadłości. Po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego syndyk sporządza bowiem projekt planu spłaty wierzycieli (dalej jako PPS). Wierzyciele oraz upadły mają szansę wnieść swoje uwagi względem sporządzonego PPS. Następnie syndyk przesyła PPS wraz ze stanowiskiem wierzycieli i upadłego do sądu. Sąd orzeka wtedy w przedmiocie sposobu oddłużenia upadłego (ewentualnie odmowy oddłużenia). W tym końcowym etapie sąd może:

- umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli,

- umorzyć warunkowo (na okres 5 lat) zobowiązania upadłego,

- ustalić plan spłaty wierzycieli,

- odmówić ustalenia planu spłaty wierzycieli co oznaczać będzie odmowę oddłużenia upadłego.

Tryb ogólny

Jeśli sąd orzeknie, że postępowanie upadłościowe ma być przeprowadzone wedle przepisów ogólnych to spowoduje to wydłużenie samego postępowania. Syndyk sporządzi bowiem listę wierzytelności, która będzie mogła być zaskarżona. To samo dotyczy planów podziału funduszy masy upadłości.

Wybór trybu postępowania uzależniony jest od rozmiaru majątku dłużnika, liczby wierzycieli bądź przewidywanego stopnia skomplikowania postępowania upadłościowego.

Przebieg postępowania

Poniżej przedstawiamy przebieg procesu oddłużania w upadłości konsumenckiej:

- złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości,

- rozpatrzenie wniosku przez sąd i ogłoszenie upadłości,

- rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Jest to etap, na którym działa syndyk,

- likwidacja składników majątkowych upadłego,

- zgłaszanie wierzytelności przez wierzycieli,

- ustalenie planu spłaty wierzycieli bądź umorzenie zobowiązań bez jego ustalania lub odmowa ustalenia planu spłaty wierzycieli,

- wykonanie planu spłaty wierzycieli,

- umorzenie części zobowiązań niespłaconych w wyniki zrealizowania planu spłaty wierzycieli.

Upadłość konsumencka 2021 – podsumowanie

W 2021 roku przewiduje się dalszy wzrost ogłaszanych upadłości. Wprowadzenie w 2021 roku zmian polegających na informatyzacji postępowania upadłościowego powinno usprawnić cały proces. Pozwoli to na szybsze unormowanie sytuacji majątkowo – finansowej upadającego dłużnika.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA