REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla kogo odszkodowanie z ubezpieczenia rolników?

Jednym ze świadczeń przysługujących rolnikowi lub jego członkom rodziny z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego jest jednorazowe odszkodowanie.

Odszkodowanie od najemcy

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Jak uzyskać odszkodowanie za zatopione auto

Twoje auto zostało zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi lub podtopienia? Możesz liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy wykupiłeś odpowiednią polisę.

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

REKLAMA

Informacje o zablokowanych receptach dostępne w Internecie

Aptekarze w Internecie sprawdzą czy dana recepta nie jest skradziona, zgubiona lub sfałszowana.

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Odszkodowanie za wypadek w szkole

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych co dziesiąty uczeń ulega wypadkowi podczas zajęć. Wszelkie roszczenia odszkodowawcze z tego tytułu powinny być kierowane przeciwko organowi prowadzącemu szkołę

Upadek biura podróży: gdy odszkodowanie będzie za małe?

Biura podróży muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie lub gwarancję bankową zabezpieczającą interesy turystów w przypadku niewypłacalność. Co jednak, gdy suma ubezpieczenia nie wystarczy na odszkodowania?

REKLAMA

Jak zgłosić roszczenie po upadku biura podróży?

Pokrycie roszczeń z powodu niewypłacalności biura podróży jest obowiązkiem ubezpieczyciela. Na wezwanie marszałka województwa jest on zobowiązany najpierw pokryć koszty powrotu klientów do kraju. Z pozostałej kwoty są wypłacane odszkodowania.

Jak dochodzić odszkodowania w przypadku upadłości biura podróży?

Biuro podróży składa wniosek o upadłość... Jakie prawa, w takiej sytuacji, przysługują turystom? Czy można liczyć na zwrot pieniędzy?

Jakie odszkodowanie przy zgubionej przesyłce?

W razie utraty przesyłki kurier będzie odpowiadał tylko do wysokości jej wartości. W razie przesyłki o wartości deklarowanej należy się odszkodowanie w jej wysokości.

Szybsze odszkodowanie za orzeczenia sądowe

Od 24 września 2010 r. uzyskanie odszkodowania za błędne orzeczenie sądu będzie prostsze. Pozew odszkodowawczy będzie wnoszony od razu sądu powszechnego.

Czy można domagać się naprawienia szkody?

Osoba, która została pokrzywdzona w wyniku popełnienia przestępstwa może domagać się odszkodowania. W tym celu powinna wytoczyć powództwo cywilne w postępowaniu karnym, zrealizować swoje roszczenia w procesie cywilnym bądź też wystąpić z wnioskiem o naprawienie szkody.

Środowisko lekarskie protestuje przeciwko planom ministerstwa zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w procesie kształcenia lekarzy. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” zmiany nie podobają się jednak środowisku lekarskiemu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

W przypadku, gdy wykonana przez wykonawcę budowa ma wady, inwestorowi przysługują określone w przepisach prawa uprawnienia. Przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę o roboty budowlane przewidują w przypadku wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy oraz rękojmi za wady wykonanego obiektu odpowiednie stosowanie przepisów o umowie o dzieło. Jakie zatem uprawnienia przysługują inwestorowi?

Zaświadczenie lekarskie dla ofiary rodzinnej przemocy

Trwają prace nad określeniem wzoru zaświadczenie lekarskiego, które może bezpłatnie uzyskać ofiara domowej przemocy.

Leczenie osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Tryb kierowania na leczenie oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że w zależności od schorzenia danej osoby będzie ona mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego bądź nie. Wskazania i przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego są analizowane w sposób zindywidualizowany w odniesieniu do danego pacjenta. W przypadku istnienia przeciwwskazań lekarz kierując pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, może skierować pacjenta na konsultację do właściwego lekarza specjalisty.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga ono potwierdzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który określa datę i czas trwania leczenia oraz wyznacza odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Jakie są kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych?

Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W jaki sposób wydaje się leki refundowane

Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.

Wyższe odszkodowanie za wywłaszczenie

Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którą odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości będzie uwzględniało również utracone przez właściciela korzyści.

Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?

Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.

Powodzianie odbudują domy w innym miejscu

W parlamencie toczą się ostatnie prace nad nowelizacją ustawy, która ma pomóc w odbudowie zniszczeń po powodzi. Zgodnie z nią powodzianie będą mogli odbudować domy w innym miejscu, a ziemię kupią od gminy.

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania.

Kolizja z dzikim zwierzęciem

Kodeks cywilny przewiduje, że osoba, która posługuje się lub chowa zwierzę zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Odpowiedzialność powstaje nawet, gdy zwierzę zabłąkało się lub uciekło. Czy w takim razie ktoś ponosi odpowiedzialność za dzikie zwierzęta?

Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Wiele osób pozostaje w nieformalnych związkach. Jeżeli śmierć partnera nastąpiła wskutek wypadku czy pobicia, konkubent może dochodzić stosownej renty, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

Szpitalne leczenie za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia.

Co ze szkodą wyrządzoną w środowisku?

W myśl art. 3 pkt 39 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2006 r. Nr 129 poz. 902;) środowisko to ogół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat. Przy czym wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w środowisku?

Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

W myśl obowiązującej na gruncie prawa polskiego zasady pełnego odszkodowania, podmiot obowiązany do naprawienia szkody powinien naprawić szkodę obejmującą straty jakie doznał poszkodowany a także utracone korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Czasem jednak żądanie takiego odszkodowania nie będzie możliwe, z kolei w niektórych przypadkach będzie można skutecznie dochodzić zasądzenia wyższej kwoty niż faktycznie poniesiona szkoda.

Co obejmuje odszkodowanie?

Zgodnie z przyjętą w polskim systemie prawnym zasadą wyrażoną w art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W konsekwencji naprawienie szkody obejmuje jedynie starty, jakie poniósł poszkodowany a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono zgodnie z regułą tzw. pełnej szkody. Jednak nie zawsze musi tak być.

Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Przepis art. 446(1) Kodeksu cywilnego stanowi, że z chwilą urodzenia dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. Artykuł ten dodany został przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r. i stanowi podstawę odpowiedzialność odszkodowawczej za tzw. szkody prenatalne. Kto może w tym przypadku ponosić odpowiedzialność?

Kiedy nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego?

Co do zasady możliwe jest zgłoszenie żądania wydania korzyści majątkowej lub - gdyby to było niemożliwe - zwrotu tej korzyści, jeżeli ktoś bez podstawy prawnej korzyść taką uzyskał. Jeżeli świadczenie spełnił ktoś, kto nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, skutecznie może domagać się jego zwrotu, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

Jeżeli ktoś spełnił świadczenie będąc w błędnym przekonaniu, że robi to w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania, może żądać zwrotu tego co świadczył. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują specjalną instytucję nienależnego świadczenia, która umożliwia dochodzenie szkody powstałej z tego tytułu.

Jaki jest termin przedawnienie roszczeń z czynów niedozwolonych?

Jeżeli szkoda została wyrządzona czynem niedozwolonym, roszczenie o jej naprawienie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie odpowiedzialnej do jej naprawienia. Termin ten jest krótszy niż ogólny termin przedawnienia roszczeń majątkowych, który wynosi 10 lat, i wynosi tyle samo co termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak jego bieg należy liczyć w inny sposób.

Kto odpowie za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa?

Kodeks cywilny stanowi, że to prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzona komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Powyższą regułę stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami. W jaki sposób osoba ponosząca odpowiedzialność może się od niej uwolnić?

Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Kodeks cywilny stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (art. 434 Kodeksu cywilnego). Aby móc skorzystać z tego przepisu należy w pierwszej kolejności ustalić czym jest budowla oraz jaki podmiot należy rozumieć pod pojęciem “ samoistny posiadacz”?

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta

Zgodnie z zasadą przewidzianą przez Kodeks cywilny w art. 431 § 1 za szkody wyrządzone przez zwierzęta ponosi odpowiedzialność ten, kto je chowa lub się nimi posługuje. O kim jest mowa w tym przepisie? Co w przypadku gdy szkodę wyrządzi dzikie zwierzę?

Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Jeżeli powierzasz wykonanie czynności innej osobie zgodnie z art. 429 Kodeksu cywilnego będziesz ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez tę osobę przy wykonywaniu powierzonej czynności. Z odpowiedzialności tej można się jednak zwolnić.

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Możesz żądać naprawienia szkody, jeżeli doznałeś uszczerbku na skutek wydania ustawy czy rozporządzenia. Jednak, aby móc skutecznie wystąpić na drogę sądową z takim roszczeniem w pierwszej kolejności trzeba uzyskać stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez władzę publiczną?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego albo też inna osoba prawna wykonująca władzę z mocy prawa. Kiedy powstanie odpowiedzialność tych podmiotów?

REKLAMA