reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Lokal socjalny dla bezdomnego

Lokal socjalny dla bezdomnego

Bezdomny może ubiegać się o przyznanie mu lokalu socjalnego od swojej gminy. Gmina powinna zaspakajać potrzeby lokalowe swoich mieszkańców.

Czym jest lokal socjalny?

Lokal socjalny jest lokalem lub pomieszczeniem, które ze względu na wyposażenie i stan techniczny nadaje się do zamieszkania. Standard lokalu może być niższy od przeciętnych innych lokali mieszkalnych, jednak musi spełniać elementarne normy sanitarne.

Lokal socjalny powinien mieć łączną powierzchnię pokoi co najmniej 10 m², jeżeli ma być zamieszkiwany przez jedną osobę. Dla kilku osób łączna powierzchnia pokoi powinna wynosić minimum 5 m² na osobę.

Przyznawanie prawa do lokalu socjalnego

Prawo do lokalu socjalnego ma osoba, której średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich 3 miesięcy nie przekracza 100% najniższej emerytury. Jeżeli ta osoba jest samotna lub gdy wychowuje samotnie dziecko – 150% najniższej emerytury.

O przyznanie lokalu socjalnego mogą też się starać poszkodowani w klęskach żywiołowych, w wyniku której osoby te utraciły dach nad głową.

Lokal socjalny przysługuje też byłym podopiecznym domów dziecka lub rodzin zastępczych, jeśli tylko wystąpią oni z wnioskiem do gminy w przeciągu 3 lat od uzyskania pełnoletniości.

Lokal socjalny jest także szansą na normalne życie dla osób, które opuściły zakład karny. Każda gmina sama ustala reguły udostępniania wnioskującym lokale socjalne.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Komu nie można odmówić prawa do lokalu socjalnego

Prawa do lokalu socjalnego nie można odmówić:
- kobietom w ciąży,
- emerytom i rencistom o niskich dochodach, korzystającym z pomocy społecznej,
- osobom chorym,
- bezrobotnym,
- małoletnim, niepełnosprawnym oraz ubezwłasnowolnionym wraz z osobami sprawującymi nad nimi opiekę

Osoby te mają pierwszeństwo do przyznania lokalu socjalnego, z pośród wszystkich innych starających się o przyznanie prawa do lokalu.

Do której gminy powinna zgłosić się osoba bezdomna?

O przyznanie lokalu socjalnego osoba bezdomna powinna zgłosić się do gminy ostatniego miejsca zamieszkania i tam powinna złożyć wniosek o przyznanie lokalu socjalnego. W przypadku złożenia wniosku w innej gminie, zostanie on odrzucony.

Składając wniosek należy wziąć pod uwagę trudności lokalowe gmin w Polsce. W związku z dużą ilością chętnych i bardzo małą liczbą lokali, należy liczyć się z tym, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku trzeba będzie poczekać dłuższy czas. 

Zobacz również serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawa do lokalu socjalnego nie można odmówić m. in. kobietom  w ciąży.
Prawa do lokalu socjalnego nie można odmówić m. in. kobietom w ciąży.

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama