REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą

Katarzyna Goździkowska
Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań.
Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań.

REKLAMA

REKLAMA

Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Do niedawna, w miarę skutecznym straszakiem była groźba utraty prawa jazdy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał taką sankcję za niekonstytucyjną gminy nie dysponują już tak efektywnymi środkami „przymusu”.

Wniosek o podjęcie działań prawem każdego rodzica - wierzyciela

W razie gdy wszystkie środki zawodzą warto pamiętać, że państwo oferuje pomoc rodzicom, którzy nie otrzymują alimentów na utrzymanie swoich dzieci. W ostateczności wierzyciele alimentacyjni mogą złożyć w gminie wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika.

REKLAMA

Takie prawo ma zawsze, niezależnie od tego, czy przysługuje mu zapomoga z Funduszu Alimentacyjnego.

Gdy rodzic korzysta z Funduszu Alimentacyjnego

Gdy rodzic otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, sama gmina musi wyegzekwować od dłużnika obciążające go kwoty. Świadczenie alimentacyjne z Funduszu ma bowiem charakter gwarancyjny, gmina jest swego rodzaju poręczycielem, który następnie próbuje odzyskać wypłacone należności od pierwotnie zobowiązanego.

Zobacz: Utrata pracy a alimenty z funduszu

Brak świadczeń z Funduszu nie pozbawia prawa do wniosku

REKLAMA

Nie każdy rodzic może zgłosić się po świadczenie z funduszu – przysługuje ono tylko wtedy, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Zarobki o wyższej wysokości nie pozbawiają rodzica prawa do wystąpienia z wnioskiem o podjęcie działań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 3 ust. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów stanowi że w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do gminy właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania wniosek o zdyscyplinowanie „alimenciarza”. Kolejne działania podejmuje już sam urząd, mobilizując gminę właściwą dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Warunkiem wszczęcia takiej procedury jest uzyskanie od komornika zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji za ostatnie dwa miesiące.

Gmina może pomóc?

Oczywiście, gmina nie jest uprawniona do nakładania sankcji na niefrasobliwego rodzica.

Pierwsze, co może zrobić to ustalić jego miejsce zamieszkania, zobowiązać go do zarejestrowania się jako bezrobotny i ewentualnie zaoferować mu np. podjęcie robót publicznych.

Urząd gminy może pomóc w kwestiach prawnych i uruchomić procedurę karną składając do prokuratora wniosek o ściganie. To uprawnienie przysługuje także samemu rodzicowi, pośrednictwo gminy może jednak okazać się pomocne. 

I ostatecznie, dłużnik zgłoszony gminie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Długów, co w przyszłości utrudni mu zaciąganie kredytów, no i co w przypadku niektórych dłużników może mieć znaczenie, upubliczni jego dług. Takiego wpisu dokonuje gmina, gdy zaległość w spłacie wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA