reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Natychmiastowa wykonalność wyroku oznacza, że może on być podstawą do egzekucji jeszcze przed uprawomocnieniem. Nie zawsze jednak można uzyskać wyrok z taką klauzulą.

Celem, jaki przyświeca sądowi, kiedy wydaje natychmiastową wykonalność wyroku jest przyspieszenie całej procedury dochodzenia roszczeń. Istota natychmiastowej wykonalności sprowadza się do tego, iż powód może wystąpić jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Potem można już spokojnie udać się do komornika i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji.

Co oznacza nadanie takiej klauzuli

Taka klauzula znacząco przyspiesza całe postępowanie. Wierzyciel dostaje możliwość rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego nawet w sytuacji jeżeli sam wyrok nie jest prawomocny. Normalnie, aby udać się do komornika musiałby czekać do uprawomocnienia się orzeczenia, co w przypadku wniesienia apelacji nie nastąpiłoby do czasu zakończenia postępowania w II instancji.

Nadzwyczajne tempo dochodzenia roszczeń oznacza, że klauzula natychmiastowej wykonalności nie może być nadawana w każdej sytuacji.

Kiedy sąd nadaje klauzulę natychmiastowej wykonalności

W określonych sytuacjach sąd będzie obowiązany do nadania wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności. W innych będzie mógł tego dokonać sam lub też na wniosek strony.

Zobacz również serwis: Strony postępowania

Nadanie klauzuli z urzędu

Zgodnie z art. 333 Kodeksu postępowania cywilnego nadaje ją sąd i czyni to z urzędu, gdy:

  • zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące;
  • zasądza roszczenie uznane przez pozwanego;
  • wyrok uwzględniający powództwo jest zaoczny.

Zobacz również: Jakie są skutki uznania powództwa

Decyzja sądu

W odróżnieniu od powyższych spraw, w których nadanie klauzuli jest obowiązkiem w pozostałych sprawach decyzja o nadaniu klauzuli będzie zależeć od woli sądu. Wniosek strony nie będzie konieczny w przypadku zasądzenia należności z wekslu, czeku, warrantu, rewersu, dokumentu urzędowego lub dokumentu prywatnego, którego prawdziwość nie została zaprzeczona, oraz jeżeli uwzględnia powództwo o naruszenie posiadania.

Wniosek strony

W pozostałych sprawach rygor natychmiastowej wykonalności wyroku będzie nadany na stosowny wniosek strony. Może to jednak nastąpić tylko wtedy, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Klauzula natychmiastowej wykonalności wyroku znacząco przyspiesza dochodzenie roszczenia.
Klauzula natychmiastowej wykonalności wyroku znacząco przyspiesza dochodzenie roszczenia.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama