Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Omega Kancelarie Prawne - ogólnopolska sieć kancelarii prawnych
Ścieżka rowerowa.
Ścieżka rowerowa.
Kross
Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

Z roku na rok wzrasta liczba rowerzystów w Polsce. Budują się też ścieżki rowerowe. Niestety z przeprowadzonych wizji lokalnych wynika, że większość z nich nie spełnia standardów użytkowania. Ten fakt oraz nieświadomość rowerzystów na temat ubezpieczeń sprawiają, że wypadki z udziałem mogą ich naprawdę sporo kosztować.

Wpływ nowelizacji na ruch rowerowy

W 2011 roku została wprowadzona nowelizacja do ruchu rowerowego, która m.in. porządkuje zasady pierwszeństwa na przejazdach dla rowerzystów oraz zgodę na wyprzedzanie przez rowery z prawej strony także na drogach jednopasmowych w danym kierunku. Początkowo powstała obawa, że zmiana w prawie spowoduje wzrost wypadków z udziałem rowerzystów.

Statystyki pokazały jednak, że był to strach nieuzasadniony. Z badań przeprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynika, że liczba wypadków utrzymała się prawie na tym samym poziomie, minimalny wzrost wynika zaś bardziej z warunków pogodowych niż wprowadzonej w życie nowelizacji (patrz Tabelka 1).

Tabela 1 Liczba kolizji i wypadków drogowych z udziałem rowerzystów (źródło: raport GDDKiA)

Nadal największa liczba wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce na jezdni. Jednak równocześnie zaobserwowano znaczny wzrost liczby wypadków na ścieżkach rowerowych – ponad dwukrotny. Jest to najprawdopodobniej efektem wzrostu liczby osób korzystających z tego środka transportu, ale przede wszystkim ze słabej jakości dróg rowerowych.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Najczęstsze rodzaje wypadków

Badania GDDKiA potwierdzają, że najczęściej dochodzi do zderzeń bocznych, a znacznie mniej tylnych czy czołowych. W wypadkach rowerowych z udziałem innych pojazdów biorą udział zazwyczaj samochody osobowe (2011 – 9390), najrzadziej pociągi (1). Również zderzenia z pieszymi są stosunkowo rzadkie – w 2011 roku odnotowano ich zaledwie 337. Potwierdziła się także prawda, że w wypadkach z udziałem rowerzysty najczęściej poszkodowanym jest on sam, mimo że rzadziej występuje jako osoba winna całego zdarzenia. Badania wykazały, że rowerzyści stanowią niecałe 44% sprawców bądź też współsprawców wypadków (patrz Tabelka 2).

Tabela 2 Rola rowerzystów w wypadkach drogowych (źródło: raport GDDKiA)

Statystki przemawiają za rowerzystami, jeżdżą coraz ostrożniej w porównaniu do lat poprzednich. Nie zmienia to jednak faktu, że są narażeni na bardzo poważne konsekwencje wynikające ze zderzenia z człowiekiem albo innym pojazdem. Prawdziwą plagą wśród użytkowników rowerów jest brak polis ubezpieczeniowych. To, co jest całkowicie normalne w Holandii czy Niemczech, nadal jest nowością w Polsce. Podstawą dla każdego rowerzysty powinno stać się wykupienie OC. To koszt najczęściej kilkudziesięciu złotych rocznie, ale za to jak przydatny. OC pokryje uszkodzenie samochodu, który ucierpiał w wyniku zderzenia z rowerem czy też koszty leczenia przechodnia. Podsumowując – odszkodowanie będzie pokrywane nie z kieszeni rowerzysty, ale z OC – komentuje Jarosław Panasiuk z Omega Kancelarie Prawne.

Zobacz także: Jakie świadczenia poszkodowanego pokrywa OC sprawcy?

Ubezpieczenia dla rowerzystów

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Może to powodować bardzo przykre konsekwencje pod postacią wysokich odszkodowań na rzecz pokrzywdzonego – kierowcy innego pojazdu bądź też przechodnia. Mówimy tutaj o naprawdę wysokich kwotach, gdyż mogą one w niektórych przypadkach sięgać nawet 100 tysięcy złotych – komentuje specjalista z Omega Kancelarie Prawne.

Ostatnio popularne jest oznaczanie rowerów, co ułatwia ich odnalezienie po kradzieży. Jednak samych ofert ubezpieczeń nie ma zbyt wiele na naszym rynku. Te zaś, które są, nie cieszą się zbyt wielką popularnością wśród rowerzystów. Wykupienie OC jest bardzo przydatne, gdyż może uratować nas przed płaceniem wysokich odszkodowań. Dlatego warto byłoby szerzej poruszać ten problem. Rowerzyści w naszym kraju powinni też stać się bardziej odpowiedzialni, z pewnością tylko zyskają na tym.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
  Gdzie wykorzystać bon turystyczny – to częste pytanie nad którym zastanawiają się rodzice pociech korzystających z rozpoczętych wakacji.
  Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?
  Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.
  Posiadanie konopi a prawo - Polska, Europa, Świat
  Aktualna sytuacja prawna konopi na świecie jest bardzo zróżnicowana – podczas gdy jedne państwa dążą do jej legalizacji, inne wciąż zaostrzają kary za posiadanie nawet śladowych ilości suszu. W Polsce procesy legalizacyjne nabrały rozpędu zwłaszcza w ostatnich latach. Dzieje się tak dzięki pojawiającym się postępowym projektom ustaw i popularyzacji świadomego podejścia do kwestii konopi – co niezwykle cenne – także tej medycznej.
  ZUS: wnioski o "Dobry start" obejmują już ponad 670 tys. dzieci
  Do tej pory rodzice złożyli blisko 470 tys. wniosków o "Dobry start", które obejmują ponad 670 tys. dzieci – poinformował PAP w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie z programu można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
  Walka o odtajnienie oświadczeń sędziów TK trwa
  Prezes trybunału, jeżeli nie chce ujawnić oświadczeń majątkowych sędziów TK, musi to zrobić w drodze decyzji – uznał sąd administracyjny. A to otworzy drogę do jej weryfikacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.