REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja towaru kupionego na bazarze

Aleksandra Pajewska
Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia
Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reklamacja towaru kupionego na bazarze, mimo braku paragonu, jest możliwa. Zdaniem ekspertów UOKIK klientom targowisk przysługują takie same prawa jak tym kupującym w sklepach. Jak zatem przebiega reklamacja towaru zakupionego na bazarze?

Większość sprzedawców na bazarach sumuje wartość zakupów na kalkulatorach albo w pamięci. Kasa fiskalna to na takich targowiskach prawdziwa ciekawostka. Handlujący nie wydają też żadnego potwierdzenia transakcji (paragonu). Jak w takiej sytuacji domagać się przysługujących konsumentowi praw, np. prawa do reklamacji towaru niezgodnego z umową, np. nieświeżej żywności?

REKLAMA

Zobacz również: Zwrot towaru a brak opakowania

Paragon podstawą reklamacji?

REKLAMA

Paragon jest dokumentem księgowym, potwierdzeniem fiskalnym transakcji handlowej oraz faktu, że został naliczony podatek oraz, że trafi on do Skarbu Państwa (nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy). Dokumentuje również zawarcie umowy sprzedaży. Nie jest jednak świadczeniem ze strony sprzedawcy.

Paragon nie jest koniecznym warunkiem złożenia reklamacji! Wystarczy jakikolwiek dowód potwierdzający zakup (wyciąg z karty płatniczej lub zeznania świadka transakcji). W praktyce chodzi o to by udowodnić fakt dokonania zakupu u konkretnego sprzedawcy.

Paragon - dowód zakupu powinien nam wydać każdy przedsiębiorca - na wyprzedaży, na bazarze, w restauracji, na stoisku z pamiątkami, także w Internecie. Konsument ma prawo egzekwować swoje prawa niezależnie od miejsca czy okoliczności, w jakich dokonał zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Reklamacja na bazarze a brak paragonu

Konsumenci dokonujący zakupów na bazarze, a te ciągle cieszą się popularnością zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie otrzymuje żadnego potwierdzenia dokonanej transakcji: paragonu, tym bardziej faktury. Nie stanowi to jednak przeszkody dla skutecznego dochodzenia swoich prawa. Klient bazarowego straganu może w inny sposób próbować udowodnić zakup towaru właśnie w tym, konkretnym miejscu. Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z pomocy innej osoby, która była obecna przy zakupie. Mama, sąsiadka, przyjaciółka, itp. może być świadkiem transakcji handlowej.

Klient na bazarze ma – zdaniem Pawła Ratyńskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (UOKIK) - takie same prawa jak kupujący w sklepie.

Czy towar zakupiony na bazarze podlega reklamacji?

Oddanie do reklamacji towaru zakupionego na bazarze jest możliwe zarówno, gdy chodzi o produkty spożywcze jak i np. o odzież. Powyższe zasady dotyczą wszelkich targowisk (bazarów, targów, rynków, hal targowych, domów kupieckich czy odpustów).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna na bazarze

Czy zatem sprzedawcy świadczący swoje usługi na bazarze powinni zainstalować kasy fiskalne? Z pewnością pozwoliłoby to na uniknięcie wielu wątpliwości wynikających z faktu nieposiadania dowodu transakcji – paragonu. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym kasy fiskalne powinni zainstalować wszyscy ci przedsiębiorcy, których roczny dochód przekracza dwadzieścia tysięcy złotych. Zdaniem rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów jest to „bardzo niski próg, więc kasy fiskalne powinny być dość powszechne”. Osoby niewywiązujące się z obowiązku instalowania kas fiskalnych narażają się na ryzyko poniesienia negatywnych konsekwencji finansowych (tj. wysokich kary nakładanych w drodze mandatów karnych). Niestety – jak wynika z powszechnej praktyki - zjawisko nieinstalowania kas fiskalnych na bazarach i innych targowiskach, a tym samym - niewydawania paragonów są bardzo popularne.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA