REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Chojnowska
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Umowa o wykonanie prac remontowych

Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 kodeksu cywilnego strony mają prawo kształtować stosunek prawny wedle swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy

REKLAMA

Zazwyczaj korzystamy z powyższego prawa i umowy dotyczące codziennych aspektów życia zawieramy w formie ustanej. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku ustalania warunków z ekipą remontową w sprawie wykonania prac remontowych w mieszkaniu. Jeśli umowa o wykonanie prac remontowych została ustalona tylko ustnie należy zachować wszelkie kwity, rachunki oraz faktury, które stanowią dowód pokrytych kosztów.

Pisemna jak i ustna umowa o wykonanie prac remontowych najczęściej określa zobowiązanie do wykonania określonych prac wykończeniowych we wskazanym terminie (od do) w zamian za wynagrodzenie (ustalone z góry). Może określać również wysokość zaliczki, która zostanie wypłacona wykonawcy na początku oraz wysokość kary umownej w razie wadliwego lub nieterminowego wykonania prac remontowych.

Choć powyżej opisana umowa w języku potocznym określana jest umową o wykonanie prac remontowych zgodnie z literą prawa stanowi umowę o dzieło (art. 627 i dalsze k.c.). Należy pamiętać, iż każda umowa, która zawiera w treści element przedmiotowo istotny tj. określenie rezultatu, dzieła (np. wykonie prac remontowych w terminie) za określone z góry wynagrodzenie, stanowi  umowę o dzieło zgodnie z k.c., niezależnie od faktycznej nazwy zawieranej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie z umowy o dzieło

REKLAMA

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (np. ekipa remontowa) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. pomalowania ścian), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa rezultatu. W sytuacji, kiedy usługa jest wykonana w sposób nienależyty, mamy do czynienia z wadami dzieła.

Na podstawie art. 635 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. W takiej sytuacji należy wystosować do przyjmującego zamówienie pisemne odstąpienie od umowy podając w nim podstawę prawną i stan faktyczny.

Na podstawie art. 636 § 1 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje  dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Korzystając z tego roszczenia w pierwszej kolejności należy wystosować do przyjmujące zamówienie pisemne wezwanie do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu termin np. trzydniowy. Jeżeli przyjmujący zamówienie nie ustosunkuje się do terminu należy w dalszej kolejności skierować do niego pisemne odstąpienie od umowy bądź pisemną informację o powierzeniu dalszego wykonania dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zobacz też: Prawa konsumenta

Zgodnie z wyrokiem SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15 „przykładem sytuacji wykonywania dzieła w sposób sprzeczny z umową jest wykonywanie prac przez osoby trzecie, wbrew zapisanemu w umowie osobistego wykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie”.

Jeżeli już po zakończeniu remontu stwierdziliśmy, że dzieło ma wady fizyczne przysługuje nam roszczenie z art. 638 § 1 w związku z  art. 560 k.c. W takiej sytuacji zamawiający może złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni dzieło wadliwe na wolne od wad albo wadę usunie. Powyższe oświadczenie w formie pisemnej, powinno zawierać również termin do usunięcia wskazanych wad.

Wada fizyczna występuje, gdy dzieło:
- nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony;
- nie ma właściwości, o których istnieniu przyjmujący zamówienie zapewnił zamawiającego;
- zostało zamawiającemu wydane w stanie niezupełnym.

Należy podkreślić, iż roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Odszkodowanie

Osoba, która poniosła szkodę z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy o dzieło przez ekipę remontową, może domagać się odszkodowania. Podstawą dochodzenia roszczeń jest wykazanie w pozwie o odszkodowanie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym wykonaniem umowy o dzieło z winy przyjmującego zamówienie a powstałą szkodą.

Poszkodowany (zamawiający) jest uprawniony do wyboru formy odszkodowania. Ma dwie opcje - przywrócenie do stanu poprzedniego bądź zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe lub pociągałoby za sobą nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia pieniężnego.

Zobacz serwis: Reklamacje

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
  2. Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA