REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.
Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Kiedy asysta?

REKLAMA

Policja jak również Straż Graniczna asystuje komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych w razie wykonywania tych czynności w obrębie budynków zajmowanych odpowiednio przez Policję lub Straż Graniczną.

REKLAMA

Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu bezpieczeństwa osobistego a także zapewnienie dostępu do miejsca wykonywania tych czynności i porządku w tym miejscu.
Policja czy też Straż Graniczna, asystując komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, zapewnia mu bezpieczeństwo także zapewnia bezpieczeństwo innym uczestnikom postępowania, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności osób biorących udział w tych czynnościach.

Policja czy też Straż Graniczna asystuje komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych po wcześniejszym otrzymaniu, co najmniej 7 dni przed terminem czynności, pisemnego wezwania oraz odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie którego egzekucja jest prowadzona.
Policja lub Straż Graniczna asystuje komornikowi podczas wykonywaniu czynności egzekucyjnych na podstawie jego pisemnego powiadomienia oraz odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie, którego egzekucja jest prowadzona.

W nagłych przypadkach, kiedy to zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji asystowanie następuje również na ustne wezwanie komornika. W takim przypadku Policja czy tez Straż Graniczna, nie wstrzymując asystowania, żąda okazania tytułu wykonawczego, na którego podstawie egzekucja jest prowadzona. Komornik zobligowany jest do nadesłania po zakończeniu czynności egzekucyjnych odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez niego i potwierdzenia wezwania na piśmie.
Funkcjonariusz asystujący zobligowany jest natomiast do wyjaśnia, czy komornik jest uprawniony do prowadzenia egzekucji. W tym celu może on żądać okazania przez komornika właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy karcenie małoletnich jest karalne?

Kiedy pomoc?

REKLAMA

Policja udziela pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, w sytuacji kiedy komornik w toku wykonywania tych czynności natrafi na opór, który utrudnia lub uniemożliwia mu wykonywanie tych czynności ,lub też jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że na taki opór natrafi.

Komornik prosi o pomoc policję w sytuacji kiedy chce wyeksmitować agresywnego dłużnika i istnieje obawa naruszenia porządku prawnego przez dłużnika zachodzi obawa , że dłużnik może stawiać czynny opór przy opuszczaniu lokalu.

Udzielenie pomocy Policji lub Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega tak jak w przypadku asysty na zapewnieniu mu bezpieczeństwa osobistego a także dostępu do miejsca wykonywania tych czynności i zapewnienia porządku w tym miejscu.
Policja czy też Straż Graniczna, udzielając pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, zapewnia bezpieczeństwo również innym uczestnikom postępowania, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności osób biorących udział w tych czynnościach.
Również sposób wezwania Policji lub Straży Granicznej do udzielenia pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych jest identyczny jak przy asyście a mianowicie organ proszony o pomoc udziela jej po otrzymaniu, co najmniej 7 dni przed terminem czynności, pisemnego wezwania a także odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie którego egzekucja jest prowadzona.

W nagłych przypadkach, zwłaszcza, gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie pomocy następuje również na ustne wezwanie komornika. W sytuacji tej Policja lub Straż Graniczna, nie wstrzymując udzielenia pomocy żąda jednak okazania tytułu wykonawczego, na którego podstawie egzekucja jest prowadzona, a także żąda nadesłania po zakończeniu czynności egzekucyjnych odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika i potwierdzenia wezwania na piśmie.
Funkcjonariusz udzielający pomocy zawsze wyjaśnia, czy komornik jest uprawniony do prowadzenia egzekucji. W tym celu może on żądać okazania właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.

Z przebiegu czynności asysty czy też udzielenia pomocy funkcjonariusz zawsze musi sporządzić notatkę urzędową, zawierającą określenie terminu, miejsca i rodzaju prowadzonej egzekucji, imię i nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, imię i nazwisko komornika, oraz opis czynności wykonanych w ramach udzielonej pomocy czy też asystowania. Notatkę funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu

Różnica między asystą a pomocą?

I chociaż po przeczytaniu tego tekstu wydawać się może, że asysta i pomoc to jedno i to samo to jednak są to odrębne pojęcia pomimo iż tryb udzielania pomocy i asysty jest jednakowy. Różnica tkwi bowiem w miejscu wykonywania czynności

  • asysta bowiem udzielana jest w obrębie budynków zajmowanych odpowiednio przez Policję lub Straż Graniczną
  • pomoc może być udzielana w każdym innym miejscu

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA