reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Zwrot i wymiana > Reklamacja towaru kupionego na bazarze

Reklamacja towaru kupionego na bazarze

Reklamacja towaru kupionego na bazarze, mimo braku paragonu, jest możliwa. Zdaniem ekspertów UOKIK klientom targowisk przysługują takie same prawa jak tym kupującym w sklepach. Jak zatem przebiega reklamacja towaru zakupionego na bazarze?

Większość sprzedawców na bazarach sumuje wartość zakupów na kalkulatorach albo w pamięci. Kasa fiskalna to na takich targowiskach prawdziwa ciekawostka. Handlujący nie wydają też żadnego potwierdzenia transakcji (paragonu). Jak w takiej sytuacji domagać się przysługujących konsumentowi praw, np. prawa do reklamacji towaru niezgodnego z umową, np. nieświeżej żywności?

Zobacz również: Zwrot towaru a brak opakowania

Paragon podstawą reklamacji?

Paragon jest dokumentem księgowym, potwierdzeniem fiskalnym transakcji handlowej oraz faktu, że został naliczony podatek oraz, że trafi on do Skarbu Państwa (nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy). Dokumentuje również zawarcie umowy sprzedaży. Nie jest jednak świadczeniem ze strony sprzedawcy.

Paragon nie jest koniecznym warunkiem złożenia reklamacji! Wystarczy jakikolwiek dowód potwierdzający zakup (wyciąg z karty płatniczej lub zeznania świadka transakcji). W praktyce chodzi o to by udowodnić fakt dokonania zakupu u konkretnego sprzedawcy.

Paragon - dowód zakupu powinien nam wydać każdy przedsiębiorca - na wyprzedaży, na bazarze, w restauracji, na stoisku z pamiątkami, także w Internecie. Konsument ma prawo egzekwować swoje prawa niezależnie od miejsca czy okoliczności, w jakich dokonał zakupu.

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Reklamacja na bazarze a brak paragonu

Konsumenci dokonujący zakupów na bazarze, a te ciągle cieszą się popularnością zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie otrzymuje żadnego potwierdzenia dokonanej transakcji: paragonu, tym bardziej faktury. Nie stanowi to jednak przeszkody dla skutecznego dochodzenia swoich prawa. Klient bazarowego straganu może w inny sposób próbować udowodnić zakup towaru właśnie w tym, konkretnym miejscu. Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z pomocy innej osoby, która była obecna przy zakupie. Mama, sąsiadka, przyjaciółka, itp. może być świadkiem transakcji handlowej.

Klient na bazarze ma – zdaniem Pawła Ratyńskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (UOKIK) - takie same prawa jak kupujący w sklepie.

Czy towar zakupiony na bazarze podlega reklamacji?

Oddanie do reklamacji towaru zakupionego na bazarze jest możliwe zarówno, gdy chodzi o produkty spożywcze jak i np. o odzież. Powyższe zasady dotyczą wszelkich targowisk (bazarów, targów, rynków, hal targowych, domów kupieckich czy odpustów).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna na bazarze

Czy zatem sprzedawcy świadczący swoje usługi na bazarze powinni zainstalować kasy fiskalne? Z pewnością pozwoliłoby to na uniknięcie wielu wątpliwości wynikających z faktu nieposiadania dowodu transakcji – paragonu. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym kasy fiskalne powinni zainstalować wszyscy ci przedsiębiorcy, których roczny dochód przekracza dwadzieścia tysięcy złotych. Zdaniem rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów jest to „bardzo niski próg, więc kasy fiskalne powinny być dość powszechne”. Osoby niewywiązujące się z obowiązku instalowania kas fiskalnych narażają się na ryzyko poniesienia negatywnych konsekwencji finansowych (tj. wysokich kary nakładanych w drodze mandatów karnych). Niestety – jak wynika z powszechnej praktyki - zjawisko nieinstalowania kas fiskalnych na bazarach i innych targowiskach, a tym samym - niewydawania paragonów są bardzo popularne.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia
Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama