REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konstytucja, Aplikacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aplikacja ePraca - co to jest i do czego służy?

Co to jest ePraca? Do czego służy nowa aplikacja mobilna? Jakie informacje można znaleźć w aplikacji ePraca?

Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

System autonomicznego parkowania. Ford ma pomysł!

System autonomicznego parkowania to przyszłość? Ford jest zdania, że nawet jeżeli tak, to niedaleka. Marka już dziś szerzej mówi o swoim pomyśle.

Stan wyjątkowy - Konstytucja

Stan wyjątkowy został określony w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jak i kiedy może być wprowadzony?

REKLAMA

e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

Aplikacja mObywatel z Kartą Dużej Rodziny

Aplikacja mObywatel oraz inne aplikacje będą mogły wyświetlać elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Co jeszcze się zmieni?

Aplikacja paszportów covidowych - rusza pilotaż

Co będzie zawierała aplikacja paszportów covidowych? Czy będzie obowiązkowa? Co w przypadku, kiedy nie zainstalujemy aplikacji?

Konstytucja a prawo unijne - wniosek premiera do TK

Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

REKLAMA

Jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu?

Jak sprawdzić do kiedy jest przegląd samochodu? Dziś to niezwykle proste. Wystarczy telefon z dostępem do sieci i kilka informacji o aucie.

Top: 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o mPrawie Jazdy

5 grudnia kierowcy mogą zostawić prawo jazdy w domu. Jak będą weryfikowane ich uprawnienia i co daje mPrawo Jazdy? Sprawdź w naszym materiale.

Aplikacja STOP COVID pozwala zapisać się na test

Aplikacja STOP COVID umożliwia zapisanie się na test. O nowym rozwiązaniu poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jak w praktyce będzie wyglądało zapisanie się na test? Kto będzie mógł skorzystać z nowej funkcji STOP COVID?

Prawo jazdy w komórce. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja idzie szerokim frontem. Już niedługo kierowcy wystarczy prawo jazdy w komórce. Co należy wiedzieć o aplikacji mObywatel?

Aplikacja skontroluje, czy pracownik zachowuje odległość

Aplikacja "Mind The Gap" wykorzystywana przez brytyjskie przedsiębiorstwo kolejowe Network Rail ma informować, kiedy pracownicy nie zachowują należytego dystansu społecznego. W swoim działaniu program wykorzystuje technologię Bluetooth.

Decyzja premiera o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją

Premier zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Jak podkreślił "sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury".

Darmowe aplikacje - jak świadomie z nich korzystać?

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, iż „darmowe” aplikacje zachęcają do dzielenia się wieloma informacjami na własny temat. Pozyskują dane często zbędne do świadczonej usługi. Jak zatem świadomie z nich korzystać?

Egzaminy adwokackie i radcowskie według „starego" stanu prawnego

Podczas czerwcowych egzaminów adwokackich i radcowskich przy rozwiązywaniu zadań stosowany będzie stan prawny obowiązujący 24-27 marca 2020 r. GIS wyda wytyczne dotyczące przygotowania i przeprowadzenia egzaminów.

Dodatkowe egzaminy adwokackie i radcowskie w 2020 r. - w jakim terminie?

Minister Sprawiedliwości wyznaczył dodatkowy termin egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego w 2020 r. Kiedy odbędą się egzaminy?

"Sprawdź czy masz objawy COVID-19" - nowa aplikacja MZ

Wirtualne narzędzie, które uruchomiło Ministerstwo Zdrowia pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. "Sprawdź czy masz objawy COVID-19" ma charakter informacyjny, nie jest to diagnoza lekarska.

Quasi stan nadzwyczajny będzie dla państwa odszkodowawczo droższy niż stan nadzwyczajny

Obecne władze państwowe konsekwentnie odmawiają wprowadzenia w Polsce jednego ze stanów nadzwyczajnych, w tym narzucającego się w zaistniałych okolicznościach, stanu klęski żywiołowej. Ostatnio, koronnym argumentem przemawiającym rzekomo przeciwko ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej jest wiążąca się z nim konieczność naprawienia szkód, które w prywatnych majątkach spowodują wprowadzone wraz ze stanem klęski żywiołowej ograniczenia. Przedstawiciele władz tłumaczą, że taniej dla budżetu Państwa będzie utrzymywać quasi stan nadzwyczajny, wprowadzając – na podstawie ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz specjalnej ustawy „koronawirusowej” z 2 marca 2020 r. – takie same ograniczenia, które zostałyby wprowadzone w ramach stanu klęski żywiołowej, jednak nie ogłaszając formalnie stanu nadzwyczajnego. Czy na pewno – tłumaczy adw. Tomasz Ludwik Krawczyk, partner w kancelarii GKR Legal.

"Kwarantanna domowa" - można pobrać darmową aplikację Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało darmową aplikację "Kwarantanna domowa". Ma ona ułatwić kontakt ze służbami oraz opiekę nad osobami objętymi kwarantanną.

Czy specustawa dotycząca koronawirusa narusza Konstytucję RP?

Rzecznik Praw Obywatelskich podaje uwagi do specustawy dotyczącej koronawirusa. Jakie zasady konstytucyjne mogą zostać naruszone?

Nowa aplikacja ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich

Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.

Prawo do wypoczynku w rozumieniu Kodeksu pracy

Prawo do wypoczynku jest jednym z wielu uprawnień, jakie przysługują pracownikom i służy regeneracji sił. Dodatkowo, prawo do wypoczynku jest szerszym uprawnieniem niż prawo do urlopu. Jak zatem należy rozumieć prawo do wypoczynku?

E-recepty w aplikacji mObywatel

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze wystawiają pacjentom tylko e-recepty. Można je trzymać w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. W jaki sposób za jej pomocą zrealizować e-receptę?

Aplikacja UKE ułatwi reklamację usług internetowych

Konsument może zareklamować usługę, jeżeli wykaże, iż jakość internetu jest niezgodna z umową. Za pomocą narzędzia certyfikowanego przez UKE można sprawdzić prędkość łącza internetowego. Bezpłatne narzędzie składa się z serwisu internetowego i aplikacji.

Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna.

Lex Uber wyrówna szanse taksówkarzy od stycznia 2020 r.

Lux Uber czyli ustawa o transporcie drogowym, która wejdzie w życie w styczniu 2020 r., wyrówna szanse między taksówkarzami a innymi firmami przewozu osób. Taksówkarze będą korzystali z aplikacji mobilnej zamiast taksometru. Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowa ustawa?

Łączenie kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności - niekonstytucyjne przepisy

Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny uznał przepis nakładający na sąd obowiązek wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności przy łączeniu kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności. Zdaniem trybunału taka sytuacja pozbawia sąd możliwości oceny okoliczności indywidualnej sprawy.

Głos Przedsiębiorcy - aplikacja do konsultacji z przedsiębiorcami

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje uwagi co do potrzeby zmian przepisów do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii za pomocą aplikacji. Jak działa aplikacja Głos Przedsiębiorcy?

Praca komorników - zmiany w 2019 r.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ustawa o komornikach wprowadza - według autorów - "przejrzyste reguły działalności komorniczej, ale przede wszystkim jej celem jest przywrócenie zaufania do zawodu komornika sądowego – jako funkcjonariusza publicznego, a nie swego rodzaju przedsiębiorcę nastawionego na zysk".

Zmiany w Konstytucji - zwiększy się liczba senatorów

Polonia uzyska swoich przedstawicieli w Senacie - to efekt zaproponowanych zmian w Konstytucji. Jeżeli przepisy wejdą w życie to liczba senatorów zwiększy się ze 100 do 102. Przepisy będą obowiązywać od następnej kadencji Senatu.

Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Aplikacja komornicza od 2019 r. ma odbywać się na nowych zasadach. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy? Omawiamy najważniejsze z nich.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek

Prawo dostępu do informacji publicznej gwarantowane jest przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (art. 61), natomiast tryby udzielania informacji, o których mowa w art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP zostały określone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Należy podkreślić, iż dostęp do informacji publicznej stanowi jeden z najistotniejszych aspektów funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Wskazuje się, że celem prawa do informacji jest zapewnienie jawności życia publicznego, przejrzystości działań organów państwa i innych instytucji wykonujących zadania publiczne, a w konsekwencji zapewnienie możliwości wpływania obywateli na postępowanie władz publicznych w zakresie, w jakim pozwala na to system demokratycznego państwa prawnego. Jednakże zarówno definicja informacji publicznej, jak i pozostałe przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej niezmiennie budzą wątpliwości podmiotów zobowiązanych do jej udzielania. To z kolei powoduje, że kierowane do tych podmiotów wnioski często są nieuwzględniane. Poniżej przedstawiona została problematyka związana z udostępnianiem informacji publicznej na wniosek.

Referendum nie będzie! Senat nie wyraził zgody

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Za wyrażeniem zgody na przeprowadzenie referendum opowiedziało się zaledwie 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52, w tym 50 senatorów PiS. Większość konieczna do wyrażenia zgody na referendum wynosiła 47 głosów

Czym jest referendum i jakie są jego rodzaje?

Vox populi, vox dei – ta łacińska sentencja najlepiej oddaje sens instytucji referendum. Mówiąc ,,po polsku’’ referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym będąca przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki referendum obywatele całego kraju lub danego obszaru mogą podejmować bezpośrednio decydować o sprawach będących przedmiotem głosowania.

Referendum konstytucyjne - Prezydent przedstawił pytania

Na 10 pytań mają odpowiedzieć Polacy podczas referendum konstytucyjnego. Termin referendum w prezydenckim projekcie został wyznaczony na 10-11listopada 2018 r.

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej?

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej? Równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który gwarantuje Konstytucja, nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp – mówi w rozmowie z PAP profesor prawa z UKSW dr hab. Marek Świerczyński.

Nowa konstytucja w 2021 r.?

Zdaniem Prezydenta Andrzeja Dudy nowa konstytucja mogłaby być gotowa na 2021 r. Pierwszym krokiem w ewentualnej zmianie ustawy zasadniczej ma być referendum konsultacyjne.

Niedziele i święta bez handlu - specjalna aplikacja

Aplikację mobilną z informacjami nt. wszystkich dni wolnych od handlu lub z ograniczonym handlem przygotowali informatycy jednej z gliwickich firm. Mogąca przypominać o takim nadchodzącym dniu aplikacja „Dni bez handlu – wolne niedziele” jest darmowa i wolna od reklam.

Dostęp do informacji o środowisku – dowiedz się wszystkiego o twoim otoczeniu + wniosek

Prawo do informacji o środowisku zapewnia Konstytucja i inne ustawy. Możliwość złożenia wniosku o udzielenie informacji o środowisku i jego ochronie ma każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, obywatelstwa czy zdolności do czynności prawnej. Sprawdź jakich informacji o środowisku i jego ochronie możesz zażądać od władz.

Zmiany w naborze na aplikację prokuratorską i sędziowską – 2018 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów dotyczących naboru na aplikację prokuratorską i sędziowską. Do głównych zmian należy zaliczyć to, że kandydaci na aplikantów będą mieli możliwość napisania kazusu na własnym komputerze, a także zmniejszenie liczby wariantów odpowiedzi w teście do trzech.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Aplikacja prawnicza na uniwersytecie? MS nie wyklucza

Aplikację prawniczą mogłyby organizować nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie wyższe - tak wynika z wywiadu udzielonego ,,Rzeczpospolitej'' przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jedną z zalet aplikacji uniwersyteckiej byłby fakt, że byłaby ona tańsza od tej organizowanej przez samorządy prawnicze. Niektórzy jednak wątpią w jakość takiego kształcenia przyszłych prawników.

Jak zarejestrować kościół/związek wyznaniowy w 2018 r?

Procedurę rejestracji kościoła/związku wyznaniowego rozpoczyna wniosek składany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawo do złożenia takiego wniosku ma co najmniej 100 obywateli RP posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Nie zapowiada się by w 2018 r. procedura rejestracji związku wyznaniowego miała się zmienić.

Od 2018 roku nie będziemy musieli wozić dokumentów od auta – wystarczy telefon

Nieustanny rozwój technologiczny niesie za sobą korzyści i usprawnia nasze codzienne życie. Już od przyszłego roku powinna ruszyć rządowy system „mDokumenty”, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą m.in. prawa jazdy, dowodu osobistego i ubezpieczenia OC pojazdu.

Aplikacja prokuratorska i sędziowska  2017 r. – wyniki testu

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury opublikowała wyniki pierwszej części konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską. Do drugiego etapu konkursu przeszło 589 osób.

Wystartowała aplikacja mObywatel

Od niedzieli (29 października br.) możemy korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon - mObywatel. Dzięki rozwiązaniu, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji, mamy szybki dostęp do swoich mDokumentów. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość.

Wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych, czyli co wolno na Facebooku i Twitterze

Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego (m.in. przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), jak i Konstytucją (art. 54). Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar.

Egzamin notarialny 2017 - wyniki

Do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju przystąpiło w tym roku łącznie 468 osób. Ile z nich uzyskało pozytywny wynik?

Zdawalność egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze 2017

Są już wstępne wyniki egzaminów przeprowadzonych dla kandydatów na aplikacje prawnicze w 2017 r. Wyniki są lepsze niż w ubiegłym roku.

REKLAMA