reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz postarać się, aby mieć w swoim posiadaniu odpis wyroku. Możesz go uzyskać w sądzie, oczywiście składając i opłacając odpowiedni wniosek. Chyba każdy sąd ma biuro obsługi interesanta, gdzie dyżurujące panie na pewno ci pomogą. Opłata wynosi 6zł za każdą stronę wyroku. Kiedy będziesz już miała wyrok, musisz złożyć wniosek o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tu opłata wynosi tylko 6zł. Nie są to więc duże koszta. Wniosek taki składa się w sądzie I instancji w którym sprawa się toczyła. Kiedy już będziesz w posiadaniu wyroku wraz z nadaną klauzulą wykonalności, możesz udać się do komornika.

U komornika

Komornika w zasadzie możemy wybrać dowolnie. Od kilku lat zniesiono bowiem rejonowy charakter komorników. Niestety w większości miast komornicy bardzo „pilnują” swoich rewirów. Tak czy inaczej, każdy komornik ma obowiązek prując twój wniosek o wszczęcie egzekucji. W związku z tym, że zależy ci na jak najszybszym uzyskaniu zaległych alimentów, warto podać komornikowi wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat ojca dziecka. W szczególności jego adres, miejsce pracy, posiadane nieruchomości i ruchomości wartościowe, numery kont bankowych itp. Wtedy komornikowi uda się szybciej wyegzekwować należne twojemu dziecku alimenty.

Zobacz też: Vademecum: Alimenty na dziecko

Problem może się pojawić, jeżeli od dłuższego czasu nie masz kontaktu z ojcem dziecka i nie wiesz, czy posiadane przez ciebie informacje są nadal aktualne. Prawda o komornikach jest niestety taka, że niewielu jest takich, którym naprawdę zależy, aby ci pomóc. Jeżeli jednak zlecisz im poszukiwanie majątku dłużnika (koszt ok. 70zł), wtedy możesz liczyć na to, że fachowo zajmą się twoją sprawą. Kiedy już dopełnisz wszystkich tych formalności, pozostaje tylko czekać na efekty.

Pamiętaj, że koszty egzekucji obciążają dłużnika, więc nawet jeżeli musisz zapłacić komornikowi zaliczkę na poczet jego czynności, to koszty te zostaną ci zwrócone przez komornika kiedy ściągnie je od dłużnika.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto podać komornikowi wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat majątku ojca dziecka, jak numery kont bankowych czy posiadane nieruchomości.
Warto podać komornikowi wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat majątku ojca dziecka, jak numery kont bankowych czy posiadane nieruchomości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama