REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jak poinformowała 25 września 2024 r. Polska Agencja Prasowa Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w całej Polsce obrót jednej serii produktu leczniczego Strepsils z miodem i cytryną w związku z wystąpieniem zanieczyszczeń nieznanego pochodzenia.
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne.
W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.
W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.
REKLAMA
Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.
Już od 20 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące realizacji recept przez apteki. Zmiany zwiększają uprawnienia osób wydających leki. Jednak z nowych przepisów mają skorzystać przede wszystkim pacjenci.
Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.
Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.
REKLAMA
Podawanie leku na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej - czy jest dopuszczalne? Co w sytuacji nagłej niedyspozycji dziecka? Kto może podać lek?
Zmienią się zasady wydawania leków. Ile będzie można wydać opakowań? Co z receptami, na których nieprawidłowo podano jednostki dawkowania leku?
5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.
Leków, wyrobów i środków żywieniowych umieszczonych na liście antywywozowej nie można wywozić za granicę. Od 12 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywał nowy wykaz. Zawiera 228 pozycji.
Od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej - jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju.
Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?
W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało cztery komunikaty o ważnych nowościach dla lekarzy, pacjentów i aptekarzy od 1 listopada 2023 r.
Minister Zdrowia przygotował nowelizację swojego rozporządzenia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487 i 1734). Sprawdziliśmy co się zmieni od 1 listopada 2023 r.
Sztuczna inteligencja przyspiesza proces powstawania nowych leków. Rozwiązanie polskiej firmy pomaga szybciej tworzyć nowe związki chemiczne.
Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem.
Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.
Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.
Nowelizacja ustawy o refundacji leków została podpisana przez prezydenta. Po jej wejściu w życie odpłatność za leki ulegnie zmniejszeniu o 10 lub 15 proc. – w zależności od tego, czy w Polsce wytwarzany jest lek, czy też substancja czynna. Jakie są pozostałe założenia ustawy?
Podatnik rozważał możliwość odliczenia wydatków za leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego. Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do takiego odliczenia na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ta informacja może być ważna dla osób mających niepełnosprawnych członków rodziny, które ponoszą wysokie koszty na leki.
Parlament Europejski – dlaczego chce spotęgować produkcję farmaceutyczną w UE? PE wezwał Komisję Europejską do przedstawienia rozwiązań prawnych, mających na celu zwiększenie produkcji farmaceutycznej na terenie UE. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków, ma nadzieję, że po tak stanowczym stanowisku Parlamentu Komisja rozpocznie konkretne działania.
Według stanowiska KIS, koszty ratowania zdrowia i życia nie można zaliczyć jako koszty podatkowe, ponieważ mają charakter osobisty, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Senat wniósł poprawki ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków, jedna z nich przewiduje, że leki te mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia.
Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków - z programu skorzystają też dzieci do 18 lat i seniorzy powyżej 65 lat. Leki mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia. Za głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.
Rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane 18 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw zawiera zmienione zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Recepta na środki odurzające i psychotropowe będzie mogła być (od 2 sierpnia 2023 r.) wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych.
Terapia u specjalisty w poradni – czy pacjenci z chorobami przewlekłymi doczekają się takiej alternatywy? Czy podanie leku biologicznego będzie mogło odbywać się w poradni zamiast w szpitalu? Czy takie rozwiązanie wpłynie na wzrost dostępności leczenia i usprawni system?
Gospodarka lekami szpitalnymi – czy da się zwiększyć efektywność funkcjonowania apteki? Właściwa gospodarka lekami szpitalnymi jest zagadnieniem złożonym. Identyfikowane są dwa główne wyzwania: problem strat, które powstają podczas sporządzania leków oraz problem nadmiarów technologicznych. Obecny system przynosi straty, co zatem zrobić by odwrócić ten trend?
Leki refundowane. 1 lipca wejdzie w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 50 nowych produktów bądź wskazań. Jaki leków dotyczą zmiany?
Krajowi Producenci Leków – jakich oczekują zmian w europejskim prawie farmaceutycznym? 26 IV br. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków przekazali swoje uwagi stronie rządowej, która przygotuje stanowisko Polski w tej sprawie.
Eksperymentalna terapia donanemabem spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera – poinformował producent leku w komunikacie dla mediów.
20 marca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o komunikacie Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącym stawki podatku VAT na wyroby medyczne objęte procedurą określoną w art. 97 MDR. Jak informuje KIS stawka VAT na te towary wynosi 8%.
Leków bez recepty będzie coraz więcej. Prognozy pokazują, że globalny rynek preparatów OTC (Over The Counter) będzie rósł średnio o 7 proc. rocznie przez najbliższe 8 lat. Przychody ze sprzedaży mają wzrosnąć z blisko 130 mld dolarów w 2022 roku do prawie 238,5 mld dolarów w roku 2031.
Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku".
256 pozycji zawiera nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Nie wolno ich wywozić za granicę.
Problem z dostępnością leków. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny – zauważalny jest w Polsce problem z dostępnością do leków m.in. przeciwwirusowych, antybiotyków zawierających amoksycylinę czy leków na cukrzycę. Jak się jednak okazuje, lista leków, którą trudniej dostać w aptece jest zdecydowanie dłuższa. GIF wymienia, czego brakuje w polskiej aptece. Jakie to leki?
92 nowe produkty bądź wskazania dodano do zaktualizowanej lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista obowiązuje od 1 marca. Refundowany będzie m.in. lek stosowany w cukrzycy typu 2.
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Ile zarabia farmaceuta zależy od stanowiska, lokalizacji, a w wielu wypadkach także i płci. Dysproporcja płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami farmaceutami zgodnie z najnowszym zestawieniem w 2022 roku – wyniosła 12 proc.
Od 21 lutego tego roku wejdą w życie przepisy dotyczące kontroli trzeźwości pracowników, a 7 kwietnia - przepisy dotyczące pracy zdalnej. Związki zawodowe zauważyły, że już na etapie wdrażania wytycznych zaczynają pojawiać się pewne wątpliwości związane z przeprowadzaniem kontroli trzeźwości.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wszczęła dochodzenie mające ustalić czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach - podała agencja Reutera.
REKLAMA