reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Zmiany w związku z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi >>> Elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) od 1 grudnia 2018 r. >>> Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak długo? >>> Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy 2018/2019

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny i w związku z tym nie pracuje.

Chorym członkiem rodziny może być małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, pod warunkiem, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

W ciągu roku pracownik ma prawo do 14 dni na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem oraz innymi chorym nie może w ciągu roku przekroczyć 60 dni.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się chorym.

Zobacz również: Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?

Niezbędny jest wniosek o zasiłek

Do wniosku o zasiłek opiekuńczy wypełnianego na druku ZUS Z-15 należy dołączyć:

  1. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA,
  2. oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny,
  3. zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, albo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

W przypadku, gdy opieka nad chorym członkiem rodziny sprawowana jest w czasie pobytu za granicą do wniosku należy dołączyć zaświadczenie zagranicznego lekarza lub zagranicznego zakładu leczniczego przetłumaczone na język polski wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia oraz podpisem oraz zawierające początkową i końcową datę niezdolności do pracy z tytułu opieki.

Zobacz również serwis: Zasiłek opiekuńczy

Wniosek o zasiłek opiekuńczy składa się w jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek, w przypadku pracowników, których pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 pracowników. Pracownik, który pracuje u pracodawcy, zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników, występuje o zasiłek opiekuńczy do pracodawcy.

Zaświadczenie lekarskie pracownika musi złożyć w terminie 7 dni od daty jego otrzymania pracodawcy, który przekazuje to zaświadczenie niezwłocznie ZUS, podając jednocześnie datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego [red. nie ma już tego obowiązku w związku z e-ZLA].

Wypłata zasiłku opiekuńczego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama