REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie od najemcy

Marta Wrzosek
Kiedy i jak uzyskać odszkodowanie od najemcy.
Kiedy i jak uzyskać odszkodowanie od najemcy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Zanim wynajmiesz mieszkanie

Zanim podpiszesz umowę najmu, warto dokonać dokładnego opisu znajdujących się w mieszkaniu mebli i sprzętu. Należy zaznaczyć, czy są to meble zupełnie nowe czy też używane. W tym drugim przypadku należy określić stopień zużycia oraz wszelkie występujące w nich usterki. Sporządzenie takiego protokołu jest korzystne dla obu stron umowy najmu. Najemca będzie mógł wykazać, że oddaje rzecz w stanie niepogorszonym, a wynajmujący – w razie ewentualnych zniszczeń – domagać się zapłaty z powołaniem na stan rzeczy wskazany w protokole.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Kaucja zabezpieczająca

Innym, skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed ewentualnymi zniszczeniami jest pobranie kaucji, która na ogół jest równa miesięcznemu czynszowi (w każdym razie nie może być wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu za lokal). Jeżeli najemca wyrządzi w lokalu szkodę, wówczas wynajmujący będzie mógł dokonać potrącenia z kaucji.

Drobne naprawy

Zawierając umowę najmu należy pamiętać, że to na najemcy ciąży obowiązek dokonywania drobnych napraw w mieszkaniu (np. konserwacja podłóg, naprawa okien, naprawa uszkodzonych ścian, itp.).

Spadnięcie rzeczy

Za spadnięcie, wylanie bądź zrzucenie jakiejkolwiek rzeczy z pomieszczenia odpowiedzialny jest ten, kto go zajmuje. Np. jeżeli w wyniku spadnięcia lub zrzucenia pewnego przedmiotu z lokalu, został uszkodzony samochód osoby trzeciej, to może się ona domagać odszkodowania wyłącznie od najemcy (a nie właściciela lokalu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot wynajmowanego lokalu

REKLAMA

Po zakończeniu umowy najmu, najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w takim stanie, w jakim znajdował się on w chwili zawierania umowy. Nie bierze się jednak pod uwagę takiego pogorszenia, które było wynikiem normalnego używania mieszkania.

Jeżeli najemca wyrządził szkodę powinien przywrócić rzecz do stanu poprzedniego lub zapłacić wynajmującemu odszkodowanie. Uchylając się od tego obowiązku, może zostać pozwany do sądu.

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Na drodze sądowej…

Pozew do sądu wnoszony jest do sądu powszechnego, właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania najemcy. Będzie to albo sąd rejonowy (jeżeli wartość sporu wynosi do 75 tysięcy złotych) albo sąd okręgowy (wartość wyższa).

Zobacz również: W sądzie

Jeżeli to przed sądem chcemy domagać się odszkodowania za zniszczone mieszkanie, musimy ten fakt udokumentować. W pierwszej kolejności można powołać się na protokół przekazania mieszkania (a nim opis stanu lokalu i mebli, przed wprowadzeniem się najemcy). Przedstawiamy też protokół przyjęcia mieszkania od najemcy ze wskazaniem szkód, jakie zostały w trakcie trwania umowy najmy wyrządzone. Jeżeli wynajmujący takimi dokumentami nie dysponuje, wówczas można powołać inne dowody, w tym w szczególności z zeznań świadków oraz zdjęć lokalu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA