REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera?
Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera?

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Kiedy partnerzy odpowiadają wspólnie

Wspólna odpowiedzialność kilku osób wynika ze wspólnego zaciągnięcia zobowiązania – np. z umowy kredytowej, kiedy obie osoby wspólnie pożyczają pieniądze oraz razem zobowiązuję się je zwrócić. W takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi oboje partnerów, cały swoim majątkiem osobistym. Przy czym, z uwagi na solidarność długu- wierzyciel może zwrócić się o spłatę do jednego z nich, pozostawiając ewentualne rozliczenia pomiędzy nimi w ich gestii.

REKLAMA

Kiedy partner zabezpiecza dług drugiego

Każdy (np. konkubent) może udzielić zabezpieczenia cudzego długu- w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za dług, jeśli sam dłużnik nie będzie go spłacał. W takiej sytuacji możemy spotkać się z dwoma rodzajami odpowiedzialności:

  • całym majątkiem osobistym
  • określonym przedmiotem lub prawem.

REKLAMA

Pierwszy typ odpowiedzialności zachodzi w przypadku poręczenia cudzego długu. Poręczyciel (żyrant) musi zrealizować roszczenie wierzyciela pierwotnego dłużnika, jeśli ten nie wywiązuje się z zobowiązania. Po spełnieniu świadczenia ma roszczenie zwrotne wobec dłużnika – dochodzenie roszczenia wymaga jednak przeprowadzenia postępowania sądowego, a i ono nie gwarantuje, że (były, jak zakładam) partner będzie w stanie je spłacić.

Drugi typ to zazwyczaj – zastaw, a w przypadku nieruchomości – hipoteka. Tego typu zabezpieczenia, powodują, że wierzyciel może dany przedmiot (lub nieruchomość) sprzedać, niezależnie od tego kto jest jego właścicielem.

Co w przypadku błędnej egzekucji

Zdarza się, że komornik przystąpi do egzekucji długu jednego z partnerów, a podczas czynności dokona zajęcia przedmiotów należących do drugiego. Jeśli nie dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko obydwojgu – właściciel błędnie zajętej rzeczy może (a nawet powinien) wnieść powództwo przeciwegzekucyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj: windkacja.wieszjak.pl

Podsumowanie

Jeśli partner w żaden sposób nie współdziałał przy zaciąganiu zobowiązania – co do zasady nie może ponosić odpowiedzialności za zaciągnięty dług. Z punktu widzenia prawa – nie zachodzi pomiędzy nimi żaden związek.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA