reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe wzory kontraktów socjalnych

Nowe wzory kontraktów socjalnych

Od 23 grudnia 2010 r. obowiązują nowe druki kontraktów socjalnych. Wyróżniamy dwa ich typy ze względu na to czy kontrakt socjalny zawierany jest z osobą znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy czy w celu przezwyciężenia trudności życiowych.

Wzory kontraktów socjalnych określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 8 listopada 2010 r. w sprawie kontraktu socjalnego (Dz.U. nr 218 poz. 1493).

Kontrakt socjalny jest rodzajem umowy podpisywanej między pracownikiem socjalnym a osobą korzystającą ze świadczeń z pomocy społecznej, która ma służyć jego usamodzielnianiu. W kontrakcie socjalnym obydwie strony zobowiązują się do podjęcia konkretnych działań, które mają doprowadzić do większej zaradności życiowej.

Niewywiązywanie się z zawartych w nim postanowień może stanowić dla ośrodka pomocy społecznej podstawę do odmowy przyznania świadczeń pieniężnych.
Rozporządzenie wprowadza dwa typy kontraktów socjalnych. Pierwszy z nich, tzw. część IA i IIA, jest zawierany w celu rozwiązania trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny.

Natomiast w przypadku gdy osoba podpisująca kontrakt spełnia warunki określone w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zastosowana zostanie część IB i IIB kontraktu. To oznacza, że ten typ kontraktu będzie zawierany z osobami znajdującymi się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. długotrwale bezrobotnymi lub bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

W tych przypadkach kontrakt ma precyzyjniej określać przyczyny braku zatrudnienia, niepowodzenia w dotychczasowej aktywizacji zawodowej. Na tej podstawie opracowany będzie szczegółowy plan działań i celów, które mają być osiągnięte.

Gminy, które mają jeszcze druki dotychczas obowiązujących kontraktów socjalnych, mogą je stosować, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2011 r.

Pełny tekst: Kontrakty socjalne na nowych drukach

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama