| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Co zrobić z nakazem zapłaty

Co zrobić z nakazem zapłaty

Otrzymałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sęk w tym, że żądana kwota została już przeze mnie zapłacona. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Zakwestionowanie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym następuje przez wniesienie sprzeciwu. W jego treści należy zawrzeć wszystkie zarzuty pozwanego wobec postępowania. Nie wolno zwlekać – termin na wniesienie sprzeciwu jest wyjątkowo krótki.

Co to jest postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze to odrębny tryb dochodzenia roszczeń pieniężnych oraz innych roszczeń, wobec których ustawa przewiduje jego zastosowanie. Jest to znacznie szybszy sposób rozstrzygnięcia sporu w porównaniu do postępowania zwykłego.

Jeżeli strona dochodzi roszczenia pieniężnego, wtedy też występuje w trybie postępowania upominawczego o wydanie nakazu zapłaty. Gdy sąd uzna roszczenie to za zasadne, wtedy też taki nakaz zostanie wydany.

Skutki niewniesienia sprzeciwu

Wydanie przez sąd nakazu zapłaty rodzi konkretne obowiązki po stronie dłużnika. Zgodnie z art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego w nakazie zapłaty sąd nakazuje mu, żeby zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami lub też wniósł sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi tylko dwa tygodnie.

Początek biegu terminu liczy się od dnia doręczenia orzeczenia pozwanemu.W przypadku uchybienia terminowi nakaz uprawomocnia się i stanowi tytuł egzekucyjny (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Windykacja

Wniesienie sprzeciwu

Dlatego też, by uniknąć egzekucji konieczne będzie wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Termin na to przewidziany wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia orzeczenia sądu.

Według art. 503 Kodeksu postępowania cywilnego pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał skarżony nakaz. W treści sprzeciwu należy wskazać, czy zaskarża się nakaz w całości czy też w części. Konieczne jest także przedstawienie wszelkich zarzutów względem roszczenia powoda. Oprócz tego należy wskazać również wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Najistotniejszą częścią sprzeciwu są zarzuty, jakie dłużnik może podnieść wobec roszczenia powoda. W tej konkretnej sytuacji należy podnieść zarzut, iż dochodzone nakazem roszczenie zostało już spełnione.

Konieczne jest również wskazanie dowodów na poparcie danego zarzutu. Pozwany powinien wskazać np. pokwitowanie zapłaty, które dowodzi prawdziwości zarzutu o spełnieniu świadczenia.

Jeżeli pozew wniesiono na formularzu urzędowym wtedy również sprzeciw powinien być sporządzony na formularzu.

Pobierz formularz: Sprzeciw od nakazu zapłaty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »