reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu (najczęściej pracownikowi) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za sprawowanie opieki nad dzieckiem do 8 rok życia, jeśli:

• nastąpiło nieprzewidziane zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

• doszło do porodu lub choroby małżonka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

• małżonek pracownika, stale opiekujący się dzieckiem, przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotne

Zobacz również: Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Za dzieci uważa się nie tylko dzieci własne, ale także dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione (adoptowane), a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Pan Magda przybywa na urlopie wychowawczym i opiekuje się swoją dwuletnią córeczką. Jednak w związku z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego musi poddać się hospitalizacji w szpitalu. W tym czasie córką zajmuje się ojciec dziecka. Za czas opieki przysługuje mu prawo do zasiłku opiekuńczego.

Jak już wspominano prawo do zasiłku przysługuje osobie opiekującej się chorym członkiem rodziny. Za członka rodziny, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Pod warunkiem, że pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem w okresie sprawowania opieki.

Zobacz również: Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W takim przypadku ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku opiekuńczego, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego dowodem stwierdzający konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny jest są zaświadczenia lekarskie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama