REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niezdolność do pracy, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS

Ponad 70 tys. osób przeszło w ubiegłym roku, oferowaną przez ZUS, rehabilitację leczniczą. Drugie tyle osób będzie rehabilitowanych w tym roku.

Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych. Świadczenie takie zostanie przyznane na podstawie prawa tego państwa, w którym dana osoba jest zatrudniona. Bez znaczenia jest fakt czy rodzina zamieszkuje w kraju czy razem z pracownikiem.

W jaki sposób zasiłki z zagranicy są wypłacane w Polsce?

Transfer świadczeń między krajami członkowskimi umożliwia tzw. neutralizacja wymogu zamieszkania. Dzięki niej pracownik albo osoba pracująca na własny rachunek, podlegający przepisom np. francuskim, jest uprawniony do otrzymywania francuskich świadczeń rodzinnych na rzecz swojej rodziny, która mieszka np. w Polsce, tak jakby mieszkała we Francji. Dotyczy to także bezrobotnego, który np. pracował i stał się bezrobotnym we Francji, a teraz z rodziną mieszka np. w Polsce.

Zasiłek w Polsce czy za granicą?

Zatrudnienie na umowę o pracę u zagranicznego pracodawcy skutkuje tym, iż otrzymamy świadczenie rodzinne w tym kraju i według zasad w nim obowiązujących. Wątpliwości w kwestii kraju właściwego do wypłaty świadczeń rozstrzygają przepisy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń chorobowych

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Co należy wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnego?

Zasiłek dla bezrobotnego, pozwala mu na przetrwanie okresu pomiędzy zwolnieniem, a znalezieniem nowej pracy. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy. A utracić go może bezrobotny, który zarobi, choćby 10 złotych w czasie pobierania zasiłku.

REKLAMA

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?

W razie choroby po zaświadczenie lekarskie udajemy się do lekarza, najczęściej do lekarze rodzinnego. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają prawo wystawiania zaświadczeń.

Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?

Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest niejako rekompensatą dla pracownika, który musi się poddać rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wyrównawczy przysługuje, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?

W przypadku, kiedy pracownik po wykorzystaniu przysługującego mu prawo do zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolny do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.

Co warto wiedzieć o zasiłku pogrzebowym?

Zasiłek pogrzebowy stanowi rekompensatę dla osoby, która pokryła koszty po śmierci zmarłego. Zasiłek pogrzebowy może także otrzymać pracodawca, jeśli to on opłacił wszystkie koszty związane z pogrzebem swojego pracownika.

Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński co do zasady przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach zasiłek przysługuje również ojcu dziecka, pod warunkiem ze podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone.

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

Jakie świadczenie chorobowe przysługuje zleceniobiorcy wykonującemu pracę na rzecz swojego pracodawcy

Zatrudniliśmy od 25 października 2010 r. 35-letniego mężczyznę na podstawie umowy o świadczenie usług produkcyjnych. Zawartą umowę zleceniobiorca będzie wykonywał na rzecz swojego pracodawcy. Zleceniobiorca był niezdolny do pracy od 23 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2010 r. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy?

Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu

Po zakończeniu umowy o pracę z tym samym pracownikiem została zawarta umowa-zlecenie. Przerwa między umowami wynosi 10 dni. Czy do okresu wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się umowę o pracę? Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe – pracodawca czy ZUS?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czyli w okresie trwania stosunku pracy.

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów.

Problemy z dojazdem do pracy - usprawiedliwianie spóźnień

Jeśli pracownik nie może dojechać do pracy z powodu utrudnień na drodze spowodowanych przez intensywne opady śniegu, wówczas powinien jak najszybciej poinformować pracodawcę o przyczynie spóźnienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, np. z braku telefonu komórkowego, wtedy powinien usprawiedliwić swoje spóźnienie po przybyciu do pracy.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Praca przy komputerze - problemy z oczami

Problemy z oczami występują u prawie 90 proc. osób, pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie. Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Rozliczanie świadczeń wypłaconych na przełomie roku

Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na poprawność dokumentów rozliczeniowych składanych do ZUS, w których wykazują nieobecności i świadczenia wypłacane pracownikom. W jednym bloku tego samego raportu ZUS RSA nie wolno bowiem wykazać niezdolności do pracy przypadającej w ciągłości w poprzednim i bieżącym roku.

Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Jeżeli na koniec grudnia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od początku.

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Płatnicy w zakresie swoich praw mają m.in. możliwość kontrolowania ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich. W praktyce często dochodzi do nadużyć ze strony ubezpieczonych. Krótkie i często powtarzające się absencje chorobowe stanowią niejednokrotnie poważny problem organizacyjny i finansowy dla pracodawcy czy zleceniodawcy. Dlatego w przypadkach wątpliwych nieobecności chorobowych warto skorzystać z możliwości skontrolowania zatrudnionej osoby.

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

Wysokość zarobków w czasie niezdolności do pracy

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy.

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownika, który ukończył 50 lat. Zasiłek chorobowy będzie wówczas wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70 proc. podstawy wymiaru.

Nowe wzory kontraktów socjalnych

Od 23 grudnia 2010 r. obowiązują nowe druki kontraktów socjalnych. Wyróżniamy dwa ich typy ze względu na to czy kontrakt socjalny zawierany jest z osobą znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy czy w celu przezwyciężenia trudności życiowych.

Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Umowa o pracę zawarta na okres próbny - czy choroba pracownika wydłuża okres próbny

Podpisałem z pracownikiem umowę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące. W pierwszym i drugim miesiącu pracy pracownik przebywał na tygodniowych zwolnieniach lekarskich. W tej sytuacji chciałbym, żeby jego umowa uległa przedłużeniu o dwa tygodnie z związku z jego nieobecnością w pracy z powodu choroby. Czy tego rodzaju postępowanie jest zgodne z prawem?

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. Zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli wniosek będzie złożony za późno.

Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny, który pokrył koszty pogrzebu zmarłego. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy?

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik musi się poddać rehabilitacji. W tym czasie, jego pensja ulega zmniejszeniu. W ramach rekompensaty może on ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Pracownica, która bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może liczyć na zasiłek macierzyński.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać zasiłek ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jak otrzymać taki zasiłek?

REKLAMA