reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych. Świadczenie takie zostanie przyznane na podstawie prawa tego państwa, w którym dana osoba jest zatrudniona. Bez znaczenia jest fakt czy rodzina zamieszkuje w kraju czy razem z pracownikiem.

Ubezpieczenie

Świadczenie rodzinne od któregokolwiek z krajów członkowskich może być wypłacane tylko pod warunkiem, że starający się o nie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym.

Uzyskanie świadczenia

Aby otrzymywać świadczenie rodzinne wypłacane przez kraj w którym pracownik jest zatrudniony, pracownik taki musi złożyć wniosek do instytucji właściwej dla tego kraju do wypłacania tego typu świadczeń. Należy wypełnić specjalny formularz E 401.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Przepisy wspólnotowe obejmują osoby które pracują za granicą u kogoś lub prowadzą tam działalność gospodarczą, są emerytami, którzy pracowali zagranicą i mają stamtąd emeryturę, ale mieszkają w innym państwie.

Kumulacja świadczeń

Nie dopuszczalna jest sytuacja pobierania świadczeń rodzinnych od kilku państw. Uniemożliwia to Rozporządzenie Unii Europejskiej zapobiegające takim nadużyciom.

Zobacz również: W jaki sposób zasiłki z zagranicy są wypłacane w Polsce?

Pierwszeństwo przy wypłacie świadczeń

Pracownik pracujący w którymś z krajów UE, który pozostawił w kraju dzieci i bezrobotną żonę jest uprawniony do świadczeń pobieranych od kraju, w którym jest zatrudniony. W przypadku, gdy żona takiego pracownika podejmie pracę, to do wypłacania świadczenia rodzinnego pierwszeństwo będzie posiadał kraj w którym mieszkają dzieci.

Sumowanie okresów ubezpieczenia

By uzyskać świadczenie w niektórych krajach potrzebny jest odpowiednio długi okres ubezpieczenia. Pracownik posiada możliwość dodania do siebie wszystkich okresów ubezpieczenia jakie przepracował. Może sumować okresy przepracowane w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Wysokość świadczenia

W poszczególnych krajach członkowskich różne są wysokości świadczeń rodzinnych. Jednak pracownicy, którzy mają prawo do świadczeń w więcej niż jednym kraju, nie powinni się martwić, że dostaną mniejszą kwotę niż mogliby otrzymać. W Unii otrzymuje się świadczenie najkorzystniejsze. Jeden kraj wypłaca pracownikowi całą kwotę, a drugi dopłaca różnicę. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.
Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama