REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

REKLAMA

Prawo do zasiłku może przysługiwać zarówno matce, jaki i ojcu, którzy sprawują opiekę nad swoim chorym dzieckiem. Co ważne zasiłek opiekuńczy przysługujepod pewnym warunkiem. Jeśli jest inny członek rodziny, który może zająć się dzieckiem rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek przysługuje nawet, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem.

Pani Maria jest macochą dla małej Ewelinki. Dziecko zachorowało, Pani Maria nie wiedziała, czy może skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w związku z tym na zasiłek poszedł jej ojciec. Pani Maria mogła jednak skorzystać z zasiłku, ponieważ za dzieci uważa się dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione lub przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Na jaki czas przysługuje zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przez ściśle określony czas:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem do lat 14, 

2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat.

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewidział specjalny wniosek o zasiłek opiekuńczy. Druk ZUS Z-15 jest drukiem przewidzianym jako wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Do zasiłku należy dołączyć również inne dokumenty: 

1) zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA,

2) oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat,

3) zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników oraz ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem?

Natomiast w przypadku, gdy opieka sprawowana jest w czasie pobytu za granicą, zainteresowany otrzymaniem zasiłku opiekuńczego musi złożyć zaświadczenie zagranicznego lekarza lub zagranicznego zakładu leczniczego przetłumaczone na język polski, które wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, ponadto opatrzone datą wystawienia oraz podpisem. Zaświadczenie musi także zawierać początkową i końcową datę niezdolności do pracy z tytułu opieki.

Zaświadczenie lekarskie należy złożyć w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zobacz również serwis: Zasiłek opiekuńczy

Matka lub ojciec chorego dziecka mogą liczyć na wypłata zasiłku opiekuńczego nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów. Odmowa przyznania zasiłku macierzyńskiego powinna być wydana również w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów. Od decyzji o odmowie prawa do zasiłku opiekuńczego przysługuje odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Na złożenie odwołania przewidziano termin 30 dni, od dnia doręczenia decyzji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA