REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Funkcjonariusz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dwie emerytury dla jednej osoby. „Mundurowa” i zwykła („cywilna”). Kiedy jest to możliwe? Wyjaśnienia MRPiPS

W odpowiedzi z 28 lutego 2024 r. na interpelację poselską podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski udzielił wyjaśnień odnośnie emerytur funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy po zakończeniu służby byli objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu „cywilnego” zatrudnienia. Niektóre z takich osób (pozostające w służbie przed 2 stycznia 1999 r. mogą pobierać tylko jedną z przysługujących mu emerytur – emeryturę „mundurową” albo emeryturę z FUS. Pozostali emeryci mundurowi po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogą uzyskać prawo do drugiej emerytury (z powszechnego ubezpieczenia społecznego), która zostanie obliczona wyłącznie za „cywilne” okresy zatrudnienia.

Od 1 stycznia 2024 r. wyrównanie dla policjantów, żołnierzy i celników [projekt nowej ustawy okołobudżetowej]

Podwyżki 20% z wyrównaniem: D. Tusk wykorzystał weto prezydenta A. Dudy. I dał żołnierzom, policjantom i celnikom podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Premier zlikwidował miesięczny dodatek od marca do grudnia 2024 r.

W 2024 r. rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i PSP a podwyżka dla osób na minimalnej

Od 1 stycznia 2024 r. odchodzący rząd M. Morawieckiego rzutem na taśmę wprowadził zmiany w Policji, SG i straży pożarnej. Zmiana jest skorelowana z podwyżką pensji minimalnej (w połowie 2024 r. równo 4300 zł brutto).

Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby - duże zmiany

Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby funkcjonariuszy ABW - będą duże zmiany! Nie będzie już miała miejsca dyskryminacja funkcjonariuszy z Warszawy. Zasady wypłaty ryczałtu będę bardziej przejrzyste i sprawiedliwe. Trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA

Renta wyrównawcza dla żony i dzieci może być zwolniona z podatku PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą zwolnienia z opodatkowania renty wyrównawczej dla żony i dzieci, które to świadczenie zostało zasądzone przez Sąd i dodatkowo wynikało z podpisanych ugód pozasądowych i sądowych. Dyrektor KIS potwierdził, że takie świadczenia powinny być objęte zwolnieniem przedmiotowym zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych

Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Dożywotnia pensja dla rodzin zmarłych mundurowych. 7400 zł dla wdowy, 3700 zł dla dzieci i rodziców

Wdowa będzie otrzymać świadczenie dożywotnio, dzieci do zakończenia nauki, rodzice po przejściu na emeryturę albo rentę (ale muszą wybrać między tymi świadczeniami).

Członkowie rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy otrzymają świadczenia

Projekt ustawy o świadczeniu przysługującym członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy został przyjęty przez Radę Ministrów. Jakie są najważniejsze rozwiązania?

REKLAMA

Ochrona prawna funkcjonariusza publicznego

Zniewaga podczas służby oraz naruszenie nietykalności to najczęściej wymieniane przewinienia przeciwko funkcjonariuszom publicznym. Zakres ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych określają przepisy Kodeksu karnego. Podpowiadamy, jakie podmioty wpisują się w definicję funkcjonariusza publicznego i jaki jest zakres ich ochrony.

+650%: Dodatek terenowy z 16 zł na 105 zł za rozpoczęty dzień pracy policjanta [Zmiany w 2023 r.]

Realizując postulaty strony związkowej, MSWiA przygotuje zmianę rozporządzenia w zakresie zwiększenia dziennej stawki dodatku terenowego dla policjantów z dotychczasowego 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej.

Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki [1 marzec 2023 r.]

Nowe świadczenie dla mundurowych nazywa się „motywacyjnym”. Od 1 marca 2023 r. ma „motywować” do niekorzystania przez funkcjonariuszy z prawa do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Doliczanie pracy cywilnej do emerytury mundurowej

Doliczanie pracy cywilnej do emerytury mundurowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Emerytury mundurowe a cywilny staż pracy

Emerytury mundurowe czekają zmiany dotyczące zaliczania cywilnego stażu pracy przed i po służbie. Jakie są obecnie zasady ustalania wysokości emerytury? Co z kryterium 25 lat służby i wskaźnikiem wzrostu emerytury? Jaka jest propozycja związków zawodowych?

Dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA i Służby Więziennej - jaka kwota?

Nowa ustawa przewiduje dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jeśli funkcjonariusz nie odejdzie na emeryturę, a zostanie na służbie, uzyska dodatek w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrośnie po 28,5 latach służby.

REKLAMA