reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych. Świadczenie takie zostanie przyznane na podstawie prawa tego państwa, w którym dana osoba jest zatrudniona. Bez znaczenia jest fakt czy rodzina zamieszkuje w kraju czy razem z pracownikiem.

Ubezpieczenie

Świadczenie rodzinne od któregokolwiek z krajów członkowskich może być wypłacane tylko pod warunkiem, że starający się o nie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym.

Uzyskanie świadczenia

Aby otrzymywać świadczenie rodzinne wypłacane przez kraj w którym pracownik jest zatrudniony, pracownik taki musi złożyć wniosek do instytucji właściwej dla tego kraju do wypłacania tego typu świadczeń. Należy wypełnić specjalny formularz E 401.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Przepisy wspólnotowe obejmują osoby które pracują za granicą u kogoś lub prowadzą tam działalność gospodarczą, są emerytami, którzy pracowali zagranicą i mają stamtąd emeryturę, ale mieszkają w innym państwie.

Kumulacja świadczeń

Nie dopuszczalna jest sytuacja pobierania świadczeń rodzinnych od kilku państw. Uniemożliwia to Rozporządzenie Unii Europejskiej zapobiegające takim nadużyciom.

Zobacz również: W jaki sposób zasiłki z zagranicy są wypłacane w Polsce?

Pierwszeństwo przy wypłacie świadczeń

Pracownik pracujący w którymś z krajów UE, który pozostawił w kraju dzieci i bezrobotną żonę jest uprawniony do świadczeń pobieranych od kraju, w którym jest zatrudniony. W przypadku, gdy żona takiego pracownika podejmie pracę, to do wypłacania świadczenia rodzinnego pierwszeństwo będzie posiadał kraj w którym mieszkają dzieci.

Sumowanie okresów ubezpieczenia

By uzyskać świadczenie w niektórych krajach potrzebny jest odpowiednio długi okres ubezpieczenia. Pracownik posiada możliwość dodania do siebie wszystkich okresów ubezpieczenia jakie przepracował. Może sumować okresy przepracowane w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Wysokość świadczenia

W poszczególnych krajach członkowskich różne są wysokości świadczeń rodzinnych. Jednak pracownicy, którzy mają prawo do świadczeń w więcej niż jednym kraju, nie powinni się martwić, że dostaną mniejszą kwotę niż mogliby otrzymać. W Unii otrzymuje się świadczenie najkorzystniejsze. Jeden kraj wypłaca pracownikowi całą kwotę, a drugi dopłaca różnicę. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.
Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama