REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?

Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podawanie leku na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej - czy jest dopuszczalne? Co w sytuacji nagłej niedyspozycji dziecka? Kto może podać lek?

Podawanie leków w szkole

REKLAMA

Obowiązkiem rodzica jest troska o jego zdrowie i to rodzic ponosi odpowiedzialność za zapewnienie mu niezbędnej opieki. Podczas gdy dziecko przebywa w placówce, profilaktyczna opieka zdrowotna nad nim jest realizowana przez pielęgniarkę środowiskową lub higienistkę szkolną. Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami reguluje kwestie opieki nad uczniem przewlekle chorym lub z niepełnosprawnościami, w tym konieczność podawania leków. Nie należy to do obowiązków nauczyciela czy innych pracowników, ale w przypadku takiej konieczności - leki mogą być podawane tylko za pisemną zgodą rodziców. 

REKLAMA

Nie tylko uczeń przewlekle chory może wymagać podania medykamentu. Nagły ból brzucha, zęba czy głowy może wystąpić przecież i u ucznia zdrowego. W przypadku złego samopoczucia dziecka, w pierwszej kolejności dyrektor placówki czy nauczyciel powinien o sytuacji powiadomić rodziców. W miarę możliwości powinni oni odebrać jak najszybciej dziecko ze szkoły czy przedszkola. Nauczyciel czy inny pracownik ma obowiązek udzielić uczniowi pomocy przedmedyczne albo, w razie konieczności - wezwać pogotowie. Podawanie jakichkolwiek medykamentów bez porozumienia z rodzicami jest niedopuszczalne. 

Podawanie leków na wycieczce

Wycieczka szkolna czy przedszkolna to sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj bowiem brak jest na niej pielęgniarki środowiskowej, a wiele ról pełni nauczyciel. Ponadto przepisy nie wskazują czy podawanie leków w okolicznościach, gdy dziecko przebywa pod opieką nauczyciela, ale poza placówką jest dopuszczalne. W tym przypadku kwestia dopuszczalności podawania leków lub nie powinna znaleźć się w regulaminie wycieczki. 

Za bezpieczeństwo uczniów odpowiada dyrektor i on decyduje, jak postępować w sytuacji nagłej niedyspozycji ucznia na wycieczce, ustalając zasady postępowania podczas opieki nad uczniami poza placówką. Może dopuścić podanie leku przeciwbólowego, ale - podobnie jak w przypadku pobytu dziecka w szkole czy przedszkolu - wymagana jest prośba i zgoda rodziców. 

Dyrektor może również w regulaminie wycieczki nie zezwolić na podawanie leków z różnych przyczyn. Na przykład: w placówce to pielęgniarka ocenia stan ucznia i podaje lek, nauczyciel na wycieczce może dokonać błędnej oceny - ból może być np. początkiem choroby. Ponadto dziecko może być uczulone na składnik leku, albo może być w nieodpowiednim wieku do jego podania. Warto pamiętać także, że podanie jakiegokolwiek leku, nawet popularnego i pozornie bezpiecznego jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. 

Rodzic lub opiekun, który wyraził zgodę na podawanie leku swojemu dziecku powinien dostarczyć opiekunom wycieczki lek w oryginalnym opakowaniu razem z dawkowaniem, które zwykle stosuje w wymaganej sytuacji. Nauczyciel powinien wyrazić zgodę na podawanie leków dziecku na wycieczce. Dziecko nie może przyjmować żadnych leków bez nadzoru opiekuna. 

Brak możliwości podania leków 

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy regulamin wycieczki nie dopuszcza podawania leków przeciwbólowych, a dziecko się źle czuje? Jeśli dziecko nie jest w stanie uczestniczyć w atrakcjach zaplanowanych w programie wycieczki, powinna mu zostać zapewniona należyta opieka i możliwość odpoczynku. O sytuacji należy również niezwłocznie powiadomić rodziców i ewentualnie ustalić dalsze metody postępowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

REKLAMA