REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podawanie leku na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej - czy jest dopuszczalne? Co w sytuacji nagłej niedyspozycji dziecka? Kto może podać lek?

Podawanie leków w szkole

REKLAMA

Obowiązkiem rodzica jest troska o jego zdrowie i to rodzic ponosi odpowiedzialność za zapewnienie mu niezbędnej opieki. Podczas gdy dziecko przebywa w placówce, profilaktyczna opieka zdrowotna nad nim jest realizowana przez pielęgniarkę środowiskową lub higienistkę szkolną. Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami reguluje kwestie opieki nad uczniem przewlekle chorym lub z niepełnosprawnościami, w tym konieczność podawania leków. Nie należy to do obowiązków nauczyciela czy innych pracowników, ale w przypadku takiej konieczności - leki mogą być podawane tylko za pisemną zgodą rodziców. 

REKLAMA

Nie tylko uczeń przewlekle chory może wymagać podania medykamentu. Nagły ból brzucha, zęba czy głowy może wystąpić przecież i u ucznia zdrowego. W przypadku złego samopoczucia dziecka, w pierwszej kolejności dyrektor placówki czy nauczyciel powinien o sytuacji powiadomić rodziców. W miarę możliwości powinni oni odebrać jak najszybciej dziecko ze szkoły czy przedszkola. Nauczyciel czy inny pracownik ma obowiązek udzielić uczniowi pomocy przedmedyczne albo, w razie konieczności - wezwać pogotowie. Podawanie jakichkolwiek medykamentów bez porozumienia z rodzicami jest niedopuszczalne. 

Podawanie leków na wycieczce

Wycieczka szkolna czy przedszkolna to sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj bowiem brak jest na niej pielęgniarki środowiskowej, a wiele ról pełni nauczyciel. Ponadto przepisy nie wskazują czy podawanie leków w okolicznościach, gdy dziecko przebywa pod opieką nauczyciela, ale poza placówką jest dopuszczalne. W tym przypadku kwestia dopuszczalności podawania leków lub nie powinna znaleźć się w regulaminie wycieczki. 

Za bezpieczeństwo uczniów odpowiada dyrektor i on decyduje, jak postępować w sytuacji nagłej niedyspozycji ucznia na wycieczce, ustalając zasady postępowania podczas opieki nad uczniami poza placówką. Może dopuścić podanie leku przeciwbólowego, ale - podobnie jak w przypadku pobytu dziecka w szkole czy przedszkolu - wymagana jest prośba i zgoda rodziców. 

Dyrektor może również w regulaminie wycieczki nie zezwolić na podawanie leków z różnych przyczyn. Na przykład: w placówce to pielęgniarka ocenia stan ucznia i podaje lek, nauczyciel na wycieczce może dokonać błędnej oceny - ból może być np. początkiem choroby. Ponadto dziecko może być uczulone na składnik leku, albo może być w nieodpowiednim wieku do jego podania. Warto pamiętać także, że podanie jakiegokolwiek leku, nawet popularnego i pozornie bezpiecznego jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. 

Rodzic lub opiekun, który wyraził zgodę na podawanie leku swojemu dziecku powinien dostarczyć opiekunom wycieczki lek w oryginalnym opakowaniu razem z dawkowaniem, które zwykle stosuje w wymaganej sytuacji. Nauczyciel powinien wyrazić zgodę na podawanie leków dziecku na wycieczce. Dziecko nie może przyjmować żadnych leków bez nadzoru opiekuna. 

Brak możliwości podania leków 

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy regulamin wycieczki nie dopuszcza podawania leków przeciwbólowych, a dziecko się źle czuje? Jeśli dziecko nie jest w stanie uczestniczyć w atrakcjach zaplanowanych w programie wycieczki, powinna mu zostać zapewniona należyta opieka i możliwość odpoczynku. O sytuacji należy również niezwłocznie powiadomić rodziców i ewentualnie ustalić dalsze metody postępowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA