reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.

Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.

Do 1 października 2017 r. przedsiębiorcy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Obowiązek ten wynika z ustawy o efektywności energetycznej. W przeciwnym razie zostaną ukarani karą pieniężną.

Kto musi przeprowadzić audyt?

Na początku zaznaczyć należy, iż obowiązek przeprowadzenie audytu nie spoczywa na wszystkich polskich przedsiębiorcach. Zgodnie z art. 36 ustawy o efektywności energetycznej każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy musi przeprowadzić co 4 lata audyt energetyczny. W rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia firmowe

Mikroprzedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Mały przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Średni przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

W związku z powyższym obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego dotyczy przedsiębiorcy, który w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał więcej niż 250 pracowników, miał roczny obrót netto wyższy niż 50 mln euro, a suma aktywów bilansów na koniec jednego z tych lat przekroczyła równowartość 43 mln euro.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama