REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjmujesz te leki? ZUS może odmówić ci zasiłku i odszkodowania. To dotyczy prawie 2 mln Polaków. Sprawdź, jak się zabezpieczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
leki depresja zasiłek odszkodowanie
Przyjmujesz te leki? ZUS może odmówić ci zasiłku i odszkodowania. To dotyczy prawie 2 mln Polaków. Sprawdź, jak się zabezpieczyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu NFZ, w 2023 roku refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło w Polsce 1,7 mln osób. Choć w większości przypadków przyjmowanie ich nie wpływa na możliwość bezpiecznego świadczenia pracy, to jednak zdarza się, że przyjmowanie ich jest uznawane za przyczynienie się do wypadku.

Z tytułu wypadku przy pracy przysługuje m.in. zasiłek i odszkodowanie

Skutki wypadków przy pracy i chorób zawodowych towarzyszą w życiu codziennym wielu pracownikom. Niektóre z nich nie są poważne i po zastosowaniu odpowiedniego leczenia pracownik ma możliwość szybkiego powrotu do pracy i dalszego wykonywania dotychczasowych obowiązków, jednak w innych przypadkach leczenie trwa miesiącami, a nawet latami, a w skrajnych sytuacjach pracownik nie może już nigdy wrócić do wykonywanego zawodu, a nawet w ogóle traci zdolność do pracy. W takich przypadkach kluczowe znaczenie odgrywa możliwość nabycia przez niego prawa do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ich katalog odnajdziemy w art. 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wynika z niego, że z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują:

REKLAMA

  1. zasiłek chorobowy – dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;
  2. świadczenie rehabilitacyjne – dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy;
  3. zasiłek wyrównawczy – dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
  4. jednorazowe odszkodowanie – dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
  5. jednorazowe odszkodowanie – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty;
  6. renta z tytułu niezdolności do pracy – dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
  7. renta szkoleniowa – dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową;
  8. renta rodzinna – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
  9. dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej;
  10. dodatek pielęgnacyjny;
  11. pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

ZUS może odmówić przyznania zasiłku i odszkodowania

Aby uzyskać prawo do odpowiedniego świadczenia ze wskazanej listy, należy oczywiście spełnić szereg warunków. Należy również pamiętać o tym, że ustawodawca wprost przewidział, że świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. W takich przypadkach ZUS może odmówić ubezpieczonemu przyznania świadczenia, w tym zasiłku i odszkodowania. Skojarzenia, które intuicyjnie nasuwają się w związku z tą regulacją dotyczą oczywiście takich przypadków, jak nieprzestrzeganie podczas pracy zasad bezpieczeństwa, czy podejmowanie ryzykownych działań, tymczasem jak pokazuje praktyka, może dojść do sytuacji, w której organ odmówi przyznania świadczenia w związku ze stosowaniem leków, które są obecnie przepisywane wielu pacjentom w związku z leczeniem depresji i zaburzeń lękowych.
Jak wynika z raportu NFZ, na depresję w Polsce choruje ok. 1,2 mln osób. W 2023 roku refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż w 2013 r. I choć w większości przypadków stosowanie tych leków nie wpływa na możliwość świadczenia przez pracowników pracy, to jednak w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, może okazać się to kłopotliwe. Zdarza się bowiem, że ubezpieczonym odmawia się przyznania świadczeń wskazując, że przyczyną wypadku było zawinione zachowanie ubezpieczonego.

Można zabezpieczyć swoje prawa

Tego rodzaju sprawa była przedmiotem zainteresowania sądów, a ostatecznie wypowiedział się w niej nawet Sąd Najwyższy w wyroku z 9 czerwca 2016 r. (sygn. akt III UK 158/15). Początkiem sporu była odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonej, która przyjmowała lek przeciwdepresyjny. I choć sprawa w tym wypadku zakończyła się dla ubezpieczonej pozytywnie, to postępowanie trwało 6 lat.
Jak więc powinien postąpić pracownik, który przeczyta ulotkę leku, który przyjmuje i nabierze wątpliwości co do tego, czy nie będzie miał on wpływu na świadczoną przez niego pracę? Powinien zadbać o zabezpieczenie swoich praw i zgłosić pracodawcy konieczność przeprowadzenia badań z zakresu medycyny pracy, niezależenie od tego, czy wydane wcześniej przez lekarza orzeczenie pozostaje ważne. Oczywiście pracownik nie musi podawać pracodawcy szczegółowych informacji dotyczących swojego stanu zdrowia, a jedynie zasygnalizować zmianę swojej sytuacji zdrowotnej. To do lekarza orzecznika będzie należała ocena ewentualnego wpływu przyjmowanych przez pracownika leków na możliwość dalszego bezpiecznego wykonywania pracy na stanowisku, na którym jest on zatrudniony, a pracownikowi po dopełnieniu przez niego tych obowiązków nie będzie można zarzucić wykazania się niedbalstwem i przyczynienia się do wypadku przy pracy, co zaoszczędzi mu wielu komplikacji w razie konieczności zmagania się ze skutkami tego rodzaju zdarzenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

REKLAMA

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

REKLAMA

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA