REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja towaru kupionego na bazarze

Aleksandra Pajewska
Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia
Reklamacja towaru kupionego na bazarze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reklamacja towaru kupionego na bazarze, mimo braku paragonu, jest możliwa. Zdaniem ekspertów UOKIK klientom targowisk przysługują takie same prawa jak tym kupującym w sklepach. Jak zatem przebiega reklamacja towaru zakupionego na bazarze?

Większość sprzedawców na bazarach sumuje wartość zakupów na kalkulatorach albo w pamięci. Kasa fiskalna to na takich targowiskach prawdziwa ciekawostka. Handlujący nie wydają też żadnego potwierdzenia transakcji (paragonu). Jak w takiej sytuacji domagać się przysługujących konsumentowi praw, np. prawa do reklamacji towaru niezgodnego z umową, np. nieświeżej żywności?

REKLAMA

Zobacz również: Zwrot towaru a brak opakowania

Paragon podstawą reklamacji?

REKLAMA

Paragon jest dokumentem księgowym, potwierdzeniem fiskalnym transakcji handlowej oraz faktu, że został naliczony podatek oraz, że trafi on do Skarbu Państwa (nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy). Dokumentuje również zawarcie umowy sprzedaży. Nie jest jednak świadczeniem ze strony sprzedawcy.

Paragon nie jest koniecznym warunkiem złożenia reklamacji! Wystarczy jakikolwiek dowód potwierdzający zakup (wyciąg z karty płatniczej lub zeznania świadka transakcji). W praktyce chodzi o to by udowodnić fakt dokonania zakupu u konkretnego sprzedawcy.

Paragon - dowód zakupu powinien nam wydać każdy przedsiębiorca - na wyprzedaży, na bazarze, w restauracji, na stoisku z pamiątkami, także w Internecie. Konsument ma prawo egzekwować swoje prawa niezależnie od miejsca czy okoliczności, w jakich dokonał zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Reklamacja na bazarze a brak paragonu

Konsumenci dokonujący zakupów na bazarze, a te ciągle cieszą się popularnością zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie otrzymuje żadnego potwierdzenia dokonanej transakcji: paragonu, tym bardziej faktury. Nie stanowi to jednak przeszkody dla skutecznego dochodzenia swoich prawa. Klient bazarowego straganu może w inny sposób próbować udowodnić zakup towaru właśnie w tym, konkretnym miejscu. Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z pomocy innej osoby, która była obecna przy zakupie. Mama, sąsiadka, przyjaciółka, itp. może być świadkiem transakcji handlowej.

Klient na bazarze ma – zdaniem Pawła Ratyńskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (UOKIK) - takie same prawa jak kupujący w sklepie.

Czy towar zakupiony na bazarze podlega reklamacji?

Oddanie do reklamacji towaru zakupionego na bazarze jest możliwe zarówno, gdy chodzi o produkty spożywcze jak i np. o odzież. Powyższe zasady dotyczą wszelkich targowisk (bazarów, targów, rynków, hal targowych, domów kupieckich czy odpustów).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna na bazarze

Czy zatem sprzedawcy świadczący swoje usługi na bazarze powinni zainstalować kasy fiskalne? Z pewnością pozwoliłoby to na uniknięcie wielu wątpliwości wynikających z faktu nieposiadania dowodu transakcji – paragonu. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym kasy fiskalne powinni zainstalować wszyscy ci przedsiębiorcy, których roczny dochód przekracza dwadzieścia tysięcy złotych. Zdaniem rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów jest to „bardzo niski próg, więc kasy fiskalne powinny być dość powszechne”. Osoby niewywiązujące się z obowiązku instalowania kas fiskalnych narażają się na ryzyko poniesienia negatywnych konsekwencji finansowych (tj. wysokich kary nakładanych w drodze mandatów karnych). Niestety – jak wynika z powszechnej praktyki - zjawisko nieinstalowania kas fiskalnych na bazarach i innych targowiskach, a tym samym - niewydawania paragonów są bardzo popularne.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA