reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Z reguły małżonkowie pozostający we wspólnocie majątkowej za swoje zobowiązania odpowiadają majątkiem osobistym. Pomijając czynności dotyczące zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, tylko zgoda drugiego małżonka pozwala wierzycielowi szukać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.

W przypadku zobowiązań zaciąganych przez małżonka -przedsiębiorcę sprawa ma się nieco inaczej.

Majątek przedsiębiorstwa – przedmiot egzekucji

Przede wszystkim majątkiem, z którego wierzyciel przedsiębiorcy poszukuje zaspokojenia jest majątek osobisty dłużnika (z reguły, chyba że przedsiębiorca działa w formie spółki kapitałowej) i majątek przedsiębiorstwa.

Nie jest istotne skąd taki majątek pochodzi. Jego składniki mogą być nabyte ze środków pochodzących zarówno z majątku osobistego dłużnika jak i majątku wspólnego małżonków.

Wierzyciel może zaspokoić się z majątku przedsiębiorstwa bez ograniczeń, gdy udowodni dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Wówczas nie musi wykazywać, że małżonek przedsiębiorcy udzielił zgody na zobowiązanie, z którego taka wierzytelność pochodzi.
Wierzyciel poszukując zaspokojenia powinien ubiegać się w sądzie o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi przedsiębiorcy.

Sąd, wydając taką klauzulę, ograniczy jego odpowiedzialność do wchodzącego w skład majątku wspólnego przedsiębiorstwa. Tym samym majątek małżonka dłużnika nie jest chroniony, o ile znalazł się w składnikach przedsiębiorstwa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Prawa małżonka przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy jest uprawniony z mocy ustawy do decydowania o jego bycie nawet wtedy gdy nie angażuje się w jego prowadzenie. Zgodnie z ustawą małżonek, który chce zbyć przedsiębiorstwo, obciążyć je prawem rzeczowym (np. hipoteką), bądź je wydzierżawić musi uzyskać zgodę małżonka (to samo dotyczy kwestii rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli w ogóle nabycia przedsiębiorstwa).

Należy jednak zauważyć, że bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem odbywa się bez udziału małżonka. Zgodnie z przepisami, prowadzący przedsiębiorstwo zarządza samodzielnie przedmiotami majątkowymi służącymi mu do prowadzenia działalności zarobkowej.

Zadaj pytanie: Forum

Tym samym jego małżonek jest pozbawiony prawa ingerencji w decyzje dotyczące chociażby zbywania poszczególnych składników przedsiębiorstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za jakie zobowiązania odpowiada małżonek przedsiębiorcy?
Za jakie zobowiązania odpowiada małżonek przedsiębiorcy?

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama