Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski

REKLAMA

REKLAMA

Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz postarać się, aby mieć w swoim posiadaniu odpis wyroku. Możesz go uzyskać w sądzie, oczywiście składając i opłacając odpowiedni wniosek. Chyba każdy sąd ma biuro obsługi interesanta, gdzie dyżurujące panie na pewno ci pomogą. Opłata wynosi 6zł za każdą stronę wyroku. Kiedy będziesz już miała wyrok, musisz złożyć wniosek o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tu opłata wynosi tylko 6zł. Nie są to więc duże koszta. Wniosek taki składa się w sądzie I instancji w którym sprawa się toczyła. Kiedy już będziesz w posiadaniu wyroku wraz z nadaną klauzulą wykonalności, możesz udać się do komornika.

REKLAMA

U komornika

Komornika w zasadzie możemy wybrać dowolnie. Od kilku lat zniesiono bowiem rejonowy charakter komorników. Niestety w większości miast komornicy bardzo „pilnują” swoich rewirów. Tak czy inaczej, każdy komornik ma obowiązek prując twój wniosek o wszczęcie egzekucji. W związku z tym, że zależy ci na jak najszybszym uzyskaniu zaległych alimentów, warto podać komornikowi wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat ojca dziecka. W szczególności jego adres, miejsce pracy, posiadane nieruchomości i ruchomości wartościowe, numery kont bankowych itp. Wtedy komornikowi uda się szybciej wyegzekwować należne twojemu dziecku alimenty.

Zobacz też: Vademecum: Alimenty na dziecko

REKLAMA

Problem może się pojawić, jeżeli od dłuższego czasu nie masz kontaktu z ojcem dziecka i nie wiesz, czy posiadane przez ciebie informacje są nadal aktualne. Prawda o komornikach jest niestety taka, że niewielu jest takich, którym naprawdę zależy, aby ci pomóc. Jeżeli jednak zlecisz im poszukiwanie majątku dłużnika (koszt ok. 70zł), wtedy możesz liczyć na to, że fachowo zajmą się twoją sprawą. Kiedy już dopełnisz wszystkich tych formalności, pozostaje tylko czekać na efekty.

Pamiętaj, że koszty egzekucji obciążają dłużnika, więc nawet jeżeli musisz zapłacić komornikowi zaliczkę na poczet jego czynności, to koszty te zostaną ci zwrócone przez komornika kiedy ściągnie je od dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Edukacja prawna

    Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

    Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

    Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

    Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

    Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

    Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

    To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

    REKLAMA

    Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

    Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

    Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

    Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

    Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

    W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

    PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

    Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

    REKLAMA

    Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

    Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

    W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

    Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

    REKLAMA