| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.


Kiedy partnerzy odpowiadają wspólnie

Wspólna odpowiedzialność kilku osób wynika ze wspólnego zaciągnięcia zobowiązania – np. z umowy kredytowej, kiedy obie osoby wspólnie pożyczają pieniądze oraz razem zobowiązuję się je zwrócić. W takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi oboje partnerów, cały swoim majątkiem osobistym. Przy czym, z uwagi na solidarność długu- wierzyciel może zwrócić się o spłatę do jednego z nich, pozostawiając ewentualne rozliczenia pomiędzy nimi w ich gestii.

Kiedy partner zabezpiecza dług drugiego

Każdy (np. konkubent) może udzielić zabezpieczenia cudzego długu- w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za dług, jeśli sam dłużnik nie będzie go spłacał. W takiej sytuacji możemy spotkać się z dwoma rodzajami odpowiedzialności:

  • całym majątkiem osobistym
  • określonym przedmiotem lub prawem.

Pierwszy typ odpowiedzialności zachodzi w przypadku poręczenia cudzego długu. Poręczyciel (żyrant) musi zrealizować roszczenie wierzyciela pierwotnego dłużnika, jeśli ten nie wywiązuje się z zobowiązania. Po spełnieniu świadczenia ma roszczenie zwrotne wobec dłużnika – dochodzenie roszczenia wymaga jednak przeprowadzenia postępowania sądowego, a i ono nie gwarantuje, że (były, jak zakładam) partner będzie w stanie je spłacić.

Drugi typ to zazwyczaj – zastaw, a w przypadku nieruchomości – hipoteka. Tego typu zabezpieczenia, powodują, że wierzyciel może dany przedmiot (lub nieruchomość) sprzedać, niezależnie od tego kto jest jego właścicielem.

Co w przypadku błędnej egzekucji

Zdarza się, że komornik przystąpi do egzekucji długu jednego z partnerów, a podczas czynności dokona zajęcia przedmiotów należących do drugiego. Jeśli nie dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko obydwojgu – właściciel błędnie zajętej rzeczy może (a nawet powinien) wnieść powództwo przeciwegzekucyjne.

Porównaj: windkacja.wieszjak.pl

Podsumowanie

Jeśli partner w żaden sposób nie współdziałał przy zaciąganiu zobowiązania – co do zasady nie może ponosić odpowiedzialności za zaciągnięty dług. Z punktu widzenia prawa – nie zachodzi pomiędzy nimi żaden związek.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »