reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy wykonującemu pracę za obniżonym wynagrodzeniem, w okresie rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wypłaca się pracownikowi, jeśli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.

Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Prawo ustaje również, jeśli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

Zobacz również: Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?

Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje:

• z chwilą zakończenia rehabilitacji i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po upływie dwóch lat od poddania się rehabilitacji,

• jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc,

• jeżeli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja stała się niecelowa, stwierdza to komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia na wniosek zakładu służby zdrowia sprawującego opiekę leczniczo-zapobiegawczą;

• jeżeli pracownik swym postępowaniem uniemożliwia lub utrudnia dalsze prowadzenie rehabilitacji.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do:

emerytury

• renty z tytułu niezdolności do pracy,

• nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Należy zauważyć, że zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko pracownikowi, czyli osobie, która wykonuje swoją pracę na podstawie umowy o pracę. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło nie otrzyma zasiłku wyrównawczego.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 roku w sprawie warunków odbywania rehabilitacji zawodowej uprawniających do zasiłku wyrównawczego oraz szczegółowych zasad przyznawania tego zasiłku (Dz. U. z 1974 Nr 51 poz. 325)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy wykonującemu pracę za obniżonym wynagrodzeniem.
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy wykonującemu pracę za obniżonym wynagrodzeniem.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama