REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczyciel wstrzymał wypłatę odszkodowania? Podpowiadamy co należy zrobić

Jedną z najpopularniejszych nieuczciwych praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli jest wstrzymanie wypłaty odszkodowania. Najczęściej pojawiającymi się problemami są sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania lub zwleka z zamknięciem sprawy. Jakie działania w takiej sytuacji może podjąć poszkodowany?

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

REKLAMA

Prawne podsumowanie października 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu organizacji i funkcjonowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz międzynarodowego postępowania karnego, które weszły w życie w październiku 2012 r., a także ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Jakie korzyści wynikają z leasingu auta?

Z badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK Leasing Ponad wynika, że ponad połowa (54%) leasingobiorców z sektora MŚP decyduje się na leasing ze względu na dodatkowe korzyści wynikające z tej formy finansowania floty. Najczęściej w pakiecie z finansowaniem samochodu firmowego wybierane są ubezpieczenia i karty paliwowe.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Sprzedaż samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się m.in. z konkretnymi prawami i obowiązkami stron takiej transakcji, wynikającymi z prawa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, jakie to prawa i obowiązki.

Zniesienie sądów rejonowych

Minister Sprawiedliwości podpisał 5 października 2012 r. rozporządzenie w sprawie reorganizacji 79 sądów rejonowych.

REKLAMA

Kierowcy oszczędzają na ... OC

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku w I półroczu 2012 r. o 50 procent wzrosła liczba kierowców bez OC, którzy z własnej kieszeni muszą zwracać odszkodowania za spowodowany wypadek. Tak wynika z najnowszego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Prawne podsumowanie września 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie we wrześniu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pojazd zastępczy z polisy OC sprawcy wypadku

W dniu 17 listopada 2011r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozwiał dotychczasowe wątpliwości w wykładni przepisów dotyczących przyznania pojazdu zastępczego dla poszkodowanego, który nie jest przedsiębiorcą, z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku. Dotychczasowe orzeczenia sądów w sprawach odszkodowawczych były niejednolite, co utrudniało poszkodowanym dochodzenie roszczeń z tytułu opłat za pojazd zastępczy.

Prawne podsumowanie sierpnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego przyjęty przez rząd

28 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze, przedłożony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji przyjęty

Rada Ministrów przyjęła 21 sierpnia 2012 r. projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji regulujący zasady usług medialnych na żądanie (VOD).

Minister Sprawiedliwości w sprawie Amber Gold

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku o niezwłoczne przedstawienie wyników wewnętrznego nadzoru nad działalnością administracyjną sądów na obszarze okręgu gdańskiego w sprawach karnych dotyczących obecnego prezesa spółki Amber Gold.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma w Polsce charakter obowiązkowy. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie poszkodowanemu dochodzenia odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że do naprawienia szkody będzie zobowiązany zarówno ubezpieczyciel – w zakresie polisy OC – jak i sprawca – z uwagi na nałożony środek karny.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Ubezpieczenie Cargo - kiedy zawierać?

Klienci zlecając dostawę przesyłki, często zadają pytanie - czy warto ubezpieczać? Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo wysokie.

Ubezpieczenie OC nie zwalnia przedsiębiorcy z dbałości o jakość usług

Szereg czynników, wśród których wskazać należy przede wszystkim wzrost świadomości potencjalnych ryzyk - zarówno po stronie ubezpieczonych, jak i ewentualnych poszkodowanych - sprawił, że zawieranie umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest obecnie powszechne.

Prawne podsumowanie czerwca 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Ubezpieczenie samochodu – składki są kosztem podatkowym

Jeżeli w umowie ubezpieczenia samochodu osobowego określona jest wartość pojazdu, wówczas składki obliczane w oparciu o ten parametr, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Prawne podsumowanie kwietnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zanieczyszczający płaci - nowe zasady gospodarowania odpadami

Zgodnie z propozycjami rządu to producenci powinni ponosić większe koszty postępowania z odpadami. Nowe przepisy mają wpłynąć na ochronę środowiska.

Międzynarodowy Dzień Praw Autorskich

23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto, obchodzone od 1996 roku, organizowane jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej.

Odpowiedzialność brokera ubezpieczeniowego

Zastanawiasz się nad uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są granice odpowiedzialności brokera oraz jak kontrolowana jest jego praca.

Broker ubezpieczeniowy - prawa i obowiązki

Zdobądź zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej. Dowiedz się jakie są prawa i obowiązki brokera ubezpieczeniowego.

Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej – warunki i wymagane dokumenty

W jaki sposób uzyskać zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są warunki dla kandydatów oraz jakie dokumenty należy złożyć.

Prawne podsumowanie marca 2012

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w marcu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego.

Postępowanie likwidacyjne - prawa i obowiązki stron

Poza licznymi obowiązkami nałożonymi na ubezpieczycieli prowadzących tzw. postępowania likwidacyjne, również osoba występująca z roszczeniem o wypłatę odszkodowania zobowiązana jest do podjęcia działań, które umożliwią ustalenie zasadności zgłoszonych roszczeń oraz określenie wysokości należnego świadczenia.

Nowe przepisy w zakresie skarg i wniosków dotyczących działania sądów powszechnych

W dniu 28 marca 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 203, poz. 1192; dalej „nowelizacja”), która wprowadziła wiele zmian w zakresie organizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Z punktu widzenia każdego z nas ważną zmianą, która zostanie wprowadzona przez nowelizację będzie uregulowanie trybu postępowania w sprawach rozpatrywania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych, dlatego tym zmianom poświęcimy niniejszą publikację.

Trwa żałoba narodowa

Prezydent w niedzielę pojawił się na miejscu katastrofy kolejowej niedaleko Szczekocin. W wypadku, do którego doszło w sobotę zginęło 16 osób.

Ubezpieczenie OC 2012

Od 11 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pojazdów. Mimo, że wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC, większość zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o OC jest z korzyścią dla kierowców.

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC

Od 11 lutego 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe zasady zlikwidują problem tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Dotyczyć to będzie jednak umów zawartych po 11 lutego.

Nowe regulacje dotyczące OC za samochód

11 lutego 2012 roku wchodzi w życie nowelizacja ubezpieczeń obowiązkowych. Będzie miała ona znaczenie dla posiadaczy samochodów – kierowca będzie lepiej chroniony podczas trwania umowy OC na samochód. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Jakie świadczenia poszkodowanego pokrywa OC sprawcy?

Sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody, może otrzymać od swojego ubezpieczyciela zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego – tak uznał Sąd Najwyższy.

Spółka płaci składkę na OC – członkowie zarządu mają przychód

Opłacenie składki w części przypadającej na poszczególnych członków zarządu stanowić będzie u tych osób przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, a wartość tego nieodpłatnego świadczenia ustalić należy zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 tej ustawy, w wysokości wartości składki, którą opłaci Spółka (w części przypadającej na każdego ubezpieczonego).

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Prezydent podpisze znowelizowaną ustawę refundacyjną

Prezydent uważa znowelizowaną ustawę refundacyjną za "absolutnie pilną" i korzystną dla pacjentów.

Nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra

Zdaniem rządu wprowadzenie nowego podatku od wydobycia miedzi i srebra jest konieczne ze względu na znacznie niższy niż w innych krajach udział naszego państwa w zyskach z wydobycia.

Kto powinien odśnieżyć chodnik obok nieruchomości?

Śnieg, zalegający na chodniku przy prywatnych nieruchomościach, z reguły jest problemem właścicieli. Kiedy jednak osoba, dysponująca nieruchomością, zostanie zwolniona z usuwania śniegu? W jaki sposób zarządzający nieruchomościami mogą uniknąć odpowiedzialności cywilno-prawnej od wypadku na chodniku?

Jaki zakres ubezpieczenia firmowego?

Pracodawca ponosi w określonych sytuacjach odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników oraz przez podwykonawców. Czy szkody te mogą być naprawione z ubezpieczenia pracodawcy?

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2012 roku

W 2012 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia: OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz budynków rolniczych. Nowe przepisy dotyczą opłat za brak OC począwszy od roku kontroli rozpoczynającego się 1 stycznia 2012 r.

Najważniejsze zmiany w prawie 2011 r. - cz. 3

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy końcowe miejsca w naszym rankingu.

Ubezpieczenia obowiązkowe

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni.

Ubezpieczenia obowiązkowe

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni.

REKLAMA