REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lokal, Egzekucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak się bronić przed nieuprawnioną egzekucją?

Sąd zasądził przeciwko mnie roszczenia spółdzielni dotyczące zaległego czynszu. Pomimo uregulowania całego długu, komornik wszczął egzekucję.

Kiedy do eksmisji nie potrzeba wyroku sądu?

Wprowadzona w 2010 r. do naszego systemu prawnego instytucja najmu okazjonalnego daje możliwość przeprowadzenia eksmisji bez wyroku. Taką możliwość trzeba sobie jednak zapewnić już przy zawieraniu umowy.

Załączniki w umowie o najem okazjonalny

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych podejmowane w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym. Postępowanie egzekucyjne zmierza do zaspokojenia wierzyciela.

REKLAMA

Jak wygląda procedura przyznawania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podpisanie umowy najmu jest finalnym elementem procedury przyznawania mieszkań komunalnych. W zależności od sytuacji mieszkaniowej poszczególnych gmin, na uzyskanie mieszkania można czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Jak szybko odzyskać pieniądze w sądzie

Zakupiłem nowe okna do budowanego domu. Pomimo zapłaty całej kwoty, dostawca okien nie dostarczył. Postępowanie w sądzie się przeciąga, dom prawie gotowy a ja nie mam pieniędzy, ani okien.

REKLAMA

Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Natychmiastowa wykonalność wyroku oznacza, że może on być podstawą do egzekucji jeszcze przed uprawomocnieniem. Nie zawsze jednak można uzyskać wyrok z taką klauzulą.

Nie można zmusić TBS-ów do sprzedaży mieszkań

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy. Jednak mieszkańcy TBS-ów, którzy liczyli na szybki i tani wykup zajmowanych mieszkań mogą się rozczarować. Propozycje zmian spotkały się bowiem ze sprzeciwem sejmowej Komisji Infrastruktury, Ministerstwa Infrastruktury i rządu.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji

Wyrok sądu II instancji uprawomocnia się dopiero z upływem terminu wniesienia skargi kasacyjnej. Wyrok ten jest jednak w zasadzie natychmiast wykonalny. Pozwany może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania takiego wyroku.

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Co zrobić z nakazem zapłaty

Otrzymałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sęk w tym, że żądana kwota została już przeze mnie zapłacona. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji

W sytuacji umorzenia egzekucji prowadzonej z nieruchomości, do obowiązków komornika należy złożenie wniosku o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Jest to nowy projekt kodeksu postępowania cywilnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Lokal socjalny dla bezdomnego

Bezdomny może ubiegać się o przyznanie mu lokalu socjalnego od swojej gminy. Gmina powinna zaspakajać potrzeby lokalowe swoich mieszkańców.

Czym jest nieruchomość wspólna?

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Dziedziczenie lokalu

Lokal stanowiący odrębną własność podlega dziedziczeniu na takich samych zasadach jak całość spadku. Warto pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z dziedziczeniem i dokonać zmiany wpisów w księdze wieczystej lokalu. Mimo, że większość osób jest tego świadoma, postępowania spadkowe odkładane są często na wiele lat.

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Wynajem lokalu

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. montażu krat czy zabudowy balkonów i loggi.

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

Wykup mieszkania własnościowego w spółdzielni

Jakkolwiek wykup mieszkań własnościowych nie jest przedmiotem równie dużego zainteresowania co wykup mieszkań lokatorskich, większość spółdzielców chętnie korzysta z możliwości przekształcenia we własność. Warto wiedzieć jak przebiega proces takiego wykupu.

Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Pomimo obaw wielu osób, że po 2009 roku wykup mieszkania lokatorskiego będzie droższy lub przez jakiś czas niemożliwy, przepisy które obowiązują od 2010 roku są bardzo podobne do wcześniej obowiązujących.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu.

Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów.

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Przekształcenie lokalu w prawo własności

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu

Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.

Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą

Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Do niedawna, w miarę skutecznym straszakiem była groźba utraty prawa jazdy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał taką sankcję za niekonstytucyjną gminy nie dysponują już tak efektywnymi środkami „przymusu”.

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

Większość małżeństw pozostaje we wspólności majątkowej. Wiąże się to z ryzykiem kierowania egzekucji długów przeciwko majątkowi wypracowanemu także przez drugiego małżonka. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy małżonek zaciąga długi, po czym uchyla się od płacenia.

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Separacja a kwestia eksmisji małżonka

Polskie prawo przewiduje w wyjątkowych wypadkach możliwość eksmitowania jednego z małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Powodem dla wystąpienia z wnioskiem o eksmisję musi być rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia drugiemu małżonkowi wspólne zamieszkiwanie. Wniosek złożyć może każda ze stron postępowania o separację.

Postępowanie klauzulowe

W postępowaniu klauzulowym sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. Natomiast tylko i wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucję komorniczą.

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

Rygor egzekucji na podstawie kodeksu postępowania cywilnego

W praktyce poddanie się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego oznacza ułatwienie w wyegzekwowaniu pełnej kwoty.

Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji

Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

REKLAMA