reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Jak kupić prezent przez Internet?

Jak kupić prezent przez Internet?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych form kupowania prezentów, takich jak zakupy przez Internet czy telefon. W kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić prezent przez Internet.

Dzięki skutecznym zabiegom marketingowym atmosfera Świąt Bożego Narodzenia udziela się nam coraz wcześniej. Odczuwamy ją szczególnie silnie w centrach handlowych. Po pierwsze przez liczne promocje gwiazdkowe, a po drugie przez … wzmożony ruch konsumentów. Jak zatem ominąć to „świąteczne szaleństwo zakupów”?

Zobacz również: Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Prezent przez Internet

Na podstawie badania „Zakup prezentów świątecznych przez Polaków” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla Poczty Polskiej, przeprowadzonego na 508 osobach, które planują kupić prezenty świąteczne można sformułować jednoznaczną opinię, że zakupy przez Internet cieszą się coraz większą popularnością. Ponad 80 proc. Polaków, którzy posiadając stały dostęp do Internetu planuje bowiem kupić choć część prezentów gwiazdkowych w sieci. Jedynie 17 proc. wyklucza taką opcję. Za zakupami przez Internet przemawiają czynniki takie jak: wygoda i szybkość transakcji, niższe niż w sklepach stacjonarnych ceny oraz większy wybór niż w placówkach tradycyjnych. Przeciwne są zaś te osoby, które chcą osobiście obejrzeć produkty lub mające obawy, że towar kupiony on-line może być uszkodzony lub niezgodny z zamówieniem. Coraz powszechniejszą praktyką staje się również kupowanie prezentów w sieci jednak po uprzednim obejrzeniu, przymierzeniu ich w tradycyjnym sklepie stacjonarnym.

Zakupy przez Internet czyli umowa na odległość

Odpowiedzią na wyżej postawione pytanie mogą być zakupy przez Internet, które stanowią najbardziej powszechny przykład umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa, umowy na odległość. Z transakcją zawartą na odległość mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi ona do skutku bez jednoczesnej (fizycznej) obecności obu stron, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (elektronicznego formularza zamówienia, telefonu, radia, telewizji, poczty elektronicznej). Kontrakt taki dotyczy konsumenta i przedsiębiorcy.

Zwrot nietrafionego prezentu świątecznego

Warto podkreślić, że decydując się na zakup prezentów online korzystamy z większej ochrony prawnej niż Ci klienci, którzy robią zakupy w tradycyjnej formie. Każdy nietrafiony prezent, który kupiliśmy przez Internet możemy w ciągu 10 dni (po zmianach - 14 dni) zwrócić. Termin liczony jest od momentu otrzymania towaru (tzw. prawo do namysłu, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość). Zwrot prezentu, bez konieczności podawania przyczyny swojej decyzji, jest możliwy dzięki wejściu w życie nowej ustawy o prawach konsumenta, co będzie miało miejsce właśnie w Boże Narodzenie 2014, tj. 25 grudnia 2014 roku.

Zobacz również: Zwrot towaru a brak opakowania

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak kupić prezent przez Internet?/ Fot. Fotolia
Jak kupić prezent przez Internet?/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama