REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona praw konsumentów, Energia elektryczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.

Do 1 października 2017 r. przedsiębiorcy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Obowiązek ten wynika z ustawy o efektywności energetycznej. W przeciwnym razie zostaną ukarani karą pieniężną.

Do 2025 roku nastąpi wyraźna elektryfikacja polskiego transportu?

Do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych - tak zakłada Plan Rozwoju Elektromobilności, przygotowany przez Ministerstwo Energii.

Zwolnienie z akcyzy w zakresie energii elektrycznej

Zwolnieniu z podatku akcyzowego podlega zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji cementu. Dotyczy to jednak tylko procesów, w których następuje przemiana fizykochemiczna minerałów w określony produkt.

REKLAMA

Sprzedaż towaru przez internet

Kupując przedmioty w internecie, zwłaszcza telefony trzeba zwrócić uwagę, czy towar oferuje faktyczny sprzedawca, czy polski pośrednik, a rzeczywistym sprzedawcą nie jest np. chińska hurtownia. W tym ostatnim wypadku będzie trudno wyegzekwować prawa konsumenta - przestrzega UOKiK.

Nowy Opel Ampera - krótkie ładowanie i duży zasięg!

Największym problemem aut elektrycznych jest ich niski zasięg. Nowa Ampera może jednak pokonać na jednym ładowaniu dystans ponad 500 km. Co równie istotne, w zaledwie 30 minut można naładować jej baterie na tyle mocno, by auto pokonało nawet 150 km.

Audyty energetyczne obowiązkowe dla dużych firm od 1 października 2016 r.

Z ustawy o efektywności energetycznej wynika obowiązek wykonania przez duże przedsiębiorstwa audytów energetycznych. Ustawa wchodzi w życie 1 października 2016 r. Dzięki temu firmy dowiedzą się o zużyciu i możliwych oszczędnościach w zakresie energii elektrycznej. Raport z audytu może być objęty kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki.

Realizacja obowiązku OZE w 2016 oraz 2017 roku

Nowelizacja ustawy o OZE z dnia 22 czerwca 2016 roku wprowadziła zmiany związane z realizacją zielonego obowiązku OZE, polegającego na uzyskiwaniu i przedstawianiu do umorzenia świadectw pochodzenia. Przepisy regulują również realizację obowiązku za rok 2016 oraz 2017.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje skorzystania z upadłości konsumenckiej

Wprowadzenie instytucji upadłości konsumenckiej dało możliwość przeprowadzenia postępowania upadłościowego, stwarzającego osobom fizycznym szansę na dalsze życie "bez obciążeń", czego konsekwencją jest zwolnienie niewypłacalnego dłużnika z zobowiązań.

Nowelizacja prawa energetycznego podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa energetycznego i kilku innych ustaw dotyczących rynku paliw płynnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe rozwiązania mają m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa i ułatwić walkę z szarą strefą.

Uwaga na fałszywe faktury za prąd!

eFaktura za energię elektryczną (numer...) - tak wygląda tytuł maila zawierający niebezpieczny wirus. W wiadomości pojawia się informacja, że jest to eFaktura wystawiona przez PGE Polską Grupę Energetyczną.

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Spółki energetyczne pod nadzorem Ministerstwa Energii

Zgodnie z ustawą o działach administracji rządkowej z 11 lutego 2016 r. spółki: Enea, Energa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia trafiły pod nadzór Ministerstwa Energii.

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ochrona praw konsumenta

Od grudnia 2014 r. w Polsce funkcjonują nowe regulacje skupione na prawach konsumenta. Gwarantują one otrzymywanie od przedsiębiorcy, przed zawarciem umowy, wyczerpujących informacji istotnych dla zabezpieczenia istotnych interesów konsumenta (m.in. o prawie i terminie na odstąpienie od umowy czy procedurze rozpatrywania reklamacji). Przepisy te ułatwiają także konsumentowi zorientowanie się, jeszcze przed zawarciem umowy, jakie koszty rzeczywiście będzie musiał ponieść w związku z jej zawarciem.

Ograniczenia dostaw energii dla przemysłu od 11 sierpnia

Od 11 sierpnia 2015 r. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe) - stanowi rozporządzenie wydane przez rząd w tym samym dniu.

Koniec nadużyć na rynku energii. Sejm uchwalił nowe prawo energetyczne

W myśl nowelizacji prawa energetycznego, za próby manipulacji na rynku energetycznym będą groziły wysokie kary pieniężne, m.in. za nieprzekazywanie ACER lub prezesowi URE informacji o zawieranych transakcjach na hurtowym rynku energii, a także za przekazywanie danych niepełnych lub nieprawdziwych. Karę ma wyznaczać prezes URE w wysokości od 10 tys. do 1 mln zł.

Nowe prawo energetyczne

Prezydent RP podpisał nowelizację prawa energetycznego, zgodnie z którym gminy będą zwolnione z części finansowania oświetlenia dróg krajowych i ekspresowych.

Rząd zaopiniuje projekt dotyczący farm wiatrowych

Farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy. Głównym celem projektu ustawy jest opracowanie rozwiązań prawnych regulujących kwestie budowy farm wiatrowych na terenie Polski, uwzględniających m.in. udział obywateli w decydowaniu, gdzie powstaną wiatraki. We wtorek 9 czerwca 2015 r. projekt ustawy ma zaopiniować rząd.

Zmiany na rynku energii i gazu

Rada Ministrów 2 czerwca 2015 r. przyjęła nowelizację ustawy - Prawo energetyczne, dzięki której hurtowy rynek energii stanie się bardziej przejrzysty.

Uszkodzenie przesyłki a zwrot towaru – nowe niedozwolone klauzule

W przypadku uszkodzenia przesyłki, sprzedawca nie może odmówić zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru, orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ostatnim czasie wprowadzono nowe niedozwolone klauzule w obrocie konsumenckim.

Umowy energetyczne jako szantaż korporacyjny

Rosnący konflikt głównego eksportera energii, zależność od importu surowców energetycznych, wzrost cen energii oraz wysokie kary umowne to główne wyzwania, podmiotów świadczących energię.

Samochody zasilą mieszkania

Przyszłość smart city? Dwukierunkowa wymiana energii elektrycznej pomiędzy samochodami a infrastrukturą. W skrócie: chodzi o możliwość wykorzystania prądu zgromadzonego w akumulatorach auta do zasilnia np. mieszkania.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Ustawa pozwoli uzyskać do 2020 r. 15 proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Upadłość konsumencka – nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej wchodzą w życie 31 grudnia 2014 r. (środa). Przepisy zmieniają ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze, w zakresie postępowania upadłościowego osób nieprowadzących działalności gospodarczej, tj. upadłości konsumenckiej.

Korzyści dla konsumentów w 2015 r.

Podstawowe korzyści dla konsumentów w 2015 roku to: prawo do wyczerpującej informacji, wydłużenie terminu odstąpienia od umowy oraz przywrócenie stosowania kodeksu cywilnego do gwarancji konsumenckiej. Jakie inne korzyści wprowadza od 25 grudnia 2014 r. ustawa o prawach konsumenta?

Zwrot przecenionego towaru

Możliwość zwrotu przecenionego towaru, kupionego na wyprzedaży w sklepie stacjonarnym zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Przeceniony towar podlega jednak, w ciągu dwóch lat, reklamacji. Czy możliwy jest zwrot przecenionego towaru kupionego przez Internet?

Zwrot towaru kupionego online

Na zwrot towaru kupionego online konsumenci mają – zgodnie z nową ustawą o prawach konsumenta, która weszła w życie 25 grudnia 2014 – 14 dni od momentu otrzymania towaru. Jakie inne zmiany wprowadziła ustawa?

Ile kosztują Święta Bożego Narodzenia 2014?

Święta Bożego Narodzenia 2014 mają kosztować konsumentów znacznie mnie niż te w ubiegłym roku. Ceny niektórych produktów spożywczych są bowiem nawet o połowę niższe niż rok temu. Taniej kupimy m.in.: jabłka, kapustę, mięso wieprzowe oraz cukier.

Termin złożenia reklamacji konsumenckiej

Jednym z praw przysługujących konsumentom jest reklamacja wadliwego towaru na podstawie rękojmi, przewidzianej w art. 5561 i 5563 kodeksu cywilnego. Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje wad towarów, tj. fizyczne i prawne. W jakim terminie można złożyć reklamację?

Kto oferuje najtańszy prąd w 2015 roku? - RANKING

Już 1 stycznia 2015 r. wzrosną ceny prądu. Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nowe taryfy. Sposobem na uchronienie domowego budżetu przed wyższymi opłatami, a nawet na obniżenie rachunków, jest zmiana firmy dostarczającej prąd. Który dostawca energii oferuje obecnie najniższe ceny?

Odstąpienie od umowy – WZÓR

Wzór formularza odstąpienia od umowy zawartej na odległość został umieszczony w formie załącznika w ustawie o prawach konsumenta. Od 25 grudnia 2014 roku konsumenci będą mogli posługiwać się ustawowym wzorem odstąpienia albo tym, samodzielnie zredagowanym.

Etykiety produktów spożywczych - nowe przepisy

Etykiety produktów żywnościowych powinny - od 13 grudnia 2014 roku, tj. od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących etykiet - zawierać wyraźną informację m.in. o alergenach czy dacie zamrożenia żywności. Jakie inne informacje znajdziemy na etykiecie towarów spożywczych?

Zwrot niechcianego prezentu

Już 25 grudnia 2014 roku wejdą w życie istotne zmiany przepisów prawa konsumenckiego. Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swych praw. Czy po zmianach, dotyczących m.in. wydłużenia terminu zwrotu towaru zakupionego w sklepie internetowym, łatwiej będzie zwrócić niechciany prezent świąteczny?

Jak kupić prezent przez Internet?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych form kupowania prezentów, takich jak zakupy przez Internet czy telefon. W kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić prezent przez Internet.

Sprzedaż na pokazach (poza lokalem przedsiębiorcy)

Sprzedaż towarów podczas pokazów organizowanych najczęściej w restauracjach czy hotelach to przykład umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy. Konsumenci, którzy kupują od akwizytorów i na pokazach są objęci szczególną ochroną. Jakie dodatkowe prawa im przysługują?

Czy umowa przez telefon jest ważna?

Umowa zawarta przez telefon jest ważna jedynie wtedy, gdy jej treść zostanie potwierdzona na trwałym nośniku, np. mailowo lub w formie tradycyjnego listu. Liczne zmiany w sprzedaży telefonicznej oraz w zasadach zawierania umów na odległość (przez telefon) zostaną wprowadzone na gruncie ustawy o prawach konsumenta, która wchodzi w życie 25 grudnia 2014 roku.

Zwrot nietrafionego prezentu

Zwrot nietrafionego prezentu to coraz częstszy problem w okresie po Świętach Bożego Narodzenia. Mimo bardzo szerokiej oferty handlowej trudno odpowiedzieć na potrzeby obdarowanego i trafić w jego gust. Jak zgodnie z prawem i skutecznie zwrócić prezent świąteczny, z którego nie jesteśmy zadowoleni?

Reklamacja towaru kupionego na bazarze

Reklamacja towaru kupionego na bazarze, mimo braku paragonu, jest możliwa. Zdaniem ekspertów UOKIK klientom targowisk przysługują takie same prawa jak tym kupującym w sklepach. Jak zatem przebiega reklamacja towaru zakupionego na bazarze?

Deweloperzy postulują wprowadzenie zerowej stawki VAT na domy

Polski Związek Firm Deweloperskich postuluje wprowadzenie zerowej stawki VAT na domy i mieszkania niskoenergetyczne. Zgodnie z unijnymi regulacjami wszystkie nowo wybudowane budynki powinny być energooszczędne. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać do 2021 r.

Zwrot towaru a brak opakowania

Zwrot towaru jest możliwy także mimo braku oryginalnego i nienaruszonego opakowania – na takim stanowisku stanął w dniu 17 listopada 2014 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsument nie traci prawa do zwrotu towaru poprzez rozpakowanie i sprawdzenie go.

Zasady konkursów sms – wyrok sądu

Zasady konkursów sms stanowiły przedmiot prac Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędziowie stwierdzili, że nieprecyzyjne zasady takich konkursów stanowią praktykę niezgodną z prawem. Gwarancja udziału w konkursie sms nie może być traktowana równoznacznie z gwarancją otrzymania nagrody.

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?

"Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?" to pytanie, na które odpowiedzieć ma społeczna kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Wspólne działania siedmiu instytucji publicznych m.in.: Narodowego Banku Polskiego, Policji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej bezpiecznego zaciągania pożyczek.

Zgoda na marketing bezpośredni

Od każdego konsumenta wymagana jest zgoda na marketing bezpośredni, czyli na przetwarzanie danych osobowych i przesłanie informacji handlowej drogą elektroniczną. Czy zgoda na marketing bezpośredni konieczna jest również przy propozycji zawarcia umowy przez telefon?

Prawa konsumenta – 25 grudnia 2014

W związku ze zmianami w prawach konsumenta, które 25 grudnia 2014 roku wejdą w życie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował specjalną stronę internetową prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Serwis pomoże przygotować się do zmian w prawach konsumenta.

Serwis prawakonsumenta.uokik.gov.pl

Serwis prawakonsumenta.uokik.gov.pl to specjalna strona internetowa, która ma na celu przybliżenie zmian w ustawie o prawach konsumenta. Serwis pomoże przygotować się do zmian prawnych dotyczących m.in..: zakupów przez Internet oraz poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zmiany w przepisach o upadłości konsumenckiej od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązywać będzie ustawa nowelizująca przepisy prawa upadłościowego i naprawczego. Zasadnicza zmiana wynikająca z nowych przepisów będzie polegała na uproszczeniu procedur tzw. upadłości konsumenckiej, czyli możliwości umorzenia zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Negocjowanie ceny energii przez przedsiębiorców

Obecnie każdy przedsiębiorca ma możliwość wybrania sprzedawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego. Rosnąca konkurencja na rynku daje coraz większe możliwości negocjacji ze sprzedawcami w kwestii warunków oferty.

Polisolokaty - działania UOKiK

Polisolokaty – skomplikowane produkty finansowe oraz prawa i obowiązki stron umów ich dotyczących stanowią przedmiot działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wydał 4 decyzje administracyjne, prowadzi 24 postępowania, przygotował także propozycje zmian regulacyjnych dot. polisolokat.

Zakupy u akwizytora

Zakupy u akwizytora to łatwy i korzystny sposób zawierania umów. Warunkiem korzystnej transakcji jest znajomość swoich praw ze strony konsumenta oraz ich respektowanie – ze strony przedsiębiorcy. Jak zgodnie z prawem dokonać zakupu u akwizytora?

REKLAMA