reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Odszkodowanie od najemcy

Odszkodowanie od najemcy

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Zanim wynajmiesz mieszkanie

Zanim podpiszesz umowę najmu, warto dokonać dokładnego opisu znajdujących się w mieszkaniu mebli i sprzętu. Należy zaznaczyć, czy są to meble zupełnie nowe czy też używane. W tym drugim przypadku należy określić stopień zużycia oraz wszelkie występujące w nich usterki. Sporządzenie takiego protokołu jest korzystne dla obu stron umowy najmu. Najemca będzie mógł wykazać, że oddaje rzecz w stanie niepogorszonym, a wynajmujący – w razie ewentualnych zniszczeń – domagać się zapłaty z powołaniem na stan rzeczy wskazany w protokole.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Kaucja zabezpieczająca

Innym, skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed ewentualnymi zniszczeniami jest pobranie kaucji, która na ogół jest równa miesięcznemu czynszowi (w każdym razie nie może być wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu za lokal). Jeżeli najemca wyrządzi w lokalu szkodę, wówczas wynajmujący będzie mógł dokonać potrącenia z kaucji.

Drobne naprawy

Zawierając umowę najmu należy pamiętać, że to na najemcy ciąży obowiązek dokonywania drobnych napraw w mieszkaniu (np. konserwacja podłóg, naprawa okien, naprawa uszkodzonych ścian, itp.).

Spadnięcie rzeczy

Za spadnięcie, wylanie bądź zrzucenie jakiejkolwiek rzeczy z pomieszczenia odpowiedzialny jest ten, kto go zajmuje. Np. jeżeli w wyniku spadnięcia lub zrzucenia pewnego przedmiotu z lokalu, został uszkodzony samochód osoby trzeciej, to może się ona domagać odszkodowania wyłącznie od najemcy (a nie właściciela lokalu).

Zwrot wynajmowanego lokalu

Po zakończeniu umowy najmu, najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w takim stanie, w jakim znajdował się on w chwili zawierania umowy. Nie bierze się jednak pod uwagę takiego pogorszenia, które było wynikiem normalnego używania mieszkania.

Jeżeli najemca wyrządził szkodę powinien przywrócić rzecz do stanu poprzedniego lub zapłacić wynajmującemu odszkodowanie. Uchylając się od tego obowiązku, może zostać pozwany do sądu.

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Na drodze sądowej…

Pozew do sądu wnoszony jest do sądu powszechnego, właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania najemcy. Będzie to albo sąd rejonowy (jeżeli wartość sporu wynosi do 75 tysięcy złotych) albo sąd okręgowy (wartość wyższa).

Zobacz również: W sądzie

Jeżeli to przed sądem chcemy domagać się odszkodowania za zniszczone mieszkanie, musimy ten fakt udokumentować. W pierwszej kolejności można powołać się na protokół przekazania mieszkania (a nim opis stanu lokalu i mebli, przed wprowadzeniem się najemcy). Przedstawiamy też protokół przyjęcia mieszkania od najemcy ze wskazaniem szkód, jakie zostały w trakcie trwania umowy najmy wyrządzone. Jeżeli wynajmujący takimi dokumentami nie dysponuje, wówczas można powołać inne dowody, w tym w szczególności z zeznań świadków oraz zdjęć lokalu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama