reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać zasiłek ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jak otrzymać taki zasiłek?

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek ojca. Pracownik powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W 2012 roku nastąpi wydłużeniu czasu trwania urlopu ojcowskiego do 2 tygodni. Za okres trwania urlopu, ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Ojciec może złożyć wniosek o urlop ojcowski w trakcie urlopu macierzyńskiego matki dziecka. Co ważne będzie mu w tym czasie przysługiwał zasiłek macierzyński, niezależnie od zasiłku macierzyńskiego przysługującego przez okres urlopu macierzyńskiego matki.

Zobacz również: Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Ojciec, który chce otrzymać zasiłek musi wystąpić o niego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne dokumenty ojciec składa do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, 

2) wniosek o zasiłek macierzyński - w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik,

3) zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego,

4) oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej, w przypadku ojca prowadzącego działalność pozarolniczą,

5) zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej w przypadku pozostałych ubezpieczonych,

6) oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,

7) zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3- w przypadku pracowników, albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

W razie odmowy prawa do zasiłku decyzja odmowna powinna być wydana najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Ojciec może złożyć odwołanie od decyzji odmawiającej mu przyznania zasiłku macierzyńskiego. Odwołanie może złożyć do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Ojciec ma na to miesiąc od dnia otrzymania decyzji ZUS.

Zobacz również: Macierzyński i ojcowski jednocześnie?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama