Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu małżeństwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące małżeństwo.
Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?
Aktualizacja: 21.07.2020
Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego. »
Korzystanie z nieruchomości przez byłego małżonka - kiedy za wynagrodzeniem?
Aktualizacja: 17.07.2020
Po rozwodzie może dojść do sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków w całości korzysta z nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie za korzystanie ze wspólnej nieruchomości przysługuje tylko w ściśle określonych prawem przypadkach. »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]
Aktualizacja: 03.02.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]
Aktualizacja: 17.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Aktualizacja: 07.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.1 – spłata długów]
Aktualizacja: 07.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach należy pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Umowa rozdzielności majątkowej między małżonkami - ważna w działalności gospodarczej
Aktualizacja: 17.09.2019
Coraz częściej małżonkowie podpisują wzajemną umowę majątkową (dawniej zwaną intercyzą), wprowadzając w swoim małżeństwie rozdzielność majątkową. To ważne przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą i ponoszących odpowiedzialność majątkową całym swoim majątkiem. Jak informują notariusze, wynika to ze wzrostu świadomości prawnej naszego społeczeństwa, ale też i z powodu coraz większego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. »
Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego
Aktualizacja: 12.04.2019
Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie. »
Aktualizacja: 24.04.2018
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową. »
Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków
Aktualizacja: 06.03.2018
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. »
Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa
Aktualizacja: 28.04.2014
Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego? »
Obowiązek współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym
Aktualizacja: 12.12.2013
Do obowiązków małżonków należy współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym. Chodzi o dokonywanie wszelkich czynności związanych istniejącą sytuacją majątkową małżonków. Jakie są skutki braku współdziałania? »
Przymusowy ustrój majątkowy małżonków
Aktualizacja: 19.09.2013
Wprowadzenie przymusowego ustroju majątkowego polega na ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej. Ustanie jej powstaje na mocy orzeczenia sądu bądź w niektórych sytuacjach z mocy prawa. Pomimo ustanowienia przymusowego ustroju ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej. »
Rozdzielność majątkowa w małżeństwie
Aktualizacja: 23.08.2019
W rozdzielności majątkowej nie ma majątku wspólnego. Występują jedynie dwa odrębne majątki małżonków. Podział mienia małżonków może nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego i, wyjątkowo, przez sąd. »
Wspólne konto bankowe małżonków w Niemczech
Aktualizacja: 26.06.2012
W Niemczech wyróżniamy dwa rodzaje wspólnego konta małżonków. Czym się różnią? »