REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i PSP a podwyżka dla osób na minimalnej

Rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Pomimo odejścia rządu M. Morawieckiego
Rozwiązanie funduszy premiowych w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Pomimo odejścia rządu M. Morawieckiego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. odchodzący rząd M. Morawieckiego rzutem na taśmę wprowadził zmiany w Policji, SG i straży pożarnej. Zmiana jest skorelowana z podwyżką pensji minimalnej (w połowie 2024 r. równo 4300 zł brutto).

Zamiana obligatoryjności funduszu premiowego na fakultatywność, powoduje że w przypadku nieutworzenia funduszu premiowego środki pozostaną w ramach funduszu wynagrodzeń.

REKLAMA

Rząd wprowadził zmiany dla pracowników służb pomocniczych policji, SG i PSP. poprzez to ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 grudnia 2023 r. (treść rozporządzenia na końcu artykułu).

Zmiany w budżetówce od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Nowelizacja wyłącza pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spod rygoru obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego. W to miejsce rząd wprowadził zasady fakultatywnego tworzenia tego funduszu. Ma to zadziałać w ten sposób:

"Celem projektowanej nowelizacji jest wyłączenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spod rygoru obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego. Wprowadzenie zasady fakultatywnego tworzenia tego funduszu będzie oznaczało, że w przypadku jego nieutworzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej, środki finansowe dedykowane na utworzenie funduszu premiowego zostaną przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracownikom w taki sposób, aby zabezpieczały zarówno wzrost wynagrodzenia zasadniczego, jak i pozostałych składników wynagrodzenia relacjonowanych do wynagrodzenia zasadniczego."

Zacytowany fragment pochodzi z uzasadnienia projektu nowelizacji. Odnoszą się do tego internauci:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
grafika

grafika

 

Infor.pl

Komentarz Internautki rozumiem tak:

Sytuacja przed zmianą - pracownik otrzymuje 3600 zł brutto (pensja minimalna) w ten sposób, że w kwocie 3600 zł jest "zaszyta" premia 500 zł brutto. 

Sytuacja opisana przez Internautkę po zmianie - pracownik otrzymuje 3600 zł brutto pensji minimalnej + 500 zł pochodzące z rozwiązanego funduszu premiowego. Przy czym pensja minimalna od 1 stycznia 2024 r., to będzie 4242 zł brutto (od 1 lipca 2024 r. 4300 zł). Mamy więc jednocześnie z rozwiązaniem funduszy premiowych podwyżkę pensji minimalnej. Finalnie pracownik mający 3600 zł brutto (w tym 500 zł premii) otrzyma 4242 zł brutto + 500 zł premii.

 

Więcej o tym problemie w poniższym artykule:

REKLAMA

Z uzasadnienia projektu - "projektowane rozporządzenie ma na celu zbliżenie regulacji określających warunki ustalania wynagrodzenia pracowników w ramach danej jednostki organizacyjnej niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Przepisy podobne do projektowanych regulacji zostały określone w § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 914 i 2369) i są stosowane w jednostkach organizacyjnych do określonych grup pracowników wskazanych w projektowanym § 9 w ust. 1a.

W zmienianym § 9 po ust. 1 proponuje się dodanie ust. 1a, zgodnie z którym dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej wprowadza się fakultatywną możliwość utworzenia funduszu premiowego w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia. Ponadto proponuje się dostosowanie brzmienia ust. 2 do wprowadzanej zmiany.

Co to jest fundusz premiowy?

Z uzasadnienia projektu:

"Jednocześnie należy zauważyć, że fundusz premiowy nie jest państwowym funduszem celowym stanowiącym wyodrębniony rachunek bankowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.), lecz jest tworzony w ramach funduszu wynagrodzeń pracowników. W związku z powyższym nie występuje konieczność dodania odpowiednich przepisów przejściowych, gdyż w przypadku nieutworzenia funduszu premiowego środki pozostaną w ramach funduszu wynagrodzeń."

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 grudnia 2023 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2, art. 24 ust. 2 w związku z art. 43 ust. 1 i 2, art. 44, art. 46 i art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1917) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. z 2023 r. poz. 467, 915, 1121 i 1277) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 9:

a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1a. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej może być tworzony fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.",

b) w ust. 2 po wyrazach „ust. 1" dodaje się wyrazy „i 1a";

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wściekły farmer
  2023-12-19 08:30:33
  Kiedy podwyżka dla rolników? Ceny płodów rolnych sprzed 15 lat. Jak mamy żyć ? Jak wynik ekonomiczny wynosi zero, albo minus ? . Wyobraźcie sobie, że do naszej mundurówki ściąga się osoby z krajów trzeciego świata, którzy będą pracować za 1000 zł. Jak nasi mieliby z nimi konkurować ?
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ja
  2023-12-17 15:25:41
  Błąd w tytule. Winno być " Policji".
  1
 • Miś
  2023-12-20 08:55:35
  Kiedy zabierzecie przywileje i kiedy podwyżka dla wszystkich Polaków a nie tylko policja nauczyciele i górnicy .Nam też się należy podwyżka i prawo do odejścia na emeryturę po 25 latach pracy też mamy prawo wyboru...
  2
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grabiec: uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce celem projektu uchwały ws. TK

Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

REKLAMA

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

REKLAMA

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

REKLAMA