reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Prawo do zasiłku może przysługiwać zarówno matce, jaki i ojcu, którzy sprawują opiekę nad swoim chorym dzieckiem. Co ważne zasiłek opiekuńczy przysługujepod pewnym warunkiem. Jeśli jest inny członek rodziny, który może zająć się dzieckiem rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek przysługuje nawet, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem.

Pani Maria jest macochą dla małej Ewelinki. Dziecko zachorowało, Pani Maria nie wiedziała, czy może skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w związku z tym na zasiłek poszedł jej ojciec. Pani Maria mogła jednak skorzystać z zasiłku, ponieważ za dzieci uważa się dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione lub przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przez ściśle określony czas:

1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem do lat 14, 

2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewidział specjalny wniosek o zasiłek opiekuńczy. Druk ZUS Z-15 jest drukiem przewidzianym jako wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Do zasiłku należy dołączyć również inne dokumenty: 

1) zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA,

2) oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat,

3) zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników oraz ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem?

Natomiast w przypadku, gdy opieka sprawowana jest w czasie pobytu za granicą, zainteresowany otrzymaniem zasiłku opiekuńczego musi złożyć zaświadczenie zagranicznego lekarza lub zagranicznego zakładu leczniczego przetłumaczone na język polski, które wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, ponadto opatrzone datą wystawienia oraz podpisem. Zaświadczenie musi także zawierać początkową i końcową datę niezdolności do pracy z tytułu opieki.

Zaświadczenie lekarskie należy złożyć w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zobacz również serwis: Zasiłek opiekuńczy

Matka lub ojciec chorego dziecka mogą liczyć na wypłata zasiłku opiekuńczego nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów. Odmowa przyznania zasiłku macierzyńskiego powinna być wydana również w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów. Od decyzji o odmowie prawa do zasiłku opiekuńczego przysługuje odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Na złożenie odwołania przewidziano termin 30 dni, od dnia doręczenia decyzji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama