REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1100,00 zł na dziecko bez kryterium dochodowego. Nawet jeśli pobierasz już 800 plus. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.

dziecko zasiłek rodzinny świadczenie wychowawcze 800+ praca w Niemczech
1100,00 zł na dziecko bez kryterium dochodowego. Nawet jeśli pobierasz już 800 plus. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrosła do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Jednak część z nich może otrzymać jeszcze wyższe świadczenie - 250 euro, czyli prawie 1100 zł. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać tam zasiłek na dziecko (kindergeld). Co istotne, pobieranie w Polsce 800 plus nie wyklucza możliwości pobierania zasiłku w Niemczech.

Kto ma prawo nie tylko do polskiego zasiłku rodzinnego?

Kindergeld to zasiłek rodzinny, który jest przyznawany osobom pracującym na terenie Niemiec. Osoba, która pracuje legalnie, może go otrzymać niezależnie od wysokości swoich dochodów. Celem tego zasiłku jest, podobnie jak w przypadku 800 plus, ułatwienie wychowania dzieci i zapewnienia im odpowiedniego poziomu życia. Wniosek o jego przyznanie można co do zasady złożyć dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia pracy na terenie Niemiec. Co ważne, świadczenie to przysługuje także tym osobom, które mają centrum swoich interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE), ale jednocześnie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Otrzymają je również te osoby, które podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli pracują w tym kraju przez co najmniej 183 dni w roku, a 90% ich ogólnego dochodu pochodzi właśnie z tego kraju.
Warto wiedzieć, że zasiłek przysługuje zarówno na dzieci biologiczne, jak i adoptowane, czy przysposobione lub w inny sposób włączone na stałe do gospodarstwa domowego i wynosi 250 euro na każde dziecko (jest to więc, w zależności od kursu euro, prawie 1100,00 zł). Najważniejszym kryterium przy przyznawaniu tego świadczenia jest miejsce zameldowania dzieci razem z ich prawnymi opiekunami. 

REKLAMA

Zasiłek również na pełnoletnich uczniów i studentów

Analogicznie jak w przypadku 800 plus, zasiłek ten można otrzymać na każde dziecko do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest na pewno to, że jeżeli starsze dziecko kontynuuje naukę (np. studiują lub rozpoczęły praktyki zawodowe), można otrzymywać świadczenie po ukończeniu przez nie 18 roku życia (aż do ukończenia 25 roku życia). Na pełnoletnie dziecko można otrzymać zasiłek także w innej sytuacji – gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 lat i jest bezrobotne albo wysokość jego dochodów nie przekroczyła 8000 euro rocznie. Te dwa ostatnie rozwiązania bez wątpienia czynią niemiecki zasiłek korzystniejszym, niż polski.

Można pobierać  800 plus

Jeżeli osoba pracująca w Niemczech pobiera w Polsce świadczenie 800 plus, czy zasiłek rodzinny to nie wyklucza to przyznania jej niemieckiego zasiłku rodzinnego. W takiej sytuacji trzeba jednak zgłosić to niemieckiemu urzędowi. W takim przypadku, z uwagi na zbieżne cele tych świadczeń, wypłacany w Niemczech zasiłek zostanie odpowiednio pomniejszony o wartość świadczeń wypłacanych na utrzymanie (wychowanie) dziecka w Polsce. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA