| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Z reguły małżonkowie pozostający we wspólnocie majątkowej za swoje zobowiązania odpowiadają majątkiem osobistym. Pomijając czynności dotyczące zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, tylko zgoda drugiego małżonka pozwala wierzycielowi szukać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.

W przypadku zobowiązań zaciąganych przez małżonka -przedsiębiorcę sprawa ma się nieco inaczej.

Majątek przedsiębiorstwa – przedmiot egzekucji

Przede wszystkim majątkiem, z którego wierzyciel przedsiębiorcy poszukuje zaspokojenia jest majątek osobisty dłużnika (z reguły, chyba że przedsiębiorca działa w formie spółki kapitałowej) i majątek przedsiębiorstwa.

Nie jest istotne skąd taki majątek pochodzi. Jego składniki mogą być nabyte ze środków pochodzących zarówno z majątku osobistego dłużnika jak i majątku wspólnego małżonków.

Wierzyciel może zaspokoić się z majątku przedsiębiorstwa bez ograniczeń, gdy udowodni dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Wówczas nie musi wykazywać, że małżonek przedsiębiorcy udzielił zgody na zobowiązanie, z którego taka wierzytelność pochodzi.
Wierzyciel poszukując zaspokojenia powinien ubiegać się w sądzie o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi przedsiębiorcy.

Sąd, wydając taką klauzulę, ograniczy jego odpowiedzialność do wchodzącego w skład majątku wspólnego przedsiębiorstwa. Tym samym majątek małżonka dłużnika nie jest chroniony, o ile znalazł się w składnikach przedsiębiorstwa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Prawa małżonka przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy jest uprawniony z mocy ustawy do decydowania o jego bycie nawet wtedy gdy nie angażuje się w jego prowadzenie. Zgodnie z ustawą małżonek, który chce zbyć przedsiębiorstwo, obciążyć je prawem rzeczowym (np. hipoteką), bądź je wydzierżawić musi uzyskać zgodę małżonka (to samo dotyczy kwestii rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli w ogóle nabycia przedsiębiorstwa).

Należy jednak zauważyć, że bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem odbywa się bez udziału małżonka. Zgodnie z przepisami, prowadzący przedsiębiorstwo zarządza samodzielnie przedmiotami majątkowymi służącymi mu do prowadzenia działalności zarobkowej.

Zadaj pytanie: Forum

Tym samym jego małżonek jest pozbawiony prawa ingerencji w decyzje dotyczące chociażby zbywania poszczególnych składników przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »