REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić prezent przez Internet?

Jak kupić prezent przez Internet?/ Fot. Fotolia
Jak kupić prezent przez Internet?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych form kupowania prezentów, takich jak zakupy przez Internet czy telefon. W kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić prezent przez Internet.

Dzięki skutecznym zabiegom marketingowym atmosfera Świąt Bożego Narodzenia udziela się nam coraz wcześniej. Odczuwamy ją szczególnie silnie w centrach handlowych. Po pierwsze przez liczne promocje gwiazdkowe, a po drugie przez … wzmożony ruch konsumentów. Jak zatem ominąć to „świąteczne szaleństwo zakupów”?

REKLAMA

Zobacz również: Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Prezent przez Internet

Na podstawie badania „Zakup prezentów świątecznych przez Polaków” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla Poczty Polskiej, przeprowadzonego na 508 osobach, które planują kupić prezenty świąteczne można sformułować jednoznaczną opinię, że zakupy przez Internet cieszą się coraz większą popularnością. Ponad 80 proc. Polaków, którzy posiadając stały dostęp do Internetu planuje bowiem kupić choć część prezentów gwiazdkowych w sieci. Jedynie 17 proc. wyklucza taką opcję. Za zakupami przez Internet przemawiają czynniki takie jak: wygoda i szybkość transakcji, niższe niż w sklepach stacjonarnych ceny oraz większy wybór niż w placówkach tradycyjnych. Przeciwne są zaś te osoby, które chcą osobiście obejrzeć produkty lub mające obawy, że towar kupiony on-line może być uszkodzony lub niezgodny z zamówieniem. Coraz powszechniejszą praktyką staje się również kupowanie prezentów w sieci jednak po uprzednim obejrzeniu, przymierzeniu ich w tradycyjnym sklepie stacjonarnym.

Zakupy przez Internet czyli umowa na odległość

Odpowiedzią na wyżej postawione pytanie mogą być zakupy przez Internet, które stanowią najbardziej powszechny przykład umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa, umowy na odległość. Z transakcją zawartą na odległość mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi ona do skutku bez jednoczesnej (fizycznej) obecności obu stron, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (elektronicznego formularza zamówienia, telefonu, radia, telewizji, poczty elektronicznej). Kontrakt taki dotyczy konsumenta i przedsiębiorcy.

Zwrot nietrafionego prezentu świątecznego

Warto podkreślić, że decydując się na zakup prezentów online korzystamy z większej ochrony prawnej niż Ci klienci, którzy robią zakupy w tradycyjnej formie. Każdy nietrafiony prezent, który kupiliśmy przez Internet możemy w ciągu 10 dni (po zmianach - 14 dni) zwrócić. Termin liczony jest od momentu otrzymania towaru (tzw. prawo do namysłu, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość). Zwrot prezentu, bez konieczności podawania przyczyny swojej decyzji, jest możliwy dzięki wejściu w życie nowej ustawy o prawach konsumenta, co będzie miało miejsce właśnie w Boże Narodzenie 2014, tj. 25 grudnia 2014 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zwrot towaru a brak opakowania

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w przypadku zakupów dokonanych na aukcji z opcją licytacji, towarów wykonanych na specjalne zamówienie, prasy oraz biletów na imprezy rozrywkowe.

Zgodnie z regulacjami dyrektywy konsumenckiej w przypadku zwrotu towaru konsument zostanie obciążony jedynie kosztem przesyłki zwrotnej. Pozostałe koszty będą po stronie sprzedawcy.

Zobacz również: Zakupy przez Internet - poradnik

Prawa konsumenta kupującego przez Internet

Konsument zawierający umowę z przedsiębiorcą przez Internet, czyli na odległość ma prawo do uzyskania jasnej i zrozumiałej informacji, m.in. o :

 • głównych cechach świadczenia, z uwzględnieniem jego przedmiotu i sposobu porozumiewania się z konsumentem (np. telefonicznie, mailowo);
 • danych identyfikujących przedsiębiorcy, w szczególności o firmie i numerze, pod którym została ona zarejestrowana (KRS lub NIP);
 • adresie przedsiębiorstwa (istotnym w razie sporu sądowego), adresie poczty elektronicznej i numerach telefonu lub faksu (jeżeli są dostępne), dzięki którym konsument może szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą;
 • adresie, pod którym konsument może składać reklamacje, jeżeli różni się on od adresu prowadzonej działalności;
 • łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami, a gdy charakter przedmiotu świadczenia nie pozwala na wcześniejsze obliczenie ich wysokości – o sposobie, w jaki będą one obliczane, jak również o istnieniu opłat dodatkowych (np. kosztów dostawy) oraz ich wysokości lub obowiązku ich uiszczenia (jeżeli nie jest znana wysokość);
 • kosztach korzystania ze środka porozumiewania się na odległość (np. telefonu) w celu zawarcia umowy, jeśli są one wyższe od zwykle stosowanych w przypadku tego środka porozumiewania się – np. w razie zawarcia umowy przez telefon z inicjatywy konsumenta;
 • sposobie i terminie zapłaty;
 • sposobie i terminie spełnienia świadczenia i stosowanej przez przedsiębiorcę procedurze rozpatrywania reklamacji;
 • sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy, a także wzorze formularza odstąpienia od umowy;
 • kosztach zwrotu towaru w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument; w odniesieniu do umów zawieranych na odległość – o kosztach zwrotu rzeczy, jeżeli ze względu na swój charakter produkt nie może zostać w zwykłym trybie odesłany pocztą;
 • obowiązku zapłaty przez konsumenta uzasadnionych kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę, jeżeli kupujący odstąpi od umowy po zgłoszeniu rozpoczęcia świadczenia usługi, a przed upływem terminu na odstąpienie od umowy;
 • przypadkach, w których konsument traci prawo do odstąpienia od umowy;
 • obowiązku przedsiębiorcy dostarczenia rzeczy bez wad;
 • istnieniu a także treści gwarancji i usług posprzedażnych oraz sposobie ich realizacji;
 • kodeksie dobrych praktyk, jeżeli zobowiązał się go przestrzegać, i sposobie zapoznania się z nim;
 • czasie trwania umowy lub sposobie i przesłankach jej wypowiedzenia – jeżeli umowa jest zawarta na czas nieokreślony lub jeżeli ma ulegać automatycznemu przedłużeniu;
 • minimalnym czasie trwania zobowiązań konsumenta wynikających z umowy – np. umowy polisolokat, w których określono minimalny czas, przez jaki należy płacić składki i nie można odstąpić od umowy;
 • wysokości i sposobie złożenia kaucji lub innych gwarancji finansowych, których konsument jest zobowiązany udzielić na żądanie przedsiębiorcy;
 • funkcjonalności treści cyfrowych i technicznych środkach ich ochrony;
 • mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, o których przedsiębiorca wie lub powinien wiedzieć;
 • możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasadach dostępu do tych procedur.

Powyższe informacje przedsiębiorca powinien przekazać najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA