| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Policja jak również Straż Graniczna asystuje komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych w razie wykonywania tych czynności w obrębie budynków zajmowanych odpowiednio przez Policję lub Straż Graniczną.

Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu bezpieczeństwa osobistego a także zapewnienie dostępu do miejsca wykonywania tych czynności i porządku w tym miejscu.
Policja czy też Straż Graniczna, asystując komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, zapewnia mu bezpieczeństwo także zapewnia bezpieczeństwo innym uczestnikom postępowania, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności osób biorących udział w tych czynnościach.

Policja czy też Straż Graniczna asystuje komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych po wcześniejszym otrzymaniu, co najmniej 7 dni przed terminem czynności, pisemnego wezwania oraz odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie którego egzekucja jest prowadzona.
Policja lub Straż Graniczna asystuje komornikowi podczas wykonywaniu czynności egzekucyjnych na podstawie jego pisemnego powiadomienia oraz odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie, którego egzekucja jest prowadzona.

W nagłych przypadkach, kiedy to zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji asystowanie następuje również na ustne wezwanie komornika. W takim przypadku Policja czy tez Straż Graniczna, nie wstrzymując asystowania, żąda okazania tytułu wykonawczego, na którego podstawie egzekucja jest prowadzona. Komornik zobligowany jest do nadesłania po zakończeniu czynności egzekucyjnych odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez niego i potwierdzenia wezwania na piśmie.
Funkcjonariusz asystujący zobligowany jest natomiast do wyjaśnia, czy komornik jest uprawniony do prowadzenia egzekucji. W tym celu może on żądać okazania przez komornika właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.

Zobacz: Czy karcenie małoletnich jest karalne?

Policja udziela pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, w sytuacji kiedy komornik w toku wykonywania tych czynności natrafi na opór, który utrudnia lub uniemożliwia mu wykonywanie tych czynności ,lub też jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że na taki opór natrafi.

Komornik prosi o pomoc policję w sytuacji kiedy chce wyeksmitować agresywnego dłużnika i istnieje obawa naruszenia porządku prawnego przez dłużnika zachodzi obawa , że dłużnik może stawiać czynny opór przy opuszczaniu lokalu.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.
Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »