REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica, która bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może liczyć na zasiłek macierzyński.

W jakim wymiarze udzielany jest dodatkowy urlop macierzyński?

REKLAMA

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy. Pracownica musi go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy. 

Pracownica, która korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i tym samym z zasiłku macierzyńskiego może jednocześni pracować u pracodawcy, który udzielił urlopu. Przy czym praca może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Zobacz również: W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Pani Joanna po wykorzystaniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 – jaki przysługuje w razie urodzenia jednego dziecka, złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński. Wnioskowała ponadto o możliwość pracy w czasie dodatkowego macierzyńskiego. Wysokość przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego uległa zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej przez nią pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dokumenty należy złożyć?

Aby uzyskać zasiłek za dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć odpowiednie dokumenty

1) zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego - w przypadku matki będącej pracownikiem,

2) pisemny wniosek w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego - w przypadku matki, która podlega ubezpieczeniu, ale nie jest pracownikiem,

3) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

4) zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 w przypadku pracowników, albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych,

5) zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownicę w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o zasiłek macierzyński zgłasza się w jednostce ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek (czyli pracodawcę), w przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych. Pracownicy, których pracodawcy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występują o zasiłek macierzyński bezpośrednio do pracodawcy.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON otrzyma od rządu 15% podwyżkę dofinansowań dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Koszt 770 mln zł
MRPiPS: wdrożenie bonu energetycznego to ryzyko dla realizacji świadczeń rodzinnych i programu Aktywny Rodzic

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje kilka ryzyk związanych z proponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Te ryzyka to m.in. zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego - napisał resort w opinii do projektu ustawy. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Przedłużone dzieciństwo, czy stracona szansa? Sprawdź, kiedy można odroczyć obowiązek szkolny i jak się za to zabrać.

Dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole podstawowej z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy ono 7 lat. Jednak jeśli istnieją ku temu powody, rodzice mogą złożyć wniosek o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

MSWiA: 6000 zł brutto dla początkującego strażaka od 1 maja 2024 r. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. W tym nowy dodatek 544 zł dla nowoprzyjętych i stażystów [projekt rozporządzenia]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie od 1 maja 2024 r. nowego dodatku wprowadzającego do służby (dla nowoprzyjętych strażaków) w kwocie 544 zł dla strażaków. Jak informuje MSWiA, wprowadzenie tego dodatku spowoduje, że łączna kwota uposażenia zasadniczego dla nowoprzyjętych strażaków oraz strażaków pełniących służbę na stanowisku służbowym stażysta (wraz z dodatkami o charakterze stałym) wynosić będzie ok. 6.000 zł. 

REKLAMA

Bon energetyczny - dochód brutto czy netto?

Bon energetyczny to nowe świadczenie, które będzie przyznawane przy spełnieniu wymogu dochodowego. Ustawodawca przewidział dwa progi dochodowe 2500 zł i 1700 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przepisy wyraźnie wskazują jak należy rozumieć wysokość dochodu, odsyłając w tym zakresie do definicji dochodu zawartej w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Finanse w rodzinach patchworkowych. Jak zabezpieczyć majątek? Co warto wiedzieć?

Czym jest rodzina patchworkowa? Jakie wyzwania niesie zabezpieczenie majątku w takim modelu rodziny? Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo? 

69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

REKLAMA

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

REKLAMA